11 Sosyal Medyadaki Varlığınızı Artıracak Hızlı ve Kolay İçerik Fikirleri

Sosyal medya, küçük işletme sahipleri için daha gizemli pazarlama alanlarından biridir. Niye ya? İki şey.

1) Çok fazla kanal var. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, LinkedIn ve daha pek çoğu küçük işletme pazarlama araç kutusunda çeşitli amaçlara hizmet eder. Hangisini kullanmayı seçmelisiniz? Seçenekler sınırsız.

2) Zaman alıyor. Sizin için doğru sosyal kanalları bulduğunuzda ve küçük işletmeniz için bir sosyal medya stratejisi geliştirdiğinizde, içerik oluşturma, yayınlama ve meşgul olma zamanını bulma zamanı önceliği olan bir işletme işleten biri için kolay değildir.

sosyal izleyicilerinizle bir angarya olmamalı. Bu sadece biraz yaratıcılık ve incelik gerektiriyor.

İşte yazarın bloğuyla mücadele etmeye saat harcamaksızın sosyal izleyicinizle iletişim kurmanın 11 yolu.

1. Utanmadan, haftanın günü hacklerini çalın.

Motivasyon Pazartesi, Taco Salı, Egzersiz Çarşamba, Gerileme Perşembe, Flashback Cuma, Küçük İşletme Cumartesi veya Pazar Funday olsun, günün günü için sınırsız seçenek var. hafta temalı mesajlar. Gönderilerinizi oluştururken bu popüler temalardan birine yaslanmaktan çekinmeyin ve hashtagını unutma.

2. Sesinizi video ile bulun.

Birçok pazarlamacı, video yayınlarını incelemek istediğinizde, en az bir ila iki dakikalık yüksek prodüksiyon, mükemmel aydınlatılmış, profesyonelce tasarlanmış video içeriğinin ciddiye alınmasını gerektirdiği bir zamanı hatırlar. Neyse ki, o zamanlar çoktan gitti. Snapchat ve Facebook Live gibi gelişmeler, tüketicilerin üretim değerine bakılmaksızın, en sevdikleri markalardan şeffaf, gerçek zamanlı, kolay erişilen video içeriğini mutlu bir şekilde yediğini kanıtlıyor.

3 numarayı 10 ila 15 saniye arasında halledecek. Bazı arkadaşlar edinin ve içeriklerini paylaşın

Sosyal medya tüketicileri, içeriğin nereden geldiğine ve onlara ne gibi bir değer kattığına daha az önem veriyor. Sevdiğiniz bir şeyi başka bir işletmeyi veya bir müşteriyi görmeyi mi düşünüyorsunuz? Paylaşmaktan korkma! Pro ipucu: Bunu, pazarınızdaki benzer işlerle aynı olan ama aynı şekilde yapılmayan bitişik işletmeler için yaparsanız, işinize yarayacak şekilde aşağı doğru geri gönderilen paylar şeklinde ciddi bir iyi niyet kazanabilirsiniz. 19659008] 4. Girdi iste.

İçeriği zorlamak yerine, en sadık hayranlarınızdan bazılarını çekin.

5: Onları heyecanlandıracağını düşündüğünüz bir soru sorun ve cevap verenlerle iletişim kurun.

5. Yararlı nasıl yapılır ipuçlarını ve kurum içi bilgileri paylaşın

İşinizden önce veya sonra müşterilerden alabileceğiniz en yaygın sorulardan bazılarını düşünün. Bir salon işletmek mi? Asırlık soruya insanların saçlarını ne kadar sıklıkla şampuanlamaları gerektiği sorusunu cevaplayın. Dişçilikte mi çalışıyorsunuz? Düzenli oral hijyenle ilgili ipuçları verin – “Diş ipi ya da diş ipi… ile ilgili sorun değil.”

6. Ürün bültenleri ve özel promosyonlar gibi heyecan verici haberleri duyurun.

İşinizde neler olup bittiğini en iyi şekilde bildiğinizden, bunların ortaya çıkması kolay olmalı. Bunları kısa, basit terimlerle paylaşın, böylece sosyal yayınlarda öne çıkıyorlar.

7. Ekibinizin hızlı fotoğraflarını çektirin.

Video içeriği gibi, resimler gerçekten bin kelimeye bedeldir. İş yerinizin arkasındaki bazı sahneleri, gizli fotoğraflarınızı çekin ve sosyal küreye ne yaptığınızı gösterin! Eğlenceli bir çalışma ortamı sunabiliyorsanız, bu işe alımlarda da yardımcı olabilir.

8. Yarışmalar veya zorluklar yaratın.

Fitness endüstrisi bunu çok seviyor, çünkü sadece çalışıyor. (Sadece diğerleri yaptıkları için 10 günlük tahta yarışmasını tamamlama konusunda cazip davrandılar mı? Durumda.) İşinizle alakalı bir yarışma veya meydan okuma oluşturun ve tüketicilerin harekete geçmelerini izleyin. Bunun hedef kitlenizin ilgisini çekmek için gerçek bir atış olmasını istiyorsanız, onu yaratıcı yapın ve katılanlar için bir teşvik veya çekiliş sunun.

9 hileci ücretsiz bir tanıtım hizmeti ya da danışmanlığı yapmalı. Yaprak dökmeyen içeriği yeniden yapılandırmayı öğrenin.

İçerik pazarlaması dünyasında, “yaprak dökmeyen içerik” olarak adlandırdığımız bir şeye sahibiz. Bu, hemen popüler olan, tekrar tekrar kullanabileceğimiz ve yeniden kullanabileceğimiz şeyler. Sonuçta, “Bozulmadıysa, düzeltmeyin.” Profesyonel ipucu: Bu içeriği her seferinde aynı şekilde paylaşmak yerine, mevsime veya özel ilgi konusu

10. Derecelendirme ve değerlendirme isteyin.

Tamamen sadık bir taraftar olmasa da, işinizi sosyal medyada takip edenlerin müşterileri olduğu ihtimaller. Popüler çevrimiçi listeleme sitelerinde işinizle ilgili bir değerlendirme veya inceleme göndererek ilişkinizi bir üst seviyeye çıkarmalarını isteyin.

11 bağlantısını eklemeyi unutmayın! Sosyal medya yayınlarınızı önceden planlayın.

Gerçekten zaman kazanmak istiyorsanız, yayınlarınızı önceden planlamayı düşünün. Bunu sizin için çoklu platformlarda yapacak, saatlerce ve saatlerce baş ağrılarından sizi kurtaracak araçlar var. Bazı küçük işletme sosyal medya otomasyonu favorileri:

  (işlev (d, s, id) {      var js, fjs = d.getElementsByTagName (s) [0];      if (d.getElementById (id)) {return;}      js = d.createElement (ler); js.id = id;      js.src = "http://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";      fjs.parentNode.insertBefore (js, fjs);    } (belge, 'script', 'facebook-jssdk'));

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir