Sosyal Adalet Nedir?

Sosyal adalet nedir anlamı tanımı ve özellikleri

Sosyal Adalet Nedir :  Sosyal adalet, fırsatların ve kaynakların toplum içinde eşit dağılımını destekleyen felsefi ve politik bir bakış açısıdır. Belirli bir sosyal sistemi her üyeye adil davranmaya teşvik eden bir uygulamadır.

Sosyal adalet kavramı birçok çevrede yakın tanımları çağrıştırsa da adalet ve eşitlik düzenine karşı taraflarca farklı anlamlar yüklenerek manipüle edilmeye açık bir terimdir.

Sosyal Adalet Ne Anlama Gelir?

Sosyal adalet kavramı, kullanıldığı bağlama bağlı olarak değişebilir. Siyasi bir bağlamda, bazen bununla ilgili çelişkili görüşler vardır, çünkü bunu bir iş, iş ve yetenek geliştirme perspektifinden eşit bir fırsat dağılımı olarak tanımlayan taraflar vardır ve bunun eşit dağılımına daha fazla odaklanan diğer taraflar vardır.

Komünistler veya sosyalistler gibi, sosyal adaleti “herkesin her şeyden eşit bir pay alması gerekir” diye destekleyen kaynaklar.

Öte yandan, felsefi ve insani bir bakış açısına göre, kavram daha çok kültür, ırk, siyasi görüş veya dinlerine bakılmaksızın insana nasıl davranıldığına bağlıdır. Her neyse, ortalama bir insan için bu kavram, çoğu zaman bu algıların bir birleşimidir ve herkes için uygun yaşam koşullarını garanti etmek için hem hükümetlerin hem de toplum katılımcılarının toplam çabaları olarak özetlenebilir.


Sosyal Adalet Düzenine Örnek

Özgür Toplum, az gelişmiş ülkelerde sosyal adaleti destekleyen sivil toplum örgütüdür. Örgüt, çeşitli özel girişimler tarafından finanse edilmektedir ve asıl amacı, demokratik değerler ve serbest piyasa ekonomisine sahip olmanın önemi ve etkisi hakkında bir mesaj iletmek için iletişim kampanyaları yoluyla bu ülkelerin nüfusuna ulaşmaktır. 

Bu STK’nın kurucusu Devrim Bey, Sosyal Bilimler alanında doktora derecesine sahiptir ve bu sosyal adalet konusuyla ilgili yaklaşık 15 yıldır çalışmaktadır.

Bu ülkeler arasında sosyal adaleti artırma konusunda kararlı. Bunun ne olduğu kavramı, herkesin iyi bir eğitim alması için eşit fırsat etrafında dönüyor; gönüllü değişimi ve kişisel çıkarların peşinde koşmayı destekleyen serbest piyasa ekonomisi; ve asgari hükümet düzenlemesi. 

Bu ülkelerdeki birçok insanın farkındalığını arttırmakta, onları komünistlerin ve sosyalist ekonomik sistemlerin tehlikeleri hakkında uyarmaktadır.


Sosyal Adalet Nedir başlıklı bu yazı Meta Bilgi editörleri tarafından derlenmiş olup bilgi amaçlı yayınlanmıştır. Kaynak gösterilerek kullanılabilir, kopyalanabilir, çoğaltılabilir.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir