Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir?

Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir

Dünyanın en çok tanınan bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir?

Mozart günümüzde birçok alanda eserleri, besteleri ve güfteleri kullanılan uluslararası üne ve şöhrete sahip bir sanatçıdır.


Wolfgang Amadeus Mozart’ın Hayatı

Dünyanın en tanınmış kişi sayılı bestekarlarının arasında bulunan Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 seneninde Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğmuştur.

Babası Leopold Mozart, Satzburg Başpiskoposu’nun yardımcı müzik direktörlüğünü yapan kemancı ve bestecidir.

Kendi becerisi ile 3 yaşında piyano 5 yaşında ise beste yapan Mozart, kendisinden 5 yaş büyük olan usta yorumcu ablası ile çalışmalar yapmakta idi. Babasının ablasına gösterdiği uyum sayesinde becerisinin farkına varan Leopold Mozart, çocuklarını bu istikamette eğiterek onların ün kazanması için çalışmalara başlamıştır.

Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir
Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir

762 seneninde iki çocuğu ile yola çıkan baba Mozart, Viyana ve Münih’te çocuklarının eğitim almasını sağladı. Daha sonra 1763 – 1766 seneleri arasında Augsburg, Münih, Cologne, Frankfurt, Brüksel, Londra ve Paris arasında yaptıkları turne neticeninde, 15. Luis ve III. George tarafından kabul edildiler. Bu sırada çok ünlü sanatkarlar ile de çalışarak kendilerini geliştirme fırsatı bulmuş oldular. Bu turne sonrasında Mozart ailesi Salzburg a geri döndüler.

1770 seneye kadar tertip ettiği turneler ve bu sırada ürettiği besteleri ile istediği üne kavuşmuş oldu. Müziğe olan becerisi doğrultusunda babasın verdiği eğitim ile turneden turneye koşan küçük becerinin kazandığı ünün hayatına kattığı tek eksinin, tertip eden turneler nedeni ile hiç okul hayatının olmamadır. Tertip eden turneler ile başarıdan başarıya koşmasının yanında üstün zekası sayesinde her gittiği ülkenin dilini ana dili gibi konuşmaya başlayarak dil hazinesine bir çok lisan katmayı da muvaffak olmuştur.


Mozart’ın Özel Hayatı ve Evliliği

Babasının onaylamadığı bir evlilik yaparak, yaptığı evlilik ile babası çok üzmüştür. İzdivaç ettikten sonra parasal vaziyeti hiç düzelmeyen ve devamlı borç içinde bir hayat geçirmeye başlamıştır ve yaptığı evlilikte babasını haklı çıkararak, başarılı olamamıştır. 1787 seneninde yaptığı besteler ile şart olan başarıya erişemeyen Mozart, gittikçe kötüleşen parasal vaziyeti nedeni ile babası gibi Mozart ta, sarayda müzikçi olmuştur.

Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir
Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir

35 yaşında tüberküloz hastalığından vefat eden Mozart, yağmurlu bir günde kilisede 6 kişilik bir cenaze merasimi tertip edir, ama merasim sonrasında yağmur nedeni ile cenazeye kabirliğe kadar eşlik edilmeyen Mozart’ın cenazesi, yağan yağmur nedeni ile en yakın dilenci kabirliğini defnedilmiştir. Daha sonra gömüldüğü kabir aransa da tanınmış kişi bestekar Mozart’ın kabiri bulunamamıştır.

Yaptığı bestelerinde mükemmeli yakalamaya çalışarak bunu muvaffak olan Mozart, yaptığı bestelerini hiç biri, bir diğerine benzemiyor’dur.. Bestelerinde, akıl ile duyguların uyumla dans edebileceğini göstermiştir. Yaşadığı parasal sıkıntı ve hayatın getirdiği zorluklarına karşı, asla bestelerinde hüzün ve depresif bir hava estirmemiştir. Müzikte romantik ekole başarılı bir başlangıç yapmış ve bestelerine kattığı, çocuksu, canlı ve sevimlilik sayesinde bestelerinin üniversal olmasını sağlamıştır.


Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Biyografisi üzerine hazırlanan bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.

Ayrıca Bakınız : James Chadwick Kimdir?


Ayrıca bakınız : Bir Çöl Çiçeği Waris Dirie Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Olivia Colman Kimdir? Hayatı, Biyografisi ve Oscar Hikayesi


Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Aydın Boysan Kimdir?


Ayrıca Bakınız : İsrael Broussard Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Karim Raydan Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir