Yetenek ve becerilerinizden bazıları tükenmişliğe neden olabilir. İşte nasıl tanımlanır

Son on yılda, benzersiz becerilerimize yaklaşım biçimimizde toplu bir değişim gördük. Önceden, odak, iyi olmadığınız şeyleri geliştirmekti. Şimdi, gittikçe değişken, belirsiz, karmaşık ve belirsiz (VUCA) bir dünyada başarılı olmak için, ortak inanç, iyi olduğunuzu yapmanın en iyi yaklaşım olduğudur.

. Kuruluşlar şimdi daha az hiyerarşik ve yapılandırılmış durumda. Bir yöneticinin size verdiği görevi başarmak için zayıflıklarınızı sarmakla ilgili değil. Bunların hepsi, organizasyonel hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak fikirler eklemek için becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi kullanmakla ilgilidir.

Ancak, yalnızca bir konuda iyi olup olmadığımıza odaklanamıyoruz. Bu tür bir tek boyutlu düşünme, yaptığımız işte enerjiden güçlenip güçlenmediğimizi görmezden gelir.

Sonuç olarak, daha fazla insan güçlü yönleri iyi oldukları beceriler ve enerjiden aldıkları yetenekler olarak tanımlar. . Ancak, iyi olduğumuz bazı şeyler bizi aslında enerjimizi boşaltıyor ve kontrol edilmediğinde tükenmeye neden olabilir. Bazen bu “yorucu armağanlar” olarak güçlerimizi bozma biçimleri nedeniyle derim.

Neyse ki, bu özel yetenekleri tanımlamanın ve yönetmenin yolları var.

Anlamanız gereken ilk şey, hepsinin sahip olduğumuz. Yol boyunca bir yere karışmadınız veya geri kalanımızın aldığı önemli bir dersi kaçırmadınız. Hepimiz enerjimizi tüketen hediyelerle uğraşıyoruz, ancak şimdiye kadar bu bir konuşma konusu değildi. Armağanlarımızı nasıl kullandığımız ve zaman içinde tükenmiş hissettiğimizi nasıl sona erdirdiğimizi tartışmıyoruz.

Bunun için üç ana neden var.

Diğerleri bazı yeteneklerin farkında değiller

Bu tür bir yetenekle sonuçlanırsak, etrafımızdakilerin farkında olmayışıdır. Dış dünya, belirli bir beceriyi kullanarak enerji alıp almadığımızı gerçekten göremiyor, umursamıyor ve hatta göremiyor. Etrafınızdaki insanların size karşı kötü niyetli olması değil. Aslında, çoğu insan size hediyelerinize odaklanan görevler vererek size bir iyilik yaptıklarını düşünecektir. Sadece iyi olduğunuz şeyin size gerçekten enerji sağlayıp sağlamadığını sormadıklarını bilmiyorlar (daha sonra)

Bilmeden yetenekleri aşırı kullanıyoruz

Belli bir yeteneğin gereğinden fazla kullanabileceğimizi unutuyoruz. kas gibi. Bu olduğunda, yorgun ve gergin hissederiz. Belki de ofisinizdeki insanlar meslektaşlarınıza koçlukta mükemmel olduğunuzu fark etmişlerdir. Şimdi, kapınızda hiç bitmeyen bir insan çizgisi var, her biri bir saatini derin dinleme ve onlara yaşamı değiştiren bir öneride bulunmak için harcayacağınızı bekliyor. Bir zamanlar size enerji veren bir aktivite yorucu ve zorlayıcı hale geldi çünkü içerdiği becerilerle uğraşmak için çok zaman harcadınız.

Sonuç bizi yolculuğa kör etti

Bu ne iyi ne de kötü bir şey, ama çoğumuz Ürettiğimiz sonuçlardan elde ettiğimiz vuruşa odaklanın, böylece o hedefe giden yolculuğun enerji verici veya boşalmakta olup olmadığını göz ardı edin. Meslektaşınızın koçluk oturumuna liderlik ettikten sonra yeniden canlandığını gördüğünüzde, sürecin sizi kovarken kullandığı bir kenara bırakmış olabilirsiniz. Hepimiz bunu daha önce de yaptık.

Bu aynı zamanda neyi ölçebileceğimize de bağlı. Çabalarımızın sonuçlarının ölçülmesi kolaysa, ölçmek zor olabilecek bir becerinin verdiği veya aldığı enerjiden daha fazlasına güvenme eğilimindeyiz. Ve ölçülmeyen şey yönetilmez

Sizi yakabilecek güçleri tespit etmenin ve yönetmenin üç yolu

Sizi çekebilecek hediyelerden vazgeçmenizi istemiyorum. Bunun yerine, onları yakmanın yolunu açmamak için onları yönetmenin bazı yollarını araştırmak istiyorum.

Sonuçların gitmesine izin verin

Yorucu hediyelerinizi tanımlamanın en iyi yolu kendinizi geçici olarak onlardan ayırmaktır. çalışmanızın sonuçları. Bir anlığına, hedefe odaklanın, hedefe odaklanın

Örneğin, bir tenis oyuncusuysanız, bir maç kazandığınızda her şey heyecan verici ve enerji vericidir. Peki ya iki saat pratikte olduğunuzda – bir tenis topu diğerine vurmak size bir tekme verir mi? Hafta sonu tenis toplarına vurabilir miydiniz, yoksa daha zorlu bir ortamda etkinliğin tadını çıkarmaya devam eder misiniz? Öyleyse, bu muhtemelen güçlü yanlarınızdan biridir.

Tenis konusunda iyiyseniz ama boşalırsa, maç kazanmanın sonucu kamufle olmuş olabilir. Eğer sonuçları beğenirseniz ama işi başkasının yapmasını tercih ederseniz, yorucu bir hediye dediğim şeye sahip olursunuz.

Sizi neyin zorladığı konusunda dürüst olun

Bu, bugün hala zevk aldığınız anlamına gelmez. Size enerjiyi veren şey konusunda kendinize karşı dürüst olun, ancak şimdi onu boşaltın. İnsanlar bazen yeteneklerine dürüstçe bakmıyorlar çünkü bu onların kimliğinin ayrılmaz bir parçası. Hepimizin kim olduğumuzun kafasında bir imaj var, ama o imaj değiştikçe değişmeli. Farkındalığımızı, olduğumuz kişiye uyacak şekilde güncellememiz gerekir. Her zaman yaptığımız şeye yaklaştığımızda, yorucu armağanlarımızı fazla kullanmamanın kesin bir yolu vardır.

Size enerji veren şeyin ne olduğuna bakın

İşte son ipucunun kapak kısmı. Günlük aktivitelerinizi negatif bir mercekle görüntülemek yerine, onları olumlu bir mercekle inceleyin. Kendinize, “Bugün için neyi dört gözle bekliyorum?” Diye sorun. Eğer bir şey bu listeyi yapmazsa, enerjinizi çeken bir yetenek olabilir.

Bu alıştırmanın ikinci kısmı ne yapmak istediğinizi belirlemektir. Henüz kaygılanmadığınız bir beceri olsa bile, enerjinizi almak için daha fazla zaman harcayın. Hepimiz, en iyisi olmasak da, bizi canlandıran şeylere sahibiz. Benim için pazarlık yapıyor. Şehirdeki en iyi müzakereci değilim, ama eğlenceli ve ilginç buluyorum. Daha fazlasını yapmak istiyorum, ancak şu anda yapamıyorum.

Neden? Çünkü son birkaç aydır pek çok ayrıntı kontrolü yapıyorum. Bu etkinlikten zevk alırdım, ama artık yapmaktan heyecan duyduğum bir şey değil. Bunu serbest bırakabilirsem, bu benim hayatımı daha iyi hale getirecek çünkü bir gün bir güce dönüşebilecek bir beceriye yer açtım.

Başkalarının her zaman özel yeteneklerini kullanmak istediklerini sanma. Kendi güçlü yönleriniz hakkındaki farkındalığınızı güncellemek için çalışmak, bu merceği başkalarıyla birlikte kullanmak için pratik yapmanın iyi bir yolu. İş arkadaşınızın sizden yapmalarını istediklerinden enerji aldığını varsaymak yerine, “Bu görev size enerji veriyor mu, yoksa sizi tüketiyor mu?” Diye sormak yerine, bu gibi konuşmalar ilişkilerinizi iyileştirecek ve daha dikkatli olmanıza yardımcı olacaktır. kendi becerilerini ve yeteneklerini kullanma şeklin

Mümkün olduğunca çoğunu listelemek için bir dakikanızı ayırın. Örneğin, iyi yaptığınız bir şey için ne zaman övgü aldınız, ancak yapmaktan gerçekten hoşlanmadı mı? Bu anlarda hangi becerileri kullanıyordunuz? Aynı sonucu elde etmek için kullanabileceğiniz başka beceriler var mı?

Bu sorularla donanmışsınız, umarım gerçek güçlerinizi daha iyi kullanacaksınız.

Kayvan Kian, Nedir? Su ?: Genç Liderler Belirsiz Bir Dünyada Nasıl Gelişebilir ve McKinsey'in Amsterdam ofisinde bir yönetim danışmanıdır.

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir