UNESCO Kısaltması Ne İfade Ediyor?

UNESCO ÖRGÜTÜ NE ANLAMA GELİYOR?

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) yani Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün kısaltması olarak kullanılıyor. 

UNESCO Birleşmiş Milletler isimli örgüt yada grubun özel bir kurumu olarak kurulmuştur. Kuruş tarihi Birleşmiş Milletlerin kuruluşundan 1 yıl sonra yani 1946 yılına denk gelmektedir. Kurulduğu tarihte Birleşmiş Milletlerin o dönem ki üyesi 44 ülke tarafından oluşturulup imza altına alınan bir kuruluş sözleşmesi bulunmaktadır.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER NEDİR?

United Nations yani Birleşmiş Milletler kısaca UN, Türkiye Cumhuriyetinin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı 24 Ekim 1945 yılında kurulmuş bir örgüttür. Amacı adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği uluslararasında tüm ülkelere sağlamaktır. Örgütün, kurulduğu yıllarda 51 olan üye sayısı şu an itibariyle üyeliği kaldırılan Vatikan ve değiştirilen Çin Halk Cumhuriyeti dahil 192’ye ulaşmıştır.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE ÜYE ÜLKELERİN LİSTESİ

Her yıl 24 Ekim günü, üye ülkelerde Birleşmiş Milletler Günü olarak kutlanmaktadır. 

Birleşmiş Milletler Ana Sözleşmesi, örgütün amaçlarını şöyle belirler: 

 • Uluslararası barış ve güvenliği, anlaşmazlıkların barışçı çözümü ve ortak etkin önlemler yoluyla korumak,
 • Ülkeler arasında eşit haklara, halkların kendi geleceklerini belirleme ilkelerine, saygıya dayalı dostça ilişkileri geliştirmek,
 • Uluslararası ekonomik, toplumsal, kültürel ve insancı l sorunların çözümünde, ırk, cins, dil ve din ayrımı gözetmeksizin, insan haklarının geliştirilmesinde işbirliği sağlamak,
 • Ülkelerin bu amaçlarla gösterecekleri çabalar arasında uyum sağlayan bir merkez olmak.

UNESCO’NUN AMACI

UNESCO’nun temel işlevi, ortak paylaşımı bulunan değerlere dayalı olarak kültürler, medeniyetler ve insanlar arasında diyalog ortamının oluşturulması için çalışmaktır. Kendi organları, bütçesi ve diğer statüleri bakımından tamamen bağımsız olan teşkilat, Birleşmiş Milletler´in bir özel kurumu olması nedeniyle çalışmaları hakkında BM’ye rapor verir. Bütün BM üyeleri devletler aynı zamanda UNESCO’nun da üyesi olabilirler.

UNESCO, faaliyetlerini 5 program alanı üzerinden gerçekleştirir: Eğitim, doğa bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler, kültür ve iletişim.

Türkiye UNESCO’nun kurucu devletleri arasında yer almaktadır.

UNESCO çeşitli tarihi yapıları, kültürel mekanları ve hatta şehirleri keşfederek koruma altına alıyor. Tarihi ve kültürel geçmişi fazlasıyla yüksek olan birçok bölgemiz UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınmıştır. Onlardan bazıları :

Türkiye’de Unesco Dünya Mirasları 

 • Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Taş Yapıları Kapadokya, dünyada eşi benzeri olmayan bir kültürel ve doğal değerimiz. …
 • Divriği Camii ve Hastanesi. …
 • İstanbul Tarihi Bölgeleri. …
 • Hitit Başkenti Hattuşaş …
 • Nemrut Dağı …
 • Hierapolis-Pamukkale. …
 • Ksantos ve Letoon Antik Kentleri. …
 • Safranbolu Şehri.

Ülkemizde uluslararası bir koruma örgütünce kültür ve turizm mirası olarak bu kadar çok değerin var olması ülkemiz açısında gurur verici bir durumdur.


Ayrıca Bakınız : Başarının Sırrı : Duygusal Zeka


Ayrıca Bakınız : Safranbolu Nasıl Bir Şehirdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir