Rachel Corrie Kimdir? Kara Günün Sarı Çiçeği

Rachel Corrie Kimdir Kara Günün Sarı Çiçeği

Rachel Corrie savaş karşıtı eylemler yapan bir aktivist. Henüz daha 23 yaşındayken Gazze’de savaşı lanetleyen ve karşı çıkan bir eylem ve gösteri sırasında iş makinesiyle vahşice katledildi.

16 Mart 2003, simsiyah bir gündü.

Gazze şeridi kan ağlıyordu, düzen ve sözde demokrasi çabaları silahlı işgal halini almış, halk kadın çocuk ayırtedilmeksizin işgal güçlerince katlediliyordu.

Bölge halkının hakkını savunmak için bölgede bulunan birçok sivil toplum kuruluşu ve aktivist vardı.

Rachel Corrie bölgede bulunan sivil toplum direnişçilerinden biriydi.

16 Mart 2003 günü lanet terör ve insafsızlık bu genç kızı hayatından etti. Direniş sırasında bedenini siper eden Rachel, üzerine gelen buldozerin altında kalarak vahşice katledildi.

Ve o gün tarihe kara bir leke olarak kazındı.

Rachel Corrie Kimdir
Rachel Corrie Kimdir

Rachel Corrie Biyografisi

Rachel Corrie, 23 yaşında, 16 Mart 2003’te Gazze Şeridi’nde protestocu olarak çalışırken hayatı aniden sona eren genç bir eylemciydi.

Washington, Olympia’da büyüdü, Capital Lisesi’ne ve ardından Evergreen State College’a gitti. Üniversitedeyken Corrie, Olimpiyat Adalet ve Barış Hareketi ve daha sonra Uluslararası Dayanışma Hareketi veya ISM’ye katıldı.


ISM Nedir?

Rachel Corrie Kimdir Sözleri
Rachel Corrie Kimdir Sözleri

2001 yılında kurulan ISM, dünyanın dört bir yanındaki insanların Batı Şeria’daki İsrail ordusuna yöneliks şiddet içermeyen protestolarına yardımcı olmalarını istiyor.

Örgüt, İsrail ve İsrail Savunma Gücü’nü (IDF), Filistin topraklarına işgalini sona erdirmek, Filistin bölgelerine uygulanan İsrail sokağa çıkma yasağını ihlal etmek, IDF tarafından bir köyü izole etmek için barikatları kaldırmak gibi bir dizi şiddetsiz direniş taktisini kullanarak baskı altına almak istiyor. diğerinden ve askeri tank ve buldozerlerin bloke edilmesi.

Rachel Corrie, 2003 yılının Ocak ayında Gazze Şeridi’nde Rafah’a gitti ve ISM faaliyetlerine yardımcı olmak için iki gün şiddetsiz direniş eğitimi aldı. Orada bulduğu yıkımdan dehşete düştü. Evler yıkıldı, insanlar günlük olarak gözaltına alındı ​​ve öldürüldü.

Rachel Corrie Kimdir Sözleri

Rachel gördüğü şeyleri kaydetti ve ailesine mektuplar ve e-postalar gönderdi. Bir e-postada, “Şimdi İsrail ordusu Gazze’ye giden yolu gerçekten kazdı ve her iki önemli kontrol noktası da kapatıldı. Bu demektir ki üniversitede bir sonraki çeyreğine gitmek ve kaydolmak isteyen Filistinliler olamaz. İşlerini alamıyorlar ve diğer tarafta mahsur kalanlar evlerine dönemiyorlar ve yarın Batı Şeria’da bir toplantı yapan uluslar bunu başaramayacaklar ”dedi.

Corrie, bir başka e-postada şöyle yazdı: “Sadece midemle yüz yüze gelen insanlar tarafından her zaman çok tatlı bir şekilde, benden mahrum kaldıkları için çok üzülüyorum… .Son olarak, çoğu zaman buradaki insanların kibarlığı, hayatlarının kasıtlı bir şekilde yıkıldığına dair son derece büyük kanıtlarla bir araya geldiğinde, bu benim için gerçek dışı görünüyor. ”

Rachel Corrie Kimdir Sözleri

Rachel Corrie’nin direniş hareketine yardım etme çabaları 16 Mart 2003’te hayatına mal oldu. Kendisini bir Caterpillar buldozeriyle yerel bir ev arasına soktu ve IDF’nin onu yok etmesini önlemeye çalıştı. İki kez araç tarafından ezildi ve öldürüldü.

Ölümünden sonra, Rachel Corrie Barış ve Adalet Vakfı, “insanlar arasındaki bağlantıları destekleyen, farklılıklar için anlayış, saygı ve takdir sağlayan ve yerel ve küresel topluluklar arasında ve içinde işbirliğini destekleyen programları desteklemek için kuruldu.”

Aktör Alan Rickman ve yazar Katherine Viner, Corrie’nin mektuplarına, dergilerine ve “Benim adım Rachel Corrie” adlı e-postalara dayalı bir oyun hazırladı. 2005 yılında Londra’da oynadı ve ABD’de ilk ertelemenin ardından, New York’ta Off-Broadway sınırlı bir koşuya sahipti.

Rachel Corrie Kimdir Sözleri
Rachel Corrie Kimdir Sözleri

İsrail ve yandaşlarının yıllardır Filistin’de sürdürdükleri vahşet, yıkım, insanlık dışı muameleler adeta bir işgal ve aleni bir soykırım girişimidir.

İşgali, şiddeti ve insanlıktan çıkmış bu bütün güruhları kınıyoruz.

Daha fazla siyah günümüz olmasın!

Rachel Corrie Kimdir? başlıklı bu özgün içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : James Chadwick Kimdir?


Ayrıca bakınız : Bir Çöl Çiçeği Waris Dirie Kimdir?
Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir