Synyster Gates Kimdir?

Synyster Gates Kimdir

Synyster Gates Kimdir? Amerikalı müzisyen, gitarcı , şarkı sözü yazarı ve bestecidir.

Synyster Gates veyahut gerçek isimiyle Brian Elwin Haner Junior, 7 Temmuz 1981 senesinde Kalifornyada dünyaya geldi. Babası Brian Haner da bir müzisyen ve gitaristtir. Gates, Avenged Sevenfold grubunun lead gitaristidir.

Avenged Sevenfold Kariyeri

Avenged Sevenfold 1999 seneninde Huntington Beach, Kaliforniya’da kurulan bir müzik grubudur. “A7X” kısaltmasıyla da bilinir. O dönem hala lise talebeleri olan Matt Shadows (vokal), Zacky Vengeance (ritim gitar), Synyster Gates (lead gitar) ve The Rev (bateri) tarafından heyetmiştir. Grup, metal ve hardcore tarzı müzik yapmaktadır ve bu sayede üne kavuşmuştur. Bilhassa Synster Gates ve Zacky Vengeancenin yazdığı ve canlı performanslarda başarıyla sergilediği kompleks gitar soloları grubun ününe ün katmıştır. Grubun ilk albümü “”Sounding the Seventh Trumpet”” Temmuz 2001de piyasa çıktı. Bu albüm çıktığında grup azaları daha 18 yaşındaydı. Synyster Gates bu albümde yer alan “Warmness On The Soul” şarkısında oldukça başarılı bir elektro gitar solo performansı sergilemiş ve bir hayli müzikseverin beğenisini kazanmıştır. İkinci albümleri “”Waking the Fallen”” ise 2003 seneninde çıktı. Grupta şu an basist olarak yer alan Johnny Cristin, grupla birlikte kaydettiği ilk albümdür. Synyster Gates bu albümde ilk albüme göre çok daha karışık ve melodik sololar çalmıştır.

Synyster Gates Kimdir
Synyster Gates Kimdir

Grubun üçüncü ve en sevilen albümlerinden biri olan “City Of Evil” 7 Haziran 2005 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Albümün en popüler ve tanınmış kişi şarkıları “Bat Country”, “Beast and the Harlot”, “Burn it Down” ve “Seize the Day” şarkılarıdır. Synyster Gates, Seize Day parçasının klibinde tabutun üstünde attığı soloyla akıllara kazınmıştır. Yeniden albümde yer alan “Sidewinder” şarkısını sonundaki Flamenko tarzı gitar solosu Synyster Gatesin babası Brian Haner tarafından çalınıp kaydedilmiştir. Bu albümde yer alan şarkılar bir hayli bilgisayar oyununda da kullanılmıştır (Örn: Need For Speed: Most Wanted). Grup City of Evil albümüyle Amerika’da 785.000 ve tüm dünyada bir milyonun üzerinde satış yaparak isimlerini duyurmuştur.

Grubun sahne arkası ve hayat hikâyelerini kapsayan DVD’leri bulunmaktadır. All Excess’de grubun nasıl bir araya geldiği, birbirleri hakkındaki yorumları ve hayatlarındaki insanlar konusunda bilgileri anlatmaktadırlar. 30 Ekim 2007 tarihinde ise, grubun kendi ismini verdikleri “”Avenged Sevenfold”” albümü piyasaya çıktı. Albümdeki “Almost Easy” ve “Afterlife” isimli parçaları sayesinde dinleyici kitlesi artmış ve parçalar çok tutulmuştur. Bunların dışında yeniden bu albümde yer alan “Dear God” ve “Gunslinger” gibi parçalar da büyük beğeni toplamıştır. Ayrı olarak grup albümden sonra verdikleri “LBC” konserini kaydetmiş ve “Diamonds In The Rough” isimi altında konser albümü olarak piyasaya sunmuştur.

28 Aralık 2009 tarihi ise grup tarihini en acı günü olarak tarihe geçti. Grubun kurucularından ve Gatesin grup içindeki en yakın arkadaşı olan “The Rev” sahne isimli James Owen “Jimmy” Sullivan evinde ölü bulundu. 4 Haziran 2010 da Rolling Stone mecmuasında ölüm sebebi olarak oxycodone, oxymorphone, diazepam / nordiazepam isimli ilaçlarla alınan ethanol (içki) den olan akut zehirlenme olduğu izah etti. Revin ölümünden sonra Gates klavyesinde “REV <3” yazılı bir gitar kullanmaya başlamıştır.

Grubun 5. ve “The Rev”siz ilk albümü “Nightmare” 27 Temmuz 2010 tarihinde çıktı. Bu albümde Dream Theater’ın daha önceki bateristi Mike Portnoy bateri çaldı. Avenged Sevenfold sitesinde yapılan izaha göre kayıtların güzel geçtiği ve Rev’in gurur duyacağı belirtilmiştir. Bu albümde “The Rev” için yazılan ve grubun en ünlü parçalarından bir olan “So Far Away” parçası bulunmaktadır. Şarkının klibinde grup azalarımızı akıl hastanesinde görürüz. Klip Matt Shadowsun elinin üzerindeki Rev’e benzetilen “Death Bat”‘ in görünmesiyle başlar. Avenged Sevenfold’un hazırladığı bir sürpriz ile klip biter. So Far Away klibi grup azalarının Rev ile arkadaşlıklarını anlatmaktadır. Klip gerek Avenged Sevenfold gerek fanlar için çok duygusal olmuştur.

17.12.2010 tarihinde Avenged Sevenfold ve Mike Portnoy tarafından yapılan izahlarda 2011 seneninde yolların ayrılacağı söylenmiştir. Avenged Sevenfold’un bundan sonra yola 4 kişi devam edeceği, bir bateristin olacağı ancak yalnızca stüdyo çalışmalarında ve konserlerde çalacağı grup azası olarak görünmeyeceği izah etmiştir. Gerekçesi ise grubun zati bir bateristinin olmasıdır: The Rev. 2013 seneninde ise Arin Ilejay’in gruba katıldığı izah etmiştir. Grubun Revsiz ikinci albümü “Hail to the King” 27 Ağustos 2013 tarihinde çıktı. Bu albüm Arin Ilejay ‘ın Avenged Sevenfold ile ilk albümüdür ayrı olarak 2011 senenindeki konser turunda grup ile birlikte sahneye çıkmıştır.


Gitar Tekniği

Synyster Gates
Synyster Gates

Karmaşık ve melodik gitar sololarıyla tanınmış kişi Gates daha çok, hızlı çalınan bir teknik olan “sweep picking” isimi verilen gitar tekniği üzerine dayalı sololar yazar. Giderek bu tekniğin üzerine bending, dive bomb ve alternate picking gibi teknikleri de etkilemiştir. Genelde hıza dayalı soloları olsa da “Seize the Day” ve “So Far Away” şarkılarında oldukça ağır ve duygusal sololar çalmıştır. Soloların dışında riff yazmakta da oldukça başarılı kabul edilir.


Ödülleri

“Revolver Golden God Awards” yarışmasında Zacky Vengeance ile birlikte en iyi gitarcı ödülüne layık görüldü. 2006 seneninde Metal Hammer tarafından sene gitaristi ödülüne ve diğer bir hayli ödüle layık görüldü.2013 seneninde ise yeniden Zacky Vengeance ile birlikte Golden Guitar ödülünü kazandı.


Ekipmanları

Çoğunlukla “Schecter” isimli Amerikan gitar markasının Gates için özel olarak ürettiği Schecter Synyster Gates serisi gitarlarını kullanan Gates, bunların dışında seyrek de olsa Ibanez RG Prestige, Gibson Les Paul ve Parker Fly gitarları da kullanmıştır. Amfi olarak yeniden Schecter markasının kendisine özel olarak ürettiği “Schecter Synster Gates Signature Hellwin Amps” amfisinin yanında bazen Marshall ve Mesa amfileri de kullanır. Efekt aleti olarak ise genel olarak “Boss” markasının aletlerini seçenek eder.


Hususi hayatı ve Tarzı

Synyster Gates, 1 Ekim 2009 seneninde küçüklük arkadaşı ve bu arada grup arkadaşı Matt Shadowsun eşi Valerie Dibenedetto Shadows’un, ikiz kız kardeşi Michelle Louise Dibenedetto ile izdivaç etmiştir.

Gates, Sevenfoldun ilk senelerinde uzun saçları, siyah göz makyajı, dövmeleri ve fötr şapkasıyla karşımıza çıkmıştır. City of Evil albümünden sonra saçlarını kestirmiştir. Hail to the King albümü döneminde ise saç tarzını değiştirmiş ve göz makyajı kullanmayı bırakmıştır.

Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Aydın Boysan Kimdir?


Ayrıca Bakınız : İsrael Broussard Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Karim Raydan Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir