Kurumsal Yönetim Nedir?

kurumsal yönetim nedir

Kurumsal Yönetim Nedir :  Kurumsal yönetim, şirketin kararlarını ve işleyişini kontrol eden politika ve kurallar sistemidir. Bu terim genellikle örgütsel yapının üst seviyesinin yürüttüğü rol ve işlevleri ifade eder.

Kurumsal Yönetim Ne Demektir?

Tüm kuruluşların bir tür kurumsal yönetişimi vardır, ancak bunun uygun bir şekilde tasarlandığı veya uygulandığı anlamına gelmez. Her firma, nihai otoriteye kimin sahip olduğunu ve bunun nasıl uygulandığını açıkça belirtmelidir.

Genel olarak, Yönetim Kurulu uygun bir kurumsal yönetimi güvence altına almakla sorumludur, çünkü paydaşların amaç ve beklentilerinin yerine getirildiğinden emin olmalıdır.

Kurallar, politikalar ve değerler yalnızca tanımlanmamalı, aynı zamanda mal sahipleri ve yöneticiler arasında hizalanan hedeflerin sürdürülmesi amacıyla doğru şekilde iletilmelidir. Anlaşılan kâr amacı gütmemesinin yanı sıra, her şirketin Yönetim Kurulu uzun vadeli istikrar ve büyümeyi teşvik etmek için hareket etmelidir.

Bunun anlamı, yöneticinin kısa vadeli teşviklerinin, meselenin sahibine karşı hareket etmemesi gerektiğidir, çünkü nokta, geniş çaplı bir çalışma planlı işletme işgücü piyasasını uzun vadeli çıkarlar olarak kontrol edebilen çok yetenekli bir yöneticidir. Etik, ahlaki, sosyal-vicdan ve çevresel sorumluluk, iyi kurumsal yönetimin dengelemesi gereken kilit unsurlardır.

Kurumsal Yönetim Örnekleri

Meta Bilgi İşlem Şirketi, teknoloji sektöründe faaliyet gösteren büyük bir Türkiye firmasıdır. İyi tasarlanmış bir operasyonel yapı ile gelişmekte olan birkaç ülkede gerçekleştirilen birçok proje sayesinde son on yılda hızla büyüdü. Firmanın kurucusu ve Başkanı, faaliyetler genişledikçe geniş bir yelpazedeki konuları kontrol edebilen çok yetenekli bir yöneticidir. Sadece kar ve borçla ilgili konuları denetleyen bir Yönetim Kurulu vardır.

Ancak, geçtiğimiz iki yıl boyunca şirket, yurtdışında çalışan yöneticiler tarafından verilen etik olmayan kararlar nedeniyle sorunlar yaşadı. Bu nedenle firma, Yönetim Kurulu’nu dış üyelerle güçlendirerek ve onlar için ek sorumluluklar tanımlayarak kurumsal yönetimi geliştirmeye karar verdi. 

Firma için yeni değerler ve kurallar belirlendi ve daha sonra tüm çalışanlara iletildi. Kurul ayrıca, çalışanları değerlendirirken etik ve ahlakın yanı sıra teknik ve yönetsel yetenekleri göz önünde bulunduracak sistemler tasarlamıştır. Sonuç olarak, şirketin genel performansı gelişti.


Ayrıca Bakınız : Yönetici Nedir? Çeşitleri, Sınırları ve Tanımları

Ayrıca Bakınız : Kurumsal Bürokrasi Nedir?

Ayrıca Bakınız : Yönetimde Motivasyon Nedir? – Tanım, Süreç ve Tipler

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir