Raheem Sterling Kimdir?

raheem sterling kimdir

Genç ve yetenekli sporcu Raheem Sterling Kimdir? Hangi Takımlarda Oynamıştır? Özel Hayatı ve Kendine Has Özellikleri Nelerdir? birlikte inceleyelim.

Tam isimi Raheem Shaquille Sterling.

Kişisel Özellikleri

  • Doğum tarihi/Yaş: 8 Ara 1994 (24)
  • Doğduğu il: Kingston
  • Uyruğu: Ingiltere
  • Boyu: 1,70 m
  • Mevki: Sağ Kanat
  • Danışman: Colossal Sports …
  • Güncel Milli oyuncu: İngiltere
  • Uluslararası forma giyme/gol: 47/4

Raheem Sterling : Doğum tarihi 8 Aralık 1994 olan , hali hazırda İngiliz Ulusal takımı ve İngiltere Premier Ligi kulüplerinden Manchester City takımında orta alan oyuncusu olarak top koşturan 1,70 boyunda hızı ve tekniği ile ön tasarıya çıkan profesyonel bir futbolcudur.

Genç Sterling Hayatı

Raheem Sterling Jamaika’nın Maverley bölgesinde doğdu ve ilk senelerini orada geçirdi. Beş yaşına geldiğinde annesi ile birlikte Londra’ya göç etti ve hayatını burada yaşamaya devam etti. 

Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?

Kuzeybatı Londra’daki Copland Okulu’nda okudu. Babası Sterling daha dokuz yaşındayken Jamaika’da cinayet kurbanı oldu.

Futbol Hayatı Nasıl Başladı

Sterling futbol hayatına henüz 9 yaşındayken Queens Park Rangers takımında başladı ve becerileri ile ön tasarıya çıkan bir futbolcu profili çizdi. 2003 – 2010 seneleri arasında aynı kulübün formasını terleten Sterling; 2010 seneninde Rafael Benítez idarenindeki Liverpool takımına 600 bin sterlinlik bir fiyat karşılığında transfer olarak profosyonellik kariyerinin ilk adımını atmıştır.

raheem sterling kimdir
raheem sterling kimdir

Ayrı olarak Sterling İngiltere Ulusal Takımı genç takımlarında 2009 seneninden itibaren forma bahtı bulmuş, oyndağı 29 müsabakada toplam 7 gol atma fırsatını yakalamıştır. 2014 seneninde Avrupa’da 21 yaş altı kategorisinde en iyi oyuncu seçilerek, altın çocuk ödülüne layık görüldü.

2012 seneninden itibaren Liverpool ile yıldızı iyiden iyiye parlayan Raheem Sterling, 2015 seneye kadar 95 mücadelede 18 gol atmayı muvaffak olmuştur. Bu performansıyla 49 Milyon Sterlin (bir ingiliz oyuncu için ödenen en yüksek transfer fiyatı) karşılığında hali hazırda bugün oynadığı Manchister City takımına transfer olmuştur. Soccerex’in 2015 senenindeki araştırmasına göre de en değerli genç oyuncu ünvanına sahip olmuştur.

Raheem Sterling Hakkında Kısa Bilgiler

Anavatandaki isim:Raheem Shaquille Sterling
Doğum tarihi:8 Ara 1994
Doğduğu il:Kingston  
Yaşı:24
Boyu:1,70 m
Uyruğu:  Ingiltere  Jamaika
Mevki:Forvet – Sağ Kanat
Ayak:sağ ayak
Oyuncu danışmanı:Colossal Sports Management
Güncel kulüp: Manchester City
Takıma katılma tarihi:14 Tem 2015
Sözleşme bitiş tarihi::30.06.2023
Son sözleşme uzatma tarihi:9 Kas 2018
Sponsor:Nike

Özel Hayatı

Evli ve 2 çocuk babası olan Raheem Sterling hususi hayatında ara ara yaşadığı çalkantılar nedeniyle gündeme gelmiştir. 8 Ağustos 2013’te Sterling, daha önceki kız arkadaşı olan bir modele yönelik saldırısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınmış, ancak aleyhinde yeterli kanıt bulunamaması sebebiyle salıverilme etmiştir. 16 Aralık 2017’de ırkçı bir holigan tarafında saldırıya uğramıştır.

Raheem Sterling, kariyerinde çok sayıda muvaffakiyet kazanmış profesyonel bir futbolcudur. 2014 ‘Altın Boy’ ödülünü kazanan Raheem, çoğunlukla mükemmel bir kabiliyet olarak kabul edilir. FIFA Dünya Kupası 2014’te İngiltere’yi temsil etmek için ‘Queens Park Rangers F.C mücadeleninden sonra Raheem şimdiye kadar akılalmaz bir yolculuğa çıktı. 

Raheem’in spordaki geleceği, futbol kariyerine başlamadan önce düşünüldü. 16 yaş altı, 17 yaş altı ve 21 yaş altı takımlar için oynadıktan sonra, Liverpool’u temsil etmeye devam etti ve forma için en skorerlerden biri olarak ortaya çıktı. Raheem, yaşıtlarının çoğundan daha yüksek bir net değere sahip en genç İngiliz futbolcu oldu. O da hızla en yüksek ücretli futbolcu oldu.

Raheem, 8 Aralık 1994’te Jamaika’da Raheem Shaquille Sterling’de doğdu. Annesiyle beraber, beş yaşındayken Londra’ya taşındı. Raheem’in babası Jamaika’da kalmayı seçti. Raheem ve ailesi giderlerini yönetmek için bir hayli zorluğa maruz kaldı. Annesi bir şekilde her iki ucu da balansta tutmayı muvaffak oldu. Raheem sekiz yaşına geldiğinde, babası Jamaika’da öldürüldü.

Kariyerinin Dönüm Noktası

Raheem daha sonra Kuzeybatı Londra’daki Wembley’deki Copland Topluluk Okulu talebesi ve okulun futbol takımı için oynamaya başladı. Babasının ölümünden sonra, Raheem hiddetini ve hayal kırıklığını pozitif enerjiye dönüştürmeyi muvaffak oldu ve futbol yeteneklerini geliştirmek için kanalize etti. Queens Park Rangers Futbol Kulübüne seçilmesi onun dönüm noktası oldu. Raheem resmen futbol kariyerine başlamaya hazırdı.

Raheem, Queens Park Rangers Futbol Kulübü için 2003’ten 2010’a kadar oynadı. Bu yedi senelik müddet, kariyerinin şekillendirilmesinde ona çok yardımcı oldu. Kulübün görev müddetinin nihayetinde Raheem takımın yıldız oyuncusuydu. 

O vakte kadar, futbolcu bulgucularının ve oyunun efsanelerini içeren bir hayli kişinin dikkatini çekmeyi muvaffak olmuştu. Raheem ansızın fazla pozisyonda oynamasına karşın, akılalmaz performanslarının çoğu natürel bir kanat oyuncusu olarak oynuyordu. Hızıyla ve düşük ağırlık merkezi ile hızla popüler oldu.

Şubat 2010’da Raheem, Liverpool ile kontrat imza attı ve başlangıçta 600.000 Euro öneri edildi. Daha sonra Liverpool koçu Rafael Benitez, Liverpool’un gençlik takımının mücadelelerinin çoğunu oynaması şartıyla ona daha fazla ödeme sözü verdi. Raheem ekibi için ilk mücadelenini Hibernian F.C’ye karşı arkadaşlık mücadeleninde yaptı. Hemen peşinden, Premier Academy League’de Aston Villa’ya karşı oynadı. Her iki mücadele da berabere bitti.

Raheem, Futbol Birliği Gençlik Kupası’nda oynarken Notts County F.C.’ye karşı ilk zaferini kaydetti. Birkaç ehemmiyetli zaferden sonra Raheem, Liverpool’un üst düzey takımına terfi etti. Başlangıçta yedek oyuncu olarak oynadı. Üst düzey takım için attığı ilk gol, Bayer Leverkusen’e karşıydı. “Mücadelenin ilk adamı” ödülünü 15 Eylül 2011’de takımının Sunderland’e karşı kazandığı mücadelenin hemen peşinden sahip oldu.

UEFA Avrupa Ligine Girişi

Raheem, UEFA Avrupa Ligi’nde Young Boys takımı için seçildi. İyi oynadı ve Liverpool’a bir zafer kazandırdı. 20 Ekim’de Raheem, Liverpool için rekabetçi bir gol atan ikinci en genç oyuncu oldu.

Raheem, 16 Aralık 2017’de kimliği belirsiz bir adam tarafından saldırıya uğradı. Olay, saldırganın kendisine karşı bir takım kötü tenkitlere sebep olduğu Manchester eğitim alanında gelişti. Birkaç gün sonra, adam Karl Anderson olarak tanımlandı ve 16 hafta mapus cezasına çarptırıldı. Ayrı olarak 100 sterlinlik bir para cezasına çarptırıldı.


Kardeşleri: Kimberley Sterling, Kingston Sterling, Lakima Sterling.

Çocukları: Melodi Rose Sterling, Thiago Sterling.


Raheem Sterling Kimdir? ismiyle yayınlanan bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Aydın Boysan Kimdir?


Ayrıca Bakınız : İsrael Broussard Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir