Bir Çöl Çiçeği Waris Dirie Kimdir?

Çöl Çiçeği Waris Dirie Kimdir

Son zamanlarda dünya genelinde ciddi bir kamuoyu oluşturan gerici ve baskıcı toplumların uyguladığı fgm ve kadının toplumda geri plana itilmesi konusunda birçok toplumsal harekette öncülük eden Çöl Çiçeği lakaplı Waris Dirie Kimdir? beraber inceleyelim.

Waris Dirie Kimdir? , (doğum 1965, Galcaio, Somali), Somalili moda ortadan kaldırmak için onun çabaları ile tanınan modeli, yazar ve kadın hakları aktivisti kadın sünneti (FGM), kadın sünneti olarak da adlandırılır .

Waris Dirie, Somali’nin Etiyopya sınırında yaşayan göçebe bir ailede doğan 12 çocuktan biriydi. Waris Dirie’nin çocukluğunun çoğu, ailenin sürüsüne bakmaya ve hayatta kalmak için yeterli yiyecek ve su almaya harcandı. 13 yaşındayken, daha yaşlı bir adamla düzenli bir evlilikten kaçınmak için evden kaçtı; Onu çölde Mogadişu’ya ve oradan da Londra’ya götüren uzun ve hain bir yolculuğa çıktı ve sonunda büyükelçi olarak görev yapan bir amcanın evinde bir hizmetçi olarak hizmet etmek için Londra’ya gitti.

Onun ne zaman görev süresi sona eren Waris Dirie yasadışı Londra’da kalmak seçildi. Okuryazar değildi, ama bir fast-food restoranının mutfağında ve YMCA tarafından işletilen bir tesiste bir oda bulmuş ve İngilizce okumayı ve yazmayı öğrenmek için dersler aldı.

waris dirie kimdir
waris dirie kimdir

1983 yılında, 18 yaşında, sokakta bir kadın, mankenlik konusunda Dirie’ye yaklaştı ve onu İngiliz fotoğrafçı Terence Donovan’a yönlendirdi. Çektiği fotoğraflar kariyeri başlattı. 1987 yılında çok uluslu kapağını süsledi holding şirketi Pirelli & C. SpA ‘nın seçkin Pirelli Takvimi ve çıktı James Bond filminin gün ışığına . 

Paris, Milan ve New York pistlerinde görünmeye devam etti ; Revlon ve Chanel de dahil olmak üzere en iyi güzellik markaları için reklam kampanyalarında; ve Elle , Glamour ve Vogue gibi önde gelen moda dergilerinde Modelleme kariyeri 1995’te kronikleşmişti. BBC New York’taki bir göçebe belgeseli .


FGM Nedir?

Fgm : “Female genital mutilation” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçesi ise kadın genital organının kısıtlanması anlamına gelir.

Fgm yada Kadın Sünneti olarak bilinen uygulama, kadınların cinsel birleşme zamanında zevk aldığı klitoris adı verilen bölgenin birtakım tıraşlama işlemleri ile hissisleştirilmesi işlemidir.

FGM veya kadın sünneti yöntemi, günümüzde aşırı kapalı toplumlarda uygulanan doğru olmayan bir yöntemdir.


Waris Dirie , FGM ve Kadın Sünneti

waris dirie kimdir
waris dirie kimdir

Yaklaşık beş yaşında FGM’den geçen Waris Dirie, 1996 tarihli bir röportajda açıkça konuşma konusundaki kişisel ve kültürel engelleri aştı. Ünlü statüsü konuyu halkın gözüne sokmaya yardımcı oldu ve 1997’de FGM’nin ortadan kaldırılması için Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun özel elçisi olarak atandı . Bu kapasitede Dirie, ilerideki kadın nesillerinin yaşadığı gibi acı çekmesini önleme hedefini sürdürerek yoğun bir şekilde seyahat etti ve konuştu. 1990’ların sonlarında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 130 milyondan fazla kız ve kadının bir çeşit FGM geçirdiğini tahmin ediyor.

Orta Doğu’da da yapıldı.ve Asya, FGM Afrika’da en yaygındı; Dirie’nin doğal Somali’sinde prosedür, kadınların tahmini yüzde 98’inde gerçekleştirildi. 

Harici genital organların tamamının veya bir kısmının kesildiği ve vajenin dikildiği, vücut sıvılarının geçişi için yalnızca küçük ve çoğunlukla yetersiz bir boşluk bırakan, vajina dikilmiş en uç formunu yaşadı. Waris Dirie’nin prosedürü, ilkel ve sağlıksız koşullar altında anestezi olmadan yapıldı ve kısa süreli ve uzun süreli komplikasyonlara dayanılmaz bir acı vermek zorunda kaldı.


Waris Dirie’nin Kitapları ve Filmleri

Desert Flower Waris Dirie Kimdir
Desert Flower Waris Dirie Kimdir

Otobiyografisi Çöl Çiçeği: Çöl Nomad’ın Olağanüstü Yolculuğu (1998) adlı otobüsten Çöl Çiçeği:Göçebe modelinden moda modeline yaptığı dramatik dönüşümün yanı sıra FGM ile olan deneyimini anlattı .

Yüzyılın başında, Dirie modellikten aktivizme odaklanmaktan emekli oldu. Somali’deki kliniklere ve okullara fon sağlamak için Çöl Şafağı Vakfını (2001) ve FGM’nin kaldırılmasını savunmak için Waris Dirie Vakfı’nı (2002) kurdu. Somali’ye dönüşünü anlatan Çöl Şafağı (2002) ve FGM hakkında bilgi veren Çöl Çocukları (2005) da dahil olmak üzere birçok kitap yazdı . 

Waris Dirie, Russian Pres’ten Kadınlar Dünyası Ödülü de dahil olmak üzere aktivist çalışmaları için sayısız ödül aldı. Mihail Gorbaçov (2004) ve Fransız Pres’ten Fransa’nın en yüksek emri olan Onur Lejyonu’na kabul . Nicolas Sarkozy(2007). 2009 yılında PPR’nin Kadın Onur ve Haklar Kurumsal Vakfı’nı kurdu. Hayatı ayrıca 2009’un kitabının uyarlanmış hali olan Çöl Çiçeği’nde de kronikleşmiştir .


Ayrıca Bakınız : Olivia Colman Kimdir? Hayatı, Biyografisi ve Oscar Hikayesi


Ayrıca Bakınız : Amy Johnston Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir