Senetle – Çekle Nakit Para Alma

Senetle – Çekle Nakit Para Alma – Fırsatçı Tefecilere Dikkat

Ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik buhran ve kriz ortamı etkisini daha yüksek seviyelerde göstermeye başladı. Bu durum kişilerin ve şirketlerin nakit sıkıntısı çekmesini ve likidite ihtiyaçlarını doğurdu.

Bankalara olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı başvuruları hat safhada olan günümüzde bankaların bu başvurulara yaklaşımları ise ülke genelindeki mali durum nedeniyle risk seviyelerinin yükseltilmesi sonucu olumsuz olmaktadır.

Nakit sorununu çözmek için ise birçok şahıs ve firma senet ve çek gibi evraklarla veya birtakım ipoteklerle işlem yaparak tefecilik kavramını bu fırsat dönemi çerçevesine yeniden gündeme getirmek zorunda kalıyor.

BİRÇOK ŞİRKET NAKİT SIKINTISI NEDENİYLE TEFECİLERDEN MEDET UMAR HALE GELDİ

Ticari işletmeler ve şirketler açısından durum daha da vahim hal almakta. Birçok firma hem maliyet artışlarından dolayı fiyatlandırma, satış ve üretimde sorun yaşarken tahsilat problemleri de bu sorunları katlamaya devam ediyor.

Piyasadaki nakit para sıkıntısı, tahsilatların neredeyse durma noktasına gelmesi, karşılıksız çekler vs. birçok şirketin ve yöneticilerin uykularını kaçırmaya başladı.

Senet ve Çek Kullanarak Nakit Para Alma
Senet ve Çek Kullanarak Nakit Para Alma

Ticari geçmişleri düzgün, bankalar nezdinde ki kredibilitesi yüksek, piyasadaki ismi saygın olan firmalar dahi nakit sıkıntıları ve tahsilat problemleri nedeniyle kredilerini ödeyemez ve ve hatta çeklerini yazdırır hale geldiğini görüyoruz. Özellikle inşaat ve tekstil sektöründe bu durum fazlasıyla göze çarpmaktadır.

Çek ve kredi ödemelerini yapamayan firma ve şahıslar maalesef el altı olarak tabir edilen yollardan ellerindeki çek senet veya taşınmaz evraklarıyla tefeci arar duruma gelmiştir. Bu dönemde ise fırsatçı birtakım şahıs ve kuruluşlar ellerindeki nakit parayı çok yüksek bedellere satmaya başlamıştır. Bu kesinlikle tavsiye edilen bir durum değildir, maalesef piyasaların olumsuz yansıması kişi ve şirketleri bu yola mecbur kılmaktadır.

TEFECİYE GİTMEK YERİNE NASIL BİR ÇÖZÜM SUNULABİLİR

Tefeci gibi ne idüğü belirsiz para alıp satan kişilerle muhatap olmaktansa ödenemeyen borçların eğer mümkünse yapılandırma yoluyla ödenebilir tutarlara bölünmesi bir çözüm olabilir.

ALTIN , DEĞERLİ MADEN , OTOMOBİL ALIM SATIMI

Piyasa koşulları her ne kadar kötü durumda olsa da hala ticareti devam edebilen sektörler bulunmaktadır. İşlem hacmi yüksek olamamakla birlikte kısa vadeli nakit ihtiyacı çözümü için senet veya ipotek karşılığı altın veya değerli maden alıp, nakit paraya satmak bir alternatif rahatlama yolu olabilir.

Galericilik ve 2. El otomobil sektöründe nakit para girişini destekleyebilir. Örnek olarak elinizdeki müşteri çeki veya senet ile satın alacağınız otomobil veya aracı nakit paraya satmayı deneyebilirsiniz.

Sunulan bu alternatif al – sat çözümleri kesinlikle bir yatırım veya kazanç tavsiyesi değildir. Ve kısa vadede sizlere çözüm olabilecekken uzun vadede sizleri daha büyük sıkıntıya sokma ihtimali de söz konusudur. Satın alma yaparken vereceğiniz evrakı vadesinde ödeyebilme ihtimalinizi iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Son olarak her ne kadar zor durumda olsanız da senetle veya çekle yüksek faiz oranlarıyla para veren tefecilerden uzak durmalısınız. Senetle para veren tefeciler gideceğiniz son yer dahi olmamalıdır. Yasal değildir ve sizi daha büyük sorunlara sürükleyecektir.

Senet çek nakit paraya çevirmek için doğru bir araç değildir. Vadeli evrakları vade tarihinden önce nakte çevirmek büyük riskler taşımaktadır.


Ayrıca Bakınız : Stagflasyon Nedir? Türkiyede Stagflasyon Var mı?


Ayrıca Bakınız : İşletme Finansmanı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Nakit Yönetimi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Bütçe Nedir? Nasıl Oluşturulur?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir