Mark Eliyahu Kimdir?

mark eliyahu kimdir

Dağıstanlı genç yetenek Mark Eliyahu dinleyen herkesi kendisine hayran bırakıyor. Kamança adı verilen yöresel enstrümanı çalan ve daha birçok yeteneği olan Mark Eliyahu aynı zamanda kendi beste ve aranjman çalışmalarını kendine has yorumuyla ortaya koyuyor.

Yakın zamanda etnik müzik alanında adını duyuran Mark Eliyahu kimdir? birlikte inceleyim.

Kemençe ve bağlama ustası olarak tanınan ve çok yönlü müzik kariyeri ile dikkat çeken Mark Eliyahu Kimdir, son dönemlerde Türkiye’de de yakından takip ediliyor.

Kamança Nedir? Kamança veya kemençe, Azerbaycan, İran ve Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde çalınan bir tür yaylı telli çalgıdır. 

Çaldığı Müzik Türleri ve Yöreleri

  • Kemençe
  • Etnik
  • Kafkas
  • Enstrümental
  • Kemençe
  • İsrail Müziği

Mark Eliyahu Hayatı

Mark Eliyahu, oryantal müzikolog olan Piris Eliyahu’nun oğludur . 

Mark , derin bir penetrasyon sesi olan bir tür Keman olan Kamancha adında beyaz bir enstrüman çalıyor . 

Dağıstan bölgesinde doğdu ve müzisyen bir yahudi evinde büyüdü. Klasik batı müziği okudu ama aynı zamanda yahudi müziğine ve türk müziğine benzeyebilecek müzik köklerini öğrenmeye başladı.

mark eliyahu kimdir
mark eliyahu kimdir

Ebeveyninin cesaretlendirdiği Mark Eliyahu 16 yaşındayken, Ustası Ross Daly ile Yunanistan’a gitti , orada Kamanche’nin sesini duydu ve Azerbaycan’a seyahat etmesini ve Kamanche’yi usta Adalat Vazirov tarafından incelemesini sağladı .

18-19 yaşlarında bir sanat lisesinde okuduktan sonra, Kamancha müziğini çalışmak için azarbeijan’a geri dönmeyi başardı. Orada iki yıl kaldı ve İsrail’e döndüğü anda Kudüs tiyatrosu için bir oyun besteledi ve daha sonra iki uluslararası dans grubu için besteci olarak bir pozisyon aldı: Hollanda’da Galili Dansı ve Portekiz’de Gulbenkian Dansı. 
İki yıl sonra dünyayı gezdikten ve ödülleri toparladıktan sonra, bir kez daha eve döndü ve ailesinin, müzik ve yaratıcılığa konsantre olmak için Judea çölünde bir güney şehri olan Arad’a (İsrail’in merkezindeki Ariel’den) taşındığını buldu .

Mark, çölü sevdiğini ve çölde gizlice ayrıldığını, duyduğunu çaldığını ve Kamancha’sı ile doğayla konuştuğunu söylüyor. 
Ayrıca, Luzit mağaralarında, diğer birkaç müzisyenle birlikte, çölde müzik toplantılarına katıldı.

Mark Eliyahu’nun eşsiz Drops adlı eseri


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir