Nazire Dedeman Çağatay Kimdir?

nazire dedeman çağatay kimdir

Dedeman Otellerinin kurucusu, Umut Vakfı ve birçok hayır kuruluşu için çalışan yurdumuzun önemli iş kadınlarından Nazire Dedeman Çağatay Kimdir? birlikte inceleyelim.

Tam AdıNazire Dedeman Çağatay
Doğum YeriAnkara
Doğum Tarihi1949
Mesleğiİş Kadını / Yönetici / Hayırsever
MezuniyetTED Ankara Koleji 
FirmaDedeman Holding
RahatsızlıklarıSkolyoz Hastalığı
Ölüm Tarihi05.02.2019

Nazire Dedeman Çağatay Hayatı ve Biyografisi

Kayserili bir ailenin ortanca ve tek kız çocuğu olarak 1949’da Ankara’da doğan Nazire Dedeman Çağatay, TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Babası Mehmet Kemal Dedeman’ın kurmuş olduğu Dedeman Holding topluluğunun idareninde çeşitli görevler üstlendi.

2014’e kadar Holding’in İdare Heyeti Başkan Vekili görevini yürüttü. 2014’te bu görevinden ayrılarak 3DE3 Gayrimenkul Turizm ve İdare A.Ş.’yi kurdu ve İdare Heyeti Başkanı olarak görevini sürdürüyordu.

28 Eylül 1993’te elim bir olayda erkek çocuğu Umut’u kaybetmesinden sonra büyük bir acı yaşayan Nazire Dedeman Çağatay, erkek çocuğunun hatırasını yaşatmak ve başkalarının da “ferdi silahlarla işlenen” acıları yaşamaması için Umut Onurlu Önderler Yetiştirme Vakfı’nı (UMUT) kurdu.

Nazire Dedeman Çağatay kimdir, kaç yaşındaydı ve neden can verdi sualleri vefatının hemen peşinden merak konusu oldu.

70 yaşında olan iş kadını ve Umut Onurlu Önderler Yetiştirme Vakfı’nı (UMUT) kurucusu olan Nazire Dedeman Çağatay 7 yaşından beri skolyoz hastalığı ile savaşıyordu. 13 yaşında ilk ciddi operasyonunu geçiren Nazire Dedeman Çağatay’ın hayatı acılarla dolu oldu. İzdivaç eden ve 5 çocuğu olan Nazire Dedeman Çağatay 3 erkek çocuğunu kaybetti. Erkek çocuğu Önder’i daha üç yaşında hastalık neticesinde toprağa verdi. Onur doğumundan hemen sonra yatırıldığı hastanenin hatası neticesi can verdi. Ve son olarak erkek çocuğu Umut ise17 yaşında ateşli silahla öldürüdü. Tüm bunlar karşısında senemeyen Nazire Dedeman Çağatay’ın cenazesinin yarın Tarabya Ferahevler Dedeman Camii’nde kılınacak öğlen namazından sonra Perşembe günü ikindi namazını müteakip Ankara Cebeci Asri kabirliği aile kabristanında toprağa verileceği kaydedildi.

Umut Vakfı İdare Heyeti Başkanı Nazire Dedeman yaşamını yitirdi.

İş kadını Nazire Dedeman 70 yaşındaydı. Dedeman, bireysel silahsızlanma ile ilgili yaptığı çalışmalarla da tanınıyordu.

NAZİRE DEDEMAN ÇAĞATAY KİMDİR?

Kayserili bir ailenin ortanca ve tek kız çocuğu olarak 1949 seneninde Ankara’da doğan Nazire Dedeman Çağatay, TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Babası Mehmet Kemal Dedeman’ın kurduğu Dedeman Holding topluluğunun idareninde çeşitli görevler üstlendi. 2014 seneye kadar Holding’in İdare Heyeti Başkan Vekili görevini yürüttü. 2014 seneninde bu görevinden ayrılarak 3DE3 Gayrimenkul Turizm ve İdare A.Ş.’yi kurdu ve İdare Heyeti Başkanı olarak görevini sürdürüyordu.

28 Eylül 1993 seneninde elim bir olay sonrası erkek çocuğu Umut’u kaybetmesinden sonra büyük bir acı yaşayan Nazire Dedeman Çağatay, erkek çocuğunun hatırasını yaşatmak ve başkalarının da “ferdi silahlarla işlenen” acıları yaşamaması için Umut Onurlu Önderler Yetiştirme Vakfı’nı (UMUT) kurdu.

nazire dedeman çağatay kimdir
nazire dedeman çağatay kimdir

Dedeman Oteli’nin kurucusu Nazire Dedeman evinde doğum gününü böyle kutlamıştı.

Her Skolyoz hastasının izlemesi şart olan umut dolu bir konuşma yapan Dedeman, binlerce kişiye umut olmuştu.

İşte olay olan o konuşması…

7 yaşımdan beri skolyoz hastalığı ile mücadele ediyorum. İlkokula başladığımda bedenim alçılıydı. İki sene bu şekilde okula devam ettim. İlk zorlu operasyonumu da 13 yaşımda geçirdim.O vakit tıbbın elverdiği şartlarda operasyon sonrası yedi ay alçıda hareketsiz yattım.Küçüklük ve gençlik dönemim büyük zorluklar içinde geçti. 17 yaşımda ağabeyimi kaybettim. Hastalığıma rağmen 5 çocuk sahibi oldum. Onların da üçünü kaybettim. Önder’i üç yaşında hastalık neticesinde toprağa verdim. Onur doğumundan hemen sonra yatırıldığı hastanenin hatası neticesi benden alındı. Ve son olarak erkek çocuğum Umut’un 17 yaşında ateşli silahla öldürülmesi…

Yılmadım. Hayata tutunmak için çok mücadele verdim.Ve hayata sevincimi hiç kaybetmedim. Hayatımın pozitif yanlarıyla mesut olmayı, acı yanlarıyla da baş edebilme gücümü hiç yitirmedim. Acıları ve yaraları olumlu hale dönüştürüp, kendime, aileme ve topluma faydalı bir fert olabilmeyi muvaffak olduğumu düşünüyorum.

SKOLYOZ HASTALIĞI NEDİR 

Görülme sıklığı % 0.2 – 6 farklılık gösteren Skolyoz bilinen en daha önceki omurga deformitesidir. Travma, doğumsal gelişim bozuklukları gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebildiği gibi, skolyoz olgularının %80’inin nedeni bilinmemektedir. Ekseriyetle gelişme çağının başlangıcında, çocukta omuz asimetrisi, sırtın bir bölümünde kabarıklık, kalçaların aynı düzeyde durmaması gibi belirtilerle anne ve baba tarafından fark edilir.

Skolyoz omurganın yana 10 derecenin üzerindeki eğilmedir. Normal ve sıhhatli omurgada, omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya başka bir deyişle boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve bu arada kendi eksenleri çevreninde döner. Bu yüzden üç boyutlu bir deformite (şekil bozukluğu) olarak tanımlanır.

Skolyoza bağlı olarak omurga dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar oluşur, duruş ve görüntü bozukluğu ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda bu vaziyet, gelişen ve büyüyen omurgada anormal yüklenmeye ve bunun neticesi olarak da omurlarda deformelere kapı aralar.

Nazire Dedeman Çağatay Ölüm Haberi

Umut Vakfı İdare Heyeti Başkanı Nazire Dedeman yaşamını yitirdi. İş kadını Nazire Dedeman 70 yaşındaydı.

Nazire Dedeman Çağatay, bir gün evvel Acıbadem Hastanesi’nde geçirdiği açık kalp operasyonu sonrasında fenalaştı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Çağatay, tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Umut Vakfı’nın yaptığı izahta, “Kurucu ve İdare Heyeti Başkanımız sayın Nazire Dedeman Çağatay’ı yapılan tüm müdahalelere karşın kaybetmiş olmanın derin elemi içindeyiz. Başımız sağ olsun” denildi.

Tanınmış kişi iş insanının cenazesi için öncelikle yarın İstanbul Tarabya Ferahevler Dedeman Camii’nde öğle namazı kılınacak. Dedeman’ın cenazesi perşembe günü Ankara’ya götürülecek. Dedeman,  Ankara  Cebeci Asri kabirliğinde aile kabristanına defnedilecek.


Ülkemizin önde gelen isimlerinden Nazire Dedeman Çağlayan hayatı, başarıları ve ölüm haberinin konu edildiği bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Aydın Boysan Kimdir?


Ayrıca Bakınız : İsrael Broussard Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir