iPhone’un tasarımcısı Jony Ive Apple’dan ayrıldı Jony Ive ve Diğerleri… Apple Hangi Yöneticilerine Veda Etti?

Sevgili Metabilgi Ziyaretçileri,

İş Dünyası kategorisinde söz konusu gün iPhone’un tasarımcısı Jony Ive Apple’dan ayrıldı Jony Ive ve Diğerleri… Apple Hangi Yöneticilerine Veda Etti? başlıklı yazıyı ve hakkındaki birçok bilgiyi sizlere sunacağız.

Apple’ın Baş tasarım yöneticisi, iPhone’a imza atan Jony Ive şirkete veda etti. Jony Ive kimdir? Hangi tasarımlara imza attı? Apple’dan daha Evvel kimler ayrılmıştı?

Jony Ive, Apple’ın en Mühim isimlerinden biriydi. Kimse onun bu dünyaca Meşhur teknoloji devinden ayrılacağını düşünmüyordu. iPhone’a imza atan, iPhone ve Mac de Dahil olmak üzere şirketin endüstriyel tasarımlarından sorumlu Baş tasarım yöneticisi Jony Ive, bu haberi bir basın bildirisiyle duyurunca da ortalık karıştı. Öyle ki Apple hisselerinde hemen yüzde 1’lik bir düşüş yaşandı. 20 yılı aşkın bir süredir Apple’da Görev yapan Ive’ın kendi tasarım şirketini (LoveFrom) kuracağı da söylenmekte… Bu arada Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın Ive için “Markanın asıl ruhu” olarak nitelendirildiğini de eklemekte Yarar var.

“Sir” Jony Ive

Ürünlerin görünümünden kullanımda nasıl bir his oluşturacağına kadar şirketin Bütün Mühim tasarımlarında imzası olan “Sir” Jony Ive, Apple dışındaki tasarımlarıyla da konuşulmakta.  iPhone, iPod ve iMac gibi ürünlerin ikonik tasarımcısının Hela ve lavabo tasarımı bile bulunuyor! Apple’dan Evvel Londra’da Tangerine adlı tasarım ajansında çalışan Ive’ın “Brian Drumm Flatliner Cut” adlı bir tasarımı da var. Mikrodalga fırın, kuaförlere yönelik tarak, Hela, lavabo gibi Genel kullanım ürünleri tasarladığı da bilinmekte.

“Sir” Jony Ive, Apple’ın en Mühim isimlerinden biriydi.

Jony Ive; Afrika’da HIV/ AIDS ile mücadele eden, kar amacı gütmeyen bir Kurum olan “RED” için tamamı elmastan oluşan bir yüzük de tasarladı (Apple, dönem dönem bu Kurum için RED adı altında destek ürünler çıkartıyor, satıştan elde edilen gelirin bir kısmı da bağışlanıyor). Marc Newson ile ortak tasarladıkları şık bir yüzük… Aralık ayında açık artırmada 250 bin dolara satıldı.

Dünyanın En Pahalı Kamerası

Ive, şimdiye dek en pahalı kamerayı tasarlayan Kişi olarak da bilinmekte! Leica kameranın farklı bir varyasyonuna da imza attı: Leica Digital Rangefinder. Bu kamera, sıtma ve tüberküloz gibi salgın hastalıkların engellenmesi için küresel olarak toplanan bağış fonlamasında satışa sunuldu. Elde edilen gelir; 1 milyon 800 dolar!

1998 iMac G3 bilgisayarı için tasarladığı “Hokey diski Mouse” da ilginç tasarımları arasında. Hokey diskine benzeyen bu mouse, o dönemde bilgisayardan daha Çok ilgi çekmişti.

1997 yılında 20’nci yılına Hususi bir Mahsul çıkartmak isteyen Apple, bu görevi de Ive’a vermiş ve ortaya Hususi üretim bir Macintosh çıkmıştı. Satış fiyatı Çok yüksekti: 7 bin 499 dolar. Yalnız Çok beğenilmedi, piyasaya çıktıktan altı ay sonra da fiyatı 3 bin 500 dolara düştü.

Jony Ive; iPhone, iPod ve iMac gibi ürünlerin ikonik tasarımcısı…

Jony Ive Apple İle İlişkisini Tamamen Kesmedi

Apple’ın “Chief Design Officer”ı 52 yaşındaki Ive, 1996 yılından bu yana Apple’ın dizayn takımının başındaydı. Mac, iPod, iPhone, iPad, Apple Watch modelleri ve Başka pek Çok Apple donanımının tasarımı üzerinde de çalışmış olan İngiliz tasarımcı, Apple ile bir Sıra proje için çalışmaya devam edecek.

Apple’ın efsanevi tasarımcısı Jony Ive, bu dev şirketten ayrılan en Mühim üst düzey yöneticilerden biri değildi şüphesiz… Apple’da perakendeden sorumlu Kıdemli Reis Yardımcısı (VP) olan Angela Ahrendts, sekiz Sene boyunca Burberry’nin CEO’su olarak Görev yaptıktan sonra 2013 yılında Apple’a geçmişti. Ahrendts, geçen Şubat ayında Apple’a veda etti.

Apple’dan ayrılan üst düzey yöneticilerden Angela Ahrendts.

Siri’nin kurucularından Tom Gruber, şirketin Siri’yi 2010’da 200 milyon dolar karşılığında satın almasının ardından Apple’a katılmıştı. O da Angela Ahrendts gibi sekiz Sene şirkette Görev yaptı ve sanal asistan Siri’yi geliştirmeye devam etti. Geçen Sene temmuz ayında da Apple’dan ayrıldı.

Geçen Yıldan Bu Yana Birçok Yönetici Apple’dan Ayrıldı

İşlemci üreticisi ARM şirketinde Görev yapan, Apple ile birlikte ilk iPhone modelinin kullandığı işlemciyi tasarlayan ekipte yer alan Gerard Williams III, 2010 yılından bu yana Apple’da çalışıyordu. Apple’ın kendi işlemcisini üretmek için çalıştı, bu Sene Mart ayında da Apple’a veda etti.

Apple Music’ten sorumlu yönetici Jimmy Iovine, şirketin Beats’i 2014’te 3 milyar dolara satın almasıyla birlikte Apple’da çalışmaya başlamıştı. 2018 yılının Mart ayında Apple’dan ayrılan Jimmy Iovine, müzik sektörünün Mühim isimlerinden biri olarak tanınmakta.

Dr. Dre, Lady Gaga ve Jimmy Iovine bir arada. Müzik sektörünün Mühim isimlerinden biri olan Jimmy Iovine, geçen Mart ayında Apple’dan ayrıldı.

Spotlight, Safari ve Siri’ye gücünü veren arama motoru üzerinde çalışan VipulVed Prakash, Apple’ın 2013’te Topsy Labs’i satın alması ile Apple’da Mühim görevlerden birini üstlendi. VipulVed Prakash de geçen Temmuz ayında Apple’dan ayrılanlar kervanına katıldı.  

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir