Dünyanın en şirin oyun konsolu olan Playdate'e ilk bakışımız

Panik, saygıdeğer Mac ve iOS yazılım firması, geçen hafta ilk donanım cihazının duyurulmasıyla büyük bir sıçrama yaptı. Playdate, tek renkli ekrana sahip parlak sarı el tipi bir oyun konsolu; İsveç donanım sihirbazları Teenage Engineering tarafından ortak olarak tasarlandı ve Zach Gage, Bennett Foddy ve Keita Takahashi gibi tanınmış geliştiricilerin özel sürümlerini içeriyordu.

Kyoto'da sürekli büyüyen bağımsız oyun festivali olan BitSummit'te Takahashi ile yeni tanıştım. ve Crankin'in Zaman Yolculuğu Macerasını oyununu kendi Playdate ünitesinde oynama şansı yakaladı. Donanım teknik bir perspektiften bitmedi – Takahashi’nin modeli arka tarafta “yalnızca değerlendirme” olarak işaretlendi ve toplantımız sırasında birden fazla donanımın sıfırlanması gerekiyordu. Ancak, tasarım açısından bakıldığında, umduğum kadar zevkliydi.


 playdate

Playdate’in ekranı eski okul kulağına geliyor ama şahsen harika görünüyor. Herhangi bir şekilde arkadan aydınlatması olmayan gerçek bir 1-bit siyah-beyaz ekran, kasıtlı, minimalist bir his veriyor. Yapabileceğim en yakın karşılaştırma, Sharp'ın benzer bir LCD LCD panelini de kullanan orijinal Pebble smartwatch'tı, ancak 2.7 inç diyagonal boyutunda çok daha büyük ve ucuz hissi veren arka ışık olmaması için her şey daha iyi. Piyasada böyle görünen pek bir şey yok ve insanların kendileri için gördüklerinde siyah-beyaza gitme kararını anlayacaklarını düşünüyorum.

Playdate’in genel yapısı bir tıklama ile güven verici biçimde tıknaz ve sağlam. D-pad ve iki duyarlı yüz düğmesi. Sarı plastik güzel bir şekilde dokulu ve iyi bir sarı renkte. Konuşmacı şaşırtıcı derecede yüksek sesle ve açık.

Ancak herkesi konuşturan tasarım öğesi, Takahashi’nin oyununun tamamen kontrol ettiği Playdate’in sağındaki krank. Krank üzerinde doğru miktarda direnç var ve cihaz o kadar hafiftir ki, herhangi bir geliştirici bu rotaya gitmeye karar verirse, D-pad ile aynı anda kullanımı kolay olacaktı.


Crankin's Time Travel Adventure oynaması gereken yığıntan çok komik biri. Saati ilerletmek için krank sargısını kullanarak oyuncu karakterinizi 2B bir düzlemde ve zamanın içinde hareket ettirin; buluşma için geç geldiğinizde hakarete tabi tutulan kız arkadaşınız sizi toparlayacaktır. Katamari Damacy Noby Noby Boy ve yaklaşmakta olan Wattam 'nın yaratıcısından beklediğiniz kadar sıradışı. ve daha da çekici bir şekilde kesilmemiş gözüküyor

Playdate önümüzdeki yıla kadar gönderilmeye hazır değil ve açıkçası bu tarih yakında gelemiyor. Dışarıda kolayca oynanabilecek küçük ve taşınabilir bir makine fikrini seviyorum ve benzersiz bir donanım için özel olarak tasarlanan orijinal oyunlarla geliyor ve devam etmekte olan çalışmalarla hızlıca karşılaşmam beni daha da ikna etti.

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir