Mert Turak Kimdir?

mert turak kimdir

Son dönemin popüler oyuncularından Mert Turak bu yazımızın konusu. Peki Mert Turak kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, oynadığı filmler hangileridir birlikte inceleyelim.

Mert Turak Yaşam öyküsü

Annesi Makedonyalı babası Malatyalı olan Mert Turak, çocukluğunun bir bölümünün teyzesin yanında İstanbul’da geçirdi. Tiyatroya ilk adımı gençlik senelerinde attı ve amatör toplulukların içinde bulundu. Daha sonra ise Süleyman Demirel Üniversitesi’nde tiyatro üzerine eğim aldı.

Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde ileri oyunculuk alanında yüksek lisans yaptı. Mezun olduktan sonra ise pek çok tiyatro, dizi ve filmde bulundu. Şu günlerde başarılı oyuncu Hasibe Eren ile birliktelik yaşıyor.

2007’de Şöhret Okulu isimli dizide rol aldı. Dizi, bahtını müzik, dans ve tiyatroda arayan bir grup talebenin ve öğretmenin yaşadıklarını anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Müjdat Gezen, Ayla Algan, İlhan Şeşen, Tan Sağtürk, Ebru Cündübeyoğlu ve Atilla Arcan bulundu.  

2011’de ise Başrolde Aşk isimli dizide Aytek karakterini canlandırdı. Dizi, ayrıldıkları halde aynı şirkette çalışan Ceyda ve Gani’nin yaşadıklarını komik bir dille anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Dolunay Soysert, Mutafa Sandal, Çetin Altay, Ayşe Melike Çerçi ve Haki Biçici bulundu.

mert turak kimdir
mert turak kimdir

2012’de Babalar ve Evlatlar isimli dizide rol aldı. Dizi, bir daha tetik çekmemeye yemin eden bir adamın yıllar sonra erkek çocuğu için sözünden dönmesinin anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Fatma Girik, Taner Barlas, Erol Demiröz, Erkan Kolçak Köstendil ve Kadim Yaşar bulundu. 2013’te ise Beni Böyle Sev isimli dizide Nezih karakterini canlandırdı. Dizi, üniversite senelerinde birbirlerine aşık olan Ayşem ve Ömer’in yaşadıklarını anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Zeynep Çamcı, Alper Saldıran, Burcu Biricik, Altan Gördüm, Lale Mansur ve Güven Kıraç bulundu. 

Mert Turak kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Filmleri

Mert Turak, 29 Mart 1980 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. Öğretmen olan babası Malatyalı, vergi memuru olan annesi Makedonya asıllıdır. 3-4 yaşında iken Aydın‘daki teyzesinin yanında kaldı. İlkokula izmir’de Doğan Akad Meliha Akad ilkokulunda gitti. İlkokul 3.sınıfta Karşıyaka Bostanlı’ ya taşındılar. Emlak ilkokulunda okumaya başladı. Ortaokul 2 de Bostanlıdan İzmir Yeşilyurt a taşındılar. 1994 seneninde ortaokulu bitirdi. Liseyi İzmir Vecdi Gönül Lisesinde okudu. 1995 seneninde Tiyatro kursuna başladı.

Lisede okuduğu senelerde İzmir Kültür-Sen Amatör Tiyatro Topluluğu kursundaki etkinliklerde bulunduğu sürece bir hayli tiyatro oyununda oynadı. Liseyi bitirdikten sonra Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Tiyatro bölümüne girdi. Daha sonra 2000 seneninde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Oyunları Bölümünü kazanıp oraya geçiş yaptı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden 2004 seneninde mezun oldu. Konservatuarda talebe iken 2003 seneninde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında kadrosuz oyuncu olarak çalışmaya başladı. Profesyonelce bir çok tiyatro ve çocuk oyununda oynadı. İstanbul Üniversitesi’nde okurken Mart/2003 seneninde Makedonya’nın Üsküp Şehrindeki Tiyatro Şenliğine gönderildi.

İstanbul Bahçe Şehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Dalında Yüksek Lisans Öğrenimi yaptı.

Mert Turak, 2007 seneninde “Şöhret Okulu” isimli dizide Müjdat GezenAyla Alganİlhan ŞeşenTan SağtürkEbru CündübeyoğluAtilla ArcanSerdar DenizMeyraCengiz KüçükayvazSarp AkkayaSinan ÇetinErol Büyükburç ile beraber oynadı.

1 Ocak 2015 tarihinde vizyona giren, senaryosunu yazan ve yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül‘ün yaptığı “Mucize” isimli sinema filminde Talat Bulut başrolde olarak bir öğretmeni canlandırırken Mahsun Kırmızıgül, Mert Turak, Erdem YenerBüşra Pekinile beraber rol aldı.

Ödülleri :

 • 2005 – Sadri Alışık Tiyatrosu Müzikal Komedi Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü (Kantocu)


Tiyatro Oyunları :

 • 2012 – Ateşli Sabır (Postacı) : Antonio Skarmeta – İstanbul Şehir Tiyatrosu 
 • 2010 – Romeo ve Juliet : William Shakespeare – İstanbul Şehir Tiyatrosu 
 • 2010 – Sen Olmak Nedir? (Yazar:Nur Can Kara) – Tiyatro Halt
 • 2010 – Kafes (oyun) : Mario Fratti – İstanbul Şehir Tiyatrosu 
 • 2009 – Cabaret : Joe Masteroff – İstanbul Şehir Tiyatrosu 
 • 2008 – Leonce ile Lena : Georg Büchner – İstanbul Şehir Tiyatrosu 
 • 2008 – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin – İstanbul Şehir Tiyatrosu 
 • 2005 – Eskici Dükkanı : Orhan Kemal – İstanbul Şehir Tiyatrosu
 • 2005 – Kantocu : Haldun Dormen – İstanbul Şehir Tiyatrosu 
 • 2003 – Hamlet : William Shakespeare – İstanbul Şehir Tiyatrosu 

Filmleri ve Dizileri : 

 • 2014 – Mucize (Sinema Filmi) 
 • 2014 – Yeşil Deniz (TV Dizisi) 
 • 2013 – Beni Böyle Sev (Nezih) (TV Dizisi) 
 • 2012 – Babalar Ve Evlatlar (TV Dizisi) 
 • 2011 – Başrolde Aşk (Aytek) (TV Dizisi) 
 • 2009 – Hamileyim Hamile (Tarık) (Sinema Filmi) 
 • 2007 – Şöhret Okulu (TV Dizisi) 
 • 2007 – Komiser Nevzat (Çiroz) (TV Dizisi) 
 • 2005 – Maki (Ahmet) (TV Dizisi) 
 • 2004 – Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (TV Dizisi) 
 • 2004 – Size Baba Diyebilir Miyim? (TV Dizisi) 
 • 2001 – Cesur Kuşku (TV Dizisi) 
 • 2000 – Gece Martıları (Kısa Film) 
 • 1999 – 2001 – Yılan Hikayesi (Komiser) (TV Dizisi)

Yetenekli oyuncu Mert Turak 2019 Mart ayında vizyona girecek Mucize Aşk 2 isimli filmde başrolde yer almaktadır.

Oyuncu Mert Turak 2019 ilk yarısında vizyona girecek “Mucize Aşk 2” isimli filmde başrol oynadı.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Mahsun Kırmızıgül‘ün yaptığı bu film, Ege’nin cennet gibi bir köşesinden Anadolu’nun uzak bir köyünde yokluk içerisinde bir okula sürgün giden bir öğretmen ve okumayı, eğitimi dört gözle bekleyen çocukların hikayesini anlatıyor.

Talat Bulut ve Mert Turak başrol oyuncuları olarak filmde yer almaktadır.


Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Aydın Boysan Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Aşkın Vücut Bulmuş Hali :Yunus Emre Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir