Krizden ve Zamlardan Korunma Yolları

Son dönemde pek haz etmesekte kriz kelimesini ve yaklaştığı vurgusunu çok sık duyar olduk. ABD ile olan ilişkilerin bozulması, Türk Lirasının dolar ve euro gibi döviz karşısında hızla değer kaybetmeye başlaması, enflasyon ve işsizlik seviyesinin artarak gelir düzeyinin düşmesi ve son zamanlarda yaşanan sektörel borç yapılandırma haberleri insanların tadını fazlasıyla kaçırır oldu.

Ve tabii devamında yaklaştığı düşünülen bu krizden bireysel olarak korunma veya en az zararla atlatma yolları konuşulur / araştırılır oldu.

DALGA DALGA GELEN BİR KRİZDEN VE ZAM SİLSİLESİNDEN KORUNMA YOLLARI

Öncelikle krizin döviz, enflasyon ve faiz kaynaklı olduğunu düşünürsek ve ticari hayatta tüm sektörlere dalga dalga yayılacağını biliyorsak, etkilenen her sektörün piyasaya sürdüğü ve son tüketiciye ulaşan mal, malzeme ve hizmetlerin bedelinin sektördeki sıkıntı oranında artacağını ve hatta daha da ileri gidersek üzerim bantlarının yada ithalatın kısıtlanması, duraklatılması ve durması durumunda o ürünlere ulaşılamayacağını bilmekte fayda var.

BİREYSEL FİNANS VE EV EKONOMİSİNİ DÜŞÜNÜN

Bireysel ve aile ekonomisini en çok etkileyen unsurların başında barınma giderleri (ev kirası, ev kredisi vs.), giyim – kozmetik giderleri, mutfak alışverişi ve yiyecek giderleri gelmektedir.

paranın zaman değeri tablosu
Paranın Zaman Değeri

Bireysel olarak veya aile olarak ekonomik krizden önce tüm harcamaların minimuma indirilerek birikim veya mevduat oluşturmak gerekmektedir. En büyük harcamalar olan eğlence, restorant giderleri ve giyim giderlerini minimumda tutmak en mantıklı hareket olacaktır.

KURU GIDA VE BAKLİYAT ALIN

Ekonomik durgunluk ve kriz ortamı herkesin bildiği gibi tüm sektörlere yavaş yavaş yayılacaktır. Döviz kurları arttığı için direkt ithal edilen veya üretiminden lojistiğine ve son kullanıcıyla buluşmasına kadar geçen süreçte ithalatı yapılmış herhangi bir şey kullanılan her ürün ve malzemenin fiyatı her geçen gün artacaktır.

İthal tohumlar kullanıldığı için sebze meyve ve diğer yiyecekler, ithal edildiği için diş macunu, bebek bezi ve mutfak gereçleri, tuz şeker aklınıza gelebilecek tüm hijyet, wc ve mutfak malzemelerinin fiyatları artacaktır.

Bu fiyat artışları nedeniyle çöküşe uğramak istemiyorsanız mutfağınız için saklama koşulları optimum ve yüksek seviyede olan, uzun süre muhafaza edebileceğiniz kuru gıda ve bakliyat (kuru fasülye, nohut, pirinç, tuz, şeker, makarna vs.) stoklamanız önerilir.

Banyo ve wc’de kullandığınız malzemelerin %98’e yakını ithal edilmektedir.

Bu da demek oluyor ki öngörülen krizin gelip çatması durumunda bu ürünlere şu anki fiyatından çok daha yüksek fiyatlara almak zorunda kalabilirsiniz.

Krizden korunmak zor gibi görünsede en az zararla çıkmak aslında çok kolaydır. Sadece bu konuyu görmezden gelmemeye çalışın ve her şeye hazırlıklı olun.

Şunu da unutmamak gerekir: Türk Milleti her zaman birlik ve beraberlik duygusu içinde yaşamış ve gerektiğinde birbirine sımsıkı kenetlenmeyi başarmıştır.

Tüm zorlukların üstesinden yine hep birlikte gelecektir.

Umarız bahsi geçen kriz ortamı en kısa zamanda son bulur ve burada yazılanlar uygulanmak zorunda kalmaz.


Ayrıca Bakınız : Enflasyon Nedir? Detaylı ve Özet Bilgi


Ayrıca Bakınız : Konkordato Nedir? Ne Anlama Gelir?


Ayrıca Bakınız : KONKORDATO İLAN EDEN FİRMALAR LİSTESİ


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir