Kurumsal Bürokrasi Nedir?

Kurumsal Bürokrasi Nedir Ne Anlama Gelir

Kurumsal Bürokrasi Nedir :  Kurum bürokrasisi, bir şirketin işlemlerini yavaşlatan aşırı prosedür yüküdür. Belli görevleri yerine getirmek için birçok adımın gerekli olduğu bürokratik bir davranıştır.

Kurumsal bürokrasi dünya çapında birçok firmada aktif olarak kullanılmaktadır.

Kurumsal bürokrasinin anlamı nedir?

Örgütsel davranışa uygulanan bürokrasi terimi , daha önce önem derecelerine dikkat çekmek için belgelerin gruplandırıldığı ve bir sistem ile istiflendiği geçmişte kullanılan bir prosedürden gelir. Bu uygulama, üretkenliği ve yanıt sürelerini azaltan gereksiz formaliteleri tanımlamanın bir yolu olarak kırmızı bantlama konseptine yol açtı.

İş ortamlarında, günlük operasyonel meselelerle başarılı bir şekilde başa çıkmak için yapılması gereken önemli kararları ve yapılması gerekenleri tutarak şirketi olumsuz yönde etkilediği için aşırı bürokratik kurumsal yapıdan kaçınılmalıdır.

Modern yönetim teknikleri, gereksiz prosedürleri azaltarak veya belirli iş pozisyonlarının iş yükünü uygun şekilde dengede tutarak kurumsal bürokrasiyi tanımlamak ve azaltmak için organizasyonel tasarımı içerir. 

Bürokrasi Nedir Dezavantajları Nelerdir
Bürokrasi Nedir Dezavantajları Nelerdir

Öte yandan, karar alma süreçlerinin hızını artırmak için çok çeşitli personel üyelerine farklı sorumluluklar atayarak bürokrasiyi asgari düzeyde tutmak için daha az merkezi bir yönetim tarzı da avantajlıdır.

Kurumsal Bürokrasi Örneği

Meta Bilgi Entertainment A.Ş., İngiltere’de 20’den fazla sinema salonuna sahip bir şirkettir. Her Meta Bilgi tesisinin her birinde gösterilecek potansiyel filmler önermekle görevli olan bir İçerik Bölümüne sahipler.

Geçen yıl şirket, satılan biletlerin sayısında bir düşüş yaşadı ve bağımsız bir danışmanın araştırmasına göre, bu satış düşüşünün sebebi, şirketin film listelerini rekabette daha hızlı güncelleyememesiydi.

Danışman, konuyu araştırdıktan sonra, prosedürdeki aşırı bürokrasiden dolayı yeni bir filmin satın alınmasının onaylanması 20 günden fazla sürdüğünü belirtti. 

İçerik Departmanı diğer bölümlerden 7 farklı imza almak zorunda kaldı ve bu her zaman süreci geciktirdi ve çok sıkıcı hale getirdi. Sorunu analiz ettikten sonra, danışman sadece temel onay gerekliliklerini içeren yeni bir prosedür geliştirdi ve bu değişiklik şirketin son çeyrek gelirlerinde% 30 artışa yol açtı.


Kurumsal bürokrasi nedir başlıklı bu yazı Meta Bilgi Araştırma Grubu tarafından hazırlanmış olup kaynak gösterilmek şartıyla herhangi bir mecrada kullanılabilir.


Ayrıca Bakınız : Ekonomi Nedir? Ne Anlama Gelir?


Ayrıca Bakınız : Sosyoloji Nedir? Tanımı ve Özellikleri


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir