James Chadwick Kimdir?

James Chadwick Kimdir Hayatı

James Chadwick yaptığı buluşlarla bilim dünyasına birçok katkı sağlamış yüzyılın en önemli dahilerinden ve bilim adamlarından birisidir.

James Chadwick Kimdir? sorusu aslına bakarsanız bir insanı tanımak için sorulan en basit sorudur fakat konu James Chadwick olunca asıl önemli soru James Chadwick Ne Yaptı? olacaktır.

Çünkü James Chadwick atomu oluşturan nötron parçacığının mucididir ve atom teorisi günümüzde hala güncelliğini korumaktadır. Ayrıca James Chadwick atom hakkındaki görüşleri ve yaşadığı dönemde atom ile ilgili çalışmaları bilim çevrelerince hala takdir edilmektedir.

James Chadwick, 20 Ekim 1891 tarihinde İngiltere Bollington’da dünyaya gelmiştir.

Babası, Joseph Chadwick’tir. Demiryolu işletmesinde çalışmıştır. Annesi temizlik işçisiydi. James, 11 yaşındayken tanınmış kişi Manchester Gramer Okuluna kayıt olmuştur. Ne yazık ki, ailesi okul fiyatını karşılamayacak kadar yoksul düşünce, James Chadwick Manchester’daki Manchester Boys Okulu’nda eğitimine deva etti. En sevdiği konular matematik ve fizikti. 16 yaşındayken Manchester Üniversitesi’nden Victoria Üniversitesi’ne kayıt imkanı sağlayan bir burs kazandı.

Matematik okumayı tasarladı, ancak Chadwick’in fizik eğitimini istediğini düşünen bir fizikçiyle müzakere yapmıştı. Chadwick kendisiyle çelişmemek yerine matematik ve fizik okumaya devam etti. Chadwick 1908 senesinde üniversiteye başladı. 19 yaşına geldiğinde fizik eğitiminin son senesindeydi ve Ernest Rutherford laboratuvarında bir araştırma projesi üzerinde çalışıyordu . Chadwick’in üniversiteye başladığı sene Rutherford, Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Ödül Rutherford’un elementlerin parçalanması ve radyoaktif maddelerin kimyası üzerine araştırmaları için verildi.


James Chadwick’in Öğrenme Merakı

James Chadwick kimdir hayatı ve projeleri
James Chadwick kimdir hayatı ve projeleri

Chadwick projesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve 1911 seneninde fizikte sınıf birinciliği ödülüyle mezun oldu. Mezun olduktan sonra Chadwick, 1912 seneninde 21 yaşına kadar Rutherford laboratuarında çalışmaya devam etti ve fizikte yüksek lisans yaptı. Daha sonra, Almanya’nın Berlin şehrinde Hans Geiger laboratuvarında çalışması için burs kazandı. Ruthherford gibi, Geiger’ın araştırmasıda radyoaktifti ve Chadwick bu alandaki çalışmalarına devam etmek istedi. Geiger’in isimi, ışınımı idrak etmek ve ölçmek için buluş ettiği aletle anımsanır. (Geiger Sayacı)

Chadwick, Berlin’deyken Birinci Dünya Savaşı 1914 seneninde başladı. Savaş 1918 seneninde sona erene kadar Berlin’in batısında bir kampta kalmak zorunda kalmıştır. Chadwick, 1919 seneninde 28 yaşındayken Ernest Rutherford’a tekrar doktorasını yapmak için müracaatını iletti. Chadwick, 1921’de atom sayıları ve nükleer kuvvetler konusunda bir tez hazırlayarak doktora vesikasını almayı muvaffak oldu. Chadwick, nükleer araştırmalarını Cavendish Laboratuarı’nda sürdürdü. 1923’te 32 yaşındayken Rutherford Araştırma Dairesi Müdür Yardımcısı oldu ve atom çekirdeğini incelemeye devam etti.

O günlerde, araştırmacıların çoğu, çekirdeğin yanı sıra dışındaki elektronların da olduğuna inanırdı. 1920’li yıllar süresince, Chadwick laboratuarda bu nötr parçacıkları bulmak için çeşitli teşebbüslerde bulundu ancak muvaffakiyet ele geçiremedi. Bununla beraber, nötronun nötr bir parçacık olduğuna gittikçe ikna olmuştu. Bununla beraber, varlığını kanıtlamak için ihtiyaç duyulan kanıtları ele geçiremedi.


James Chadwick’in Çalışmaları

James Chadwick kimdir hayatı ve projeleri
James Chadwick kimdir hayatı ve projeleri

1932 yılında Chadwick, Gama ışını kaynağı radyoaktif element polonyum elementi olmuştu ve Chadwick, aradığı parçacıkların protonlara çarptığı neticenini çıkardı. Ateş yardımıyla, Cavendish laboratuvarında çalışmaya başladı. Polonyumu bir kaynak olarak kullanarak, balmumu oluşturdu. Protonlar mumu bıraktı ve Chadwick, protonların davranışını ölçtü. Protonlar, kütle ile elektriksel olarak nötr parçacıklara çarptığını gözlemlemiş ve Chadwick nötronu bulmuştu.

İki hafta içinde, Nötron’un Olası Varlığını izah etmek için dönemin ünlü bilim mecmuası Nature’a yazısını yazmıştı . Nitekim, Chadwick şu an yeni bir temel parçacık keşfettiğine inanmadı. Nötronun bir proton ve bir elektrondan oluşan karmaşık bir parçacık olduğuna inanıyordu. Alman fizikçi Werner Heisenberg, nötronun bir elektron-proton çifti olamayacağını ve aslında yeni bir temel parçacık olduğunu gösterdi. 1935’te James Chadwick, nötron bulguyu için Nobel Fizik Ödülünü aldı.

Nötronun Bulunuşu ve Bilim Dünyası

Nötronun bulguyu bilimin seyrini değiştirdi.Bu arada bu buluş, atom bombaları veya nükleer enerji santrallerinde kullanılabilecek büyük miktarda enerji üreten, nötronların ağır atomları ayırmak için kullanılabileceği mananına geliyordu. İkinci Dünya Savaşı’nda Chadwick’e İngiliz Hükümeti tarafından bir atom bombası üretilmesi istendi. Chadwick, 1941 yazında İngiliz üniversitelerinde gerçekleştirilen tüm atom bombalarının özet bir raporunu yazdı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de Başkan Roosevelt 1941 güzünde bu raporu okudu ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kendi atom bombası araştırmalarına milyonlarca dolar harcadı. Chadwick, Amerikan temsilcilerine bombanın işe yarayacağından yüzde 90 emin olduğunu söyledi.

1943 yılının sonlarında Chadwick, Manhattan Projesi’nin tesislerini görmek için AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’ye gitti. Amerika’daki tüm araştırma, data ve bombalar için imalat tesislerine ulaşabilen dünyadaki üç adamdan biriydi. 1944 seneninde Chadwick, eşi ve çocukları, Manhattan Projesi’nin ana araştırma merkezi Los Alamos’a taşındı.

Chadwick, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve İngiltere hükümetleri bombanın Japonya’ya karşı kullanılmasına karar verdiği sırada hazır bulundu. Daha sonra, dünyanın ilk atom bombasının patlatıldığı 16 Temmuz 1945’te Üçlü Nükleer Testine katıldı. 1945 seneninde İngiliz Hükümeti savaş vakiti katkısı hasebiyle onu şövalye duyuru etti ve Sir James Chadwick oldu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hükümeti kendisine 1946 seneninde Merit Madalyası verdi.

James Chadwick, 24 Temmuz 1974 tarihinde 82 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

James Chadwick kimdir, nerelidir, hayatı ve biyografisi nasıldır? sorularının yanıtlandığı bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca bakınız : Bir Çöl Çiçeği Waris Dirie Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Olivia Colman Kimdir? Hayatı, Biyografisi ve Oscar Hikayesi


Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Aydın Boysan Kimdir?


Ayrıca Bakınız : İsrael Broussard Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Karim Raydan Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir