Infographic: Odağınızı Değiştirecek 5 B2B Pazarlama İstatistikleri

İçerik pazarlama stratejinizin en önemli parçası, elde edilmesi en zor bilgilerden de oluşur: başarı ölçütleri.

Elbette, her makaleyi okuyabilir ve her pazarlama sınıfını alabilirsiniz, ancak sonuçta şirketinizin ürettiği istatistikleri kuruluşunuza özel olacak. Bununla birlikte, daha büyük trendleri analiz etmek, pazarlama stratejilerinizi anlamak ve çabalarınızın diğer şirketlerin çoğunluğuna (veya azınlığına) nasıl karşılık geldiğini görmek için yararlı bir yoldur.

Gerçekten yeterince araştırma yaptınız ve yeterince büyük bir örneğiniz var mı? Firmanızın pazarlama girişimlerinde başarılı olup olmayacağını anlayacaksınız Belki de pazarlama harcamalarınızı nasıl ön plana çıkaracağınıza ve bazı tavsiyelere ihtiyacınız olduğuna dair bir çit üzerindesiniz. Şu anda hangi pazarlama inisiyatiflerinin en başarılı olduğu ve arka ocakta bırakılmasının daha iyi olduğu konusunda fikir vermelidirler.

H2: E-posta Kampanyalarını Bilgilendirici Yap

İstatistiklere göre, bir kitleyi desteklerken ve geliştirirken, B2B pazarlamacılarının% 90'ına yakını e-posta kampanyaları kullanıyor ve neredeyse% 80'i eğitim içeriğini içeriyor.

E-patlamalar kullanmıyorsanız veya içeriğiniz yalnızca eğitim parçaları içermiyorsa, dönmeyi düşünebilirsiniz. Kendinize sorun, onları eğitecek ve onları ürününüze veya hizmetinize bağlayacak demografinizi ne sunabilirsiniz?

H2: Daha Fazla Görüntü Kullanın

Geçtiğimiz dört yılda B2B pazarlamacılarının yarısından fazlası kullanımlarını artırıyor stratejileri destekleme imgesi. Buna B2C ile ilgili parçalara daha uygun olacağını düşündüğünüz video, infographics, fotoğraflar, grafikler ve diğer resim içerikleri de dahildir. Özel olarak görsel içerik üzerinde çalışan yerinde veya sözleşmeli kişileriniz yoksa, ilgilenmediğiniz konusunda kaybedersiniz.

H2: İçeriği Mevcut Müşterileri Tutma Konusunda Amaçlayın

İçerik pazarlamacılarının yalnızca% 54'ü sadakat oluşturma stratejilerine odaklanırken ve tüketiciyi elde tutma, bu aslında pazarlama zamanını ve enerjisini harcamak için en iyi yoldur.

Yeni bir müşteriyi elde etmek, sahip olduğunuz müşterileri tutmaktan daha pahalı. Yeni müşterilere fırsatlar ve hizmetler sunabildiğiniz gibi, mevcut müşterilerinizin sürekli olarak meşgul olduklarından emin olarak karmaşayı önlemek çok önemlidir.

H2: Müşterilerinizi Sosyal Alanda Tutun

B2B alanındaki şirketlerin% 60'ından fazlası sosyal medya kampanyalarını değerlendirmek ve desteklemek için 2019'u aldı. Müşteriler artık büyük platformlarda aktif bir varlık beklemekte ve sosyal medya ile bağlantı kurmak sosyal yardım sağlamak, konuyla ilgili kalmak ve müşterilerle bağlantı kurmak için harika bir yoldur. Şirketiniz için sosyal medya üzerinde çalışan özel bir ekibiniz yoksa, müşterilerinize müşterilerini kaybediyor olabilirsiniz.

Burada çizilecek bir bağlantı, B2B pazarlamasının giderek daha fazla B2C stratejilerine benzemesidir. Müşteriler, ürünlerini sürekli olarak pazarlayan, bağlı bir dünyada yaşadıkları için, her türden satıcı veya iş ilişkisinden bu tür bir etkileşim ve kullanılabilirlik beklemeye gelmişlerdir.

Açıkçası, bu ticari müşteriler bu beklentileri beklemeye başlıyor. son müşterilerin alacağı aynı türden etkileşim, bağlantı ve içerik; bunu sağlamadığınız takdirde, bunun neden olduğunu ve modelinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünmek isteyebilirsiniz.

Buradaki etkileşimli görsellere göz atın! [19659018]! fonksiyon (f, B, e, v, n, t, s)
{Halinde (f.fbq) geri n = f.fbq = fonksiyonu () {n.callMethod?
n.callMethod.apply (n, bağımsız değişkenler): n.queue.push (bağımsız)};
Eğer (! f._fbq) f._fbq = N; n.push = N; n.loaded = 0;! n.version = '2.0';
n.queue = [] t = b.createElement (e) t.async! = 0;
t.src = h; s = b.getElementsByTagName (e) [0];
s.parentNode.insertBefore (t, s)} (pencere, doküman, 'Script',
'Https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js') ;;
 fbq ('init', '2372118366348965');
fbq ('track', 'PageView');

  (işlev (d, s, id) {      var js, fjs = d.getElementsByTagName (s) [0];      if (d.getElementById (id)) {return;}      js = d.createElement (ler); js.id = id;      js.src = "http://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";      fjs.parentNode.insertBefore (js, fjs);    } (belge, 'script', 'facebook-jssdk'));

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir