Hala Küçükken Büyük Görünmek: Solopreneurs İçin İçeriden Püf Noktaları

 Hala Küçükken Büyük Görünmek: Solopreneur İçerdekileri Püf Noktaları

Yeni bir işe başlamanın ilk günlerinde – özellikle eğer bir solo girişim işletiyorsanız, çalışanlar – klasik bir tavuk ve yumurta bilmecesi: Tüm gösteriyi yöneten sadece bir kişi olduğunuzda büyümek için nasıl büyük para kazanabilirsiniz?

Potansiyel müşterilere güven duymak İşletmenizin vaat edilen mal veya hizmetlerde gerçekten sunabileceği çok önemlidir, özellikle de premium fiyatları veya ücretleri kontrol etmek istiyorsanız, sadece sizin, muhtemelen evinizdeki küçük bir köşeden çalışıyorsanız, bu zor olabilir. Söyledikleri gibi, “yaptıktan sonra sahte” olarak ödüyorlar – yani, hala zorlu bir başlangıç ​​olduğunuzda daha büyük ve daha profesyonel bir marka imajını yansıtmanın yollarını bulun.

Bu arada, bu konuda utanılacak bir şey yok. Son ankete göre 99 tasarımcı tarafından işletilen küçük işletme sahiplerinin yarısından fazlası (% 56), işlerinin gerçekte olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olmak için püf noktaları kullandıklarını itiraf etti.

İyi haber? Profesyonel görüntünüzü parlatmak için birkaç kolay içeriye sahip hileci var ve yüzleşelim, henüz sizden daha büyük görünelim:

1 – Logonuzu güncellemeye yatırım yapın.

Birçok insan gibiyseniz muhtemelen bir logoyu hızlı bir şekilde bir ton düşünce vermeden bir araya getirmek için bazı “sanat” becerilerine sahip bir arkadaş veya akraba bulmuş olabilir. Ancak, zaman ve enerjiyi profesyonel bir logo tasarımına harcayamazsanız, müşterinin bakış açısından düşünün, neden zaman ve enerjiyi profesyonel işler sunmak için harcayacağınızı düşünüyorlardı?

Şimdi tam zamanı Mevcut logonuzu daha yakından incelemek için. İşletmenizin doğru, çekici ve çekici bir temsili var mı? Bazen marka renkleriniz için birkaç küçük titremeler bile, tipografi veya kompozisyon görünümünüzü güncellemek için ihtiyaç duyduğunuz tek şeydir. Ya da belki de tam bir elden geçirme zamanı. Her iki durumda da, markanızı etkili bir şekilde hayata geçirmek için logo tasarımınızı profesyonellerin ellerine koymak, deneyimli bir tasarımcıyla çalışmak en iyisidir.

Hala zaman ve kaynak yatırımını yapmak için el sallıyorsanız , logoların bir kartvizit veya web sitenizden daha fazlası için olduğunu unutmayın. Örneğin, yasal bir işletmeye benzemek istiyorsanız, Word veya Excel'de genel faturalar veya genel bir Powerpoint şablonunda düz vanilya teklifleri gönderemezsiniz. Bunun yerine, ideal olarak, müşterileriniz ve iş ortaklarınızla olan tüm iletişim biçimleri, hedef kitlenize, e-posta imzanıza kadar güven vermek için bu logo ile tutarlı bir şekilde markalandırılmalıdır.

2 – Profesyonelce ödeme alın.

Profesyonel görünmenin bir parçası Bir profesyonel gibi fatura. Küçük işletmeler ve Invoice2go veya Freshbooks gibi serbest çalışanlar için özel olarak tasarlanmış birçok otomatik, düşük maliyetli uygulama veya yazılım programı vardır ve bunların tümü, logonuzla markalı, profesyonel görünümlü faturalar gönderilmesini sağlar. Invoice2go müşterilerinin yakın zamanda yaptığı bir ankette, faturaları bir logo ile markalanmış olanların, çevrimiçi bir ödemede markalı bir faturanız olmayan işletmelerden% 83 daha fazla topladığını belirtiniz.

3 – Odaklanın ve derinleşin –

Müşterilerinizin güvenilirliğini belirlemeye gittiği ilk yerlerden biri Linkedin, Twitter veya Facebook gibi sosyal kanallar. Birden fazla markalı sosyal medya kanalı için içerik oluşturmak, yönetmek ve oluşturmak zaman alıcıdır, bu nedenle yalnızca işinizle doğrudan ilgili kanallarla başlayın. Örneğin, profesyonel bir hizmet sunuyorsanız, endüstri gruplarındaki güncellemelere ve ilgi gruplarına ve LinkedIn'deki arkadaşlarınıza odaklanın ya da moda aksesuarları veya güzellik ürünleri satıyorsanız Instagram'da gerçekten çarpıcı görsel içeriğe zaman ayırın. Ayrıca, kendi kişisel profillerinizi yeni işinize bağlanan bağlantılarla güncellediğinizden emin olun.

4 – “Personelinizi” canlandırın.

İlk başladığınızda, birkaç şapkadan daha fazlasını giyeceğiniz ihtimali. , ancak müşterilerinizin ve beklentilerinizin bunu bilmesine gerek yok. Daha dolgun bir personelin görünümünü oluşturmak için bazı e-posta takma adları oluşturmayı düşünün; örneğin “[email protected]” veya “[email protected]”

5 – Referansları, incelemeleri ve referansları toplama ve yayınlamaya öncelik verin

Herhangi bir yeni iş girişimini büyütmek için – ama sadece organik olarak gerçekleşen buna güvenmeyin. Mutlu müşteriler ve müşteriler de kendi hayatlarıyla meşguller ve sıklıkla bir inceleme ya da referans istemek için sizden dostane bir dürtüye ihtiyaç duyuyorlar. Sosyal medya sayfalarınızda veya işletme listelerinizde bir öneri bırakmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırın, eğer mümkünse posta gönderme alanına kolay bir bağlantıyla e-postayla check-in yapın. En azından, sizinle temasa geçtiğinizde size kefil olmak isteyen memnun müşterilerin adlarını ve telefon numaralarını toplayın.

  (işlev (d, s, id) {      var js, fjs = d.getElementsByTagName (s) [0];      if (d.getElementById (id)) {return;}      js = d.createElement (ler); js.id = id;      js.src = "http://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";      fjs.parentNode.insertBefore (js, fjs);    } (belge, 'script', 'facebook-jssdk'));

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir