Başarının Sırrı : Duygusal Zeka

Duygusal Zeka Nedir Başarının Anahtarı Geliştirme

Günümüz kişisel gelişim uzmanlarına göre birçok zeka çeşidi vardır. Bunlar işitsel zeka, görsel zeka, matematik zekası gibi birçok farklı isimle tanımlanmıştır. Fakat son zamanlarda özellikle üzerinde durulan bir terim ve yeni keşfedilen bir zeka türü tanımlaması “Duygusal Zeka” başarının en önemli faktörü olarak ortaya atılmıştır. Peki duygusal zeka nedir ve ne ifade eder inceleyelim.

Duygusal zeka (EQ), stres yaratan baskıları en aza indirmek için olumlu şekillerde duyguları yönetmek, etkili iletişim becerisi sağlamak, diğer insanlarla empati kurmak, zorluklarla başa çıkabilme ve çatışmaları etkisiz hale getirebilme yeteneği olarak tanımlanabilir.

DUYGUSAL ZEKA NEDİR?

Gelişen dünyada çevrenizdeki insanların duygularını doğru yorumlayabilmek ve kendi duygularınızı kontrol edebilmek, başarılı iletişim kurma ve liderlik konusundaki en önemli noktalardan biridir. Empatik bir zihin yapısına sahip olmak ve duygusal zekanızı geliştirmek; uzmanlara göre değerlenecek yeteneklerin başında geliyor.

Başarının anahtarı duygusal zekâ

Güven problemi olmayan sağlam ilişkiler kurmaktan, iş hayatındaki bağlantılara, profesyonel yaşamın diğer gerekliliklerine kadar bu zeka türü tüm konuları kapsıyor. Kişinin mutlu olma yeteneğini (ki biliyorsunuz mutlu olmak herkesin sahip olduğu ama bazılarının geliştirmeyi bildiği bir olgudur) etkiliyor. Kısacası genel anlamda başarı ve mutluluğa varana kadar pek çok farklı noktada etkili olan EQ hakkında her gün biraz daha açığa çıkıyor. Bu nedenle başarılı ve mutlu olmak isteyen herkesin duygusal zeka hakkında bilgi sahibi olması şart!

Duygusal zeka diğer adıyla EQ, üzerinde durulması gereken çok önemli bir kavramdır. Bu kavramı, kişinin hem kendi hem de başkalarına ait duygularını anlaması olarak tanımlayabiliriz. Tanımlanan duyguların yönlendirebilmesi, empati kurabilmesi tamamen duygusal zeka ile bağlantılı konular olduğunu bilmelisiniz. Kısaca duygusal zekanın tanımını yapacak olursak; duyguların akıllıca kullanılmasıdır diyebiliriz. Peki, son zamanlarda ortaya çıkan bu zeka türü daha önce yok muydu? Elbette vardı, ama ismi verilmemişti. Belki de eskiden insanlar duygusal zekasını zaten yeteri kadar kullanıyor gözüyle bakılıyordu. Bu yüzden de geliştirilmesi gereken bir kavram olarak düşünülmüyordu.

Duygusal Zeka Nedir Başarının Anahtarı Geliştirme
Duygusal Zeka Nedir Başarının Anahtarı Geliştirme

Son yıllarda yaşanan farklılıklar, duyguların giderek daha az kullanılması, EQ kavramının gün yüzüne çıkmasına neden oldu. Neticede, duygusal zeka kavramı bir şekilde ortaya çıktı. Ki baktığımızda bu kavramın ilk kez 1985 yılında Wayne Leon Payne isimli Amerikalı bir öğrencinin tezinde yer aldığını görüyoruz. 

DUYGUSAL ZEKA VE BAŞARI İLİŞKİSİ

Duygusal zeka öncelikle kişilerin bulunduğu durumda duygularını kontrol edebilme yeteneğini tanımlar. Bu tanım yalnız başına anlamsızdır. Duygusal zekasını geliştiren kişiler olaylara ve durumlara karşı eski tabirle aklıselim yaklaşabilmektedir.

Yerinde ve yeterince soğukkanlılık duygusal zekaya sahip kişilerin başlıca özelliklerindendir.

Duygusal zeka çoğu zaman iş zekası olarak anlaşılabilir. Fakat iş zekası geniş bir yetenekler bütünüdür ve duygusal zeka bu yeteneklerden yalnızca bir tanesidir.


Ayrıca Bakınız : Freud’un Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir?


Metabilgi tarafından yayınlanan “Başarının Sırrı : Duygusal Zeka” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.

Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir