Geçen Bin Yılın Dahisinin Robotu Yapıldı Japonlar Leonardo da Vinci’ye Ömür Verdi

Sevgili Metabilgi Ziyaretçileri,

İş Dünyası kategorisinde söz konusu gün Geçen Bin Yılın Dahisinin Robotu Yapıldı Japonlar Leonardo da Vinci’ye Ömür Verdi başlıklı yazıyı ve hakkındaki birçok bilgiyi sizlere sunacağız.

Ardında birçok Eser ve çözülmeyi bekleyen sırlar bırakan, dünyanın en büyük sanatçılarından Leonardo da Vinci, G20 Zirvesi’nde “Robot” olarak katılımcıları selamladı! Japonların bir Başka robot projesi ise Albert Einstein olacak.

Ressam, mühendis, mucit, müzisyen, heykeltıraş, botanikçi, anatomist… Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen, 67 yıllık hayatına muhteşem eserler sığdıran bir dahi: Leonardo da Vinci. 1452-1519 yılları arasında yaşayan Leonardo da Vinci, geçen bin yılın dahisi olarak İstikbal yüzyıllara ilham verdi; ardından pek Çok Eser ve çözülmeye bekleyen sırlar bıraktı.

Ölümünün Üzerinden 500 Sene Geçmesine Karşın Hala Geleceğe Işık Tutan Bir Bilim İnsanı: Leonardo da Vinci

Da Vinci’nin hayatı boyunca yaklaşık 6 bin Adet icat, icat geliştirme ile tablo eskizi yaptığı ve bunların Çok az bir kısmını hayata geçirdiği de bilinmekte. Ölümünün üzerinden 500 Sene geçmesine Karşın dönemine ve geleceğe ışık tutan Meşhur sanatçının, şimdi de Japon Bilim insanları tarafından robotu geliştirildi. Osaka Üniversitesi Fujikin şirketiyle işbirliği yaptı; İtalyan sanatçı ve Bilim insanı Leonardo da Vinci’nin robotunu üretti. Da Vinci’nin robotu, Japonya’nın Ev sahipliğinde Osaka’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’nde de görücüye çıktı.

Leonardo da Vinci’nin robotu; İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabiliyor.

Fujikin Pazarlama Müdürü Kouichi Nakamura, Leonardo da Vinci’nin bilimsel çalışmalarının günümüze ışık tuttuğunu söylerken ilkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek, onlara Da Vinci’nin çalışmalarını kendi ağzından Sade şekilde anlatmak amacıyla robotu ürettiklerini açıkladı. “Böylece öğrencilerin eğlenerek ve heyecan duyarak bilimi öğrenmelerini sağlarken, aynı zamanda geleceğin Bilim insanlarını da eğitiyoruz” diyen Fujikin Pazarlama Müdürü Kouichi Nakamura, ilkokul öğrencilerinin yalnızca kitap okuyarak bilimi tam anlayamayacağını vurguladı. Öğrencilerin robota ilgilerinin sevindirici olduğunu; robotun İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabildiğini de sözlerine ekledi.

Yeni
Robot Projesi Albert Einstein Olacak

Leonardo da Vinci’nin robotunun Osaka Üniversitesi ile üretildiğini anlatan Nakamura, milletlerin tarihi kişiliklerini robotlaştırma yönünde bir çalışmaları olduğunu da belirtti. Bir sonraki robot projeleri ise Albert Einstein’ın robotu…

Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan büyük Ehil; Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezarfen, döneminin Mühim bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı… En tanınmış yapıtları Mona Lisa ve Nihayet Akşam Yemeği.

Yüksek Rönesans’ın en Mühim temsilcilerinden Leonardo Da Vinci’yi çoğu Kişi Meşhur Mona Lisa adlı çalışmasıyla tanısa da kendisi yaşadığı dönemin ötesinde, buluşlara imza atan bir mucitti. Birçok projesini, fırsatçı işadamları ve çağın teknolojisinin yetersizliği nedeniyle hayata geçiremedi Ama buluşlarına dair çizimler ve diagramlar onun not defterleriyle bugüne kadar geldi. Öyle ki söz konusu gün Japonların robotunu yaptığı Leonardo da Vinci, dünya çapında Mühim buluşlara imza atmış bir Bilim insanı. Yaptığı çizimler dönemin teknolojisine göre Çok ileriydi. Hatta bu çizimlerin birçoğunu da günümüzde yeni yeni kullanılmaya başlanan makinelerde de görmek mümkün.

“İnsan
Benzeri Bir Makine” Yaptı

Yüzyıllar Evvel çizdiği modern makinelerin atası olan çizimlerden de görüyoruz ki “makine insan” (robot) da Leonardo da Vinci’nin en çarpıcı tasarımlarından biri. İnsanın anatomik yapısından hareketle, onun mekanik bir karşılığını çizmiş ve insanın organlarını Devinim ettirişini, mekanik parçalarla gerçekleştirmeye çalışmıştı. Sinirler ve kasların işlevini ise bu tasarımda halatlar ve zincirler üstleniyordu. Yani halat ve makara sistemi vasıtasıyla Devinim eden insan benzeri bir makineye (günümüzün robotu) imza atmıştı.

Leonardo da Vinci’nin çizimlerinde bir Başka dikkat çeken tasarım da zırhlı Araç. Bir bakıma günümüz tanklarının atası. Büyük dahi, kabuğu konik biçimde ve ayakları yerine tekerlekleri olan kaplumbağa benzeri bir Araç tasarlamıştı. Askeri amaçlı kullanımı öngörülen aracın dışı zırh kaplıydı, yanlarındaki namlulardan da düşmana ateş açılmaktaydı.

Araç nasıl Devinim ediyordu? Aracı Devinim ettiren dört Adet çark dişli olup kranklar aracılığıyla dönen dört Adet fener pinyonunun meydana getirdiği Devinim iletme mekanizmasına geçince Devinim ediyordu.

Kanat Makinesi, Helikopter, Araç…

Leonardo da Vinci’nin 1470’lerin sonunda, dünyanın ilk kendinden tahrikli aracının modelini çizdiği de söylenmekte. Çok kompleks bir mekanizması vardı ve önceden programlanan bir yolda gidiyordu.  Ayrıca bu aracın diferansiyel benzeri bir mekanizması da vardı.

Da Vinci’nin çizimleri.  

Bir Başka tasarım da kanat makinesi. Çizimlerinin yaklaşık 1487-1490 yılları arasında yapılmış olduğu sanılıyor. Bu kanat makinesi, Da Vinci’nin uçan bir makine yapmayı amaçladığını da göstermekte. Hatta günümüz helikopterlerinin ilk tasarımları da büyük ustaya ait. Çalışma prensibinden söz ederken bu aracın hava akımını kullanarak uçabileceğini belirten Leonardo da Vinci, pervaneleri çalıştırmak için de bisiklete benzer bir mekanizmanın kullanılabileceğini söylemiştir.

Leonardo da Vinci’nin tasarımları, çizimleri, buluşları hakkında daha Çok bilgi edinmek için aşağıdaki linki de tıklayabilirsiniz:

Japonların Ömür verdiği Leonardo da Vinci robotu, büyük ustaya aynı zamanda bir saygı niteliğinde. Döneminin teknolojisi yetmemişti, şimdi ise onun robotu insanoğlunun hizmetinde!

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir