Hesaplı Kırtasiye Alışverişi İçin Tavsiyeler

OKUL ÖNCESİ UCUZ HESAPLI ALIŞVERİŞ YAPILACAK YERLER VE TASARRUF TAVSİYELERİ

Öncelikle 2018 yılının ikinci yarısında döviz kurlarındaki dalgalanma ve neredeyse tüm tüketim ürünlerinde ardı ardına gelen zamlar halkın alışveriş yapmasını azaltmaya hatta engellemeye başladı.

Kağıt ve evsel kullanım amaçlı peçete vb. ürünlerin hammaddesi olan selülozun ithal ediliyor olması nedeniyle bu ürünlerdeki artış maksimum seviyelerde görülmektedir.

OKULLAR AÇILIYOR, KIRTASİYE ALIŞVERİŞLERİ BAŞLADI

Eylül ayının ortasında yani önümüzdeki günlerde ilköğretim, ortaöğretim ve liseler açılacak ve okul öncesi alışverişlerinin zamanı bu kriz ortamına denk geldi.

Ekonomimizin zorluk yaşadığı bu günlerde okul öncesi alışveriş giderleri maalesef bu ürünlerin neredeyse tamamının ithal ediliyor olması nedeniyle fiyatlarında fahiş artışlar ve bazı markalı ürünlerde astronomik rakamlar görülmeye başlandı.

Hal böyle olunca vatandaş hesaplı kırtasiye ve okul öncesi alışverişini yapabileceği yerleri aramaya koyuldu.

EN KOLAY VE ETKİLİ TASARRUF YOLU İDARELİ KULLANMAK

Şunu belirtmekte büyük fayda var her ne kadar hesaplı ve ucuz alışveriş yapsanız da satın alınan ürünlerin tutumlu kullanılmaması durumunda sağlanan ekonominin hiç bir faydası olmayacaktır. Öncelikle çocuklarımıza ve gençlerimize sahip olduklarını maksimum ölçüde fayda alabileceği şekilde tutumlu ve idareli kullanmayı öğretmeliyiz. 

Kırtasiye malzemeleri bilindiği üzere ve yaygın bir alışkanlık olarak çokça tüketilir ve hesabı pek yapılmaz. Bu yüzdendir ki birkaç sayfası karalanmış bloknotlar defterler, henüz birkaç kez kullanılmış kalemler şüphesiz kolayca çöpe atılır ve yenisi temin edilir. Fakat özellikle bu dönemde ve tabii ki her zaman çocuklarımıza ve gençlere sahip oldukları kırtasiye malzemelerini ve tekstil ürünlerini en yüksek verimde ve uzun süre hatta tamamen tükeninceye kadar kullanmayı öğütlemeli ve bunu bizzat kendi kullanımlarımızla göstermeliyiz.

UCUZ VE HESAPLI KIRTASİYE ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPILIR

Herkesin araştırdığı konu ise ucuz ve hesaplı kırtasiye alışverişinin nereden yapılabileceği. Öncelikle bu dönemde yerli ve milli ürünleri tercih etmeniz hem bütçeniz hemde ülke ekonomisi açısından daha doğru olacaktır. Bu ürünleri tabii ki de en kolay ve hızlı yoldan mahalle kırtasiyeleri ve yerli esnaftan bulabilirsiniz. 

ALIŞVERİŞİNİZİ YERLİ ÜRÜNLER İLE KÜÇÜK ESNAFTAN YAPIN

Küçük esnaftan yapacağınız ve yerli ürünleri tercih edeceğiniz her satın alma aile ekonominize, ülke ekonomimize ve esnafa fayda sağlayacaktır. Ekonomik sorunların hat safhada yaşandığı bu dönemde yabancı sermayeli kırtasiye zincirleri yerine yerli esnaftan yerli ürünleri ile yapacağınız her alışveriş bu konu üzerindeki hassasiyetinizi arttıracak ve toplum olarak bilinçlenmemizi sağlayacaktır.

Küçük esnaf dışında internetten alışverişi tercih edenler için yerli ürünlerin çoğunlukta olduğu alışveriş siteleri aşağıda sıralanmıştır.

www.akakce.com/kirtasiye.html

www.cimri.com/ofis-kirtasiye

www.n11.com/kirtasiye-ve-ofis

 

Tanju Çapancıoğlu

Araştırmacı, gazeteci, ekonomist ve yazar Tanju Çapancıoğlu 20 yılı aşkın süredir birçok yazılı ve görsel yayın organında Türkiye Ekonomisi ve finans konularında değerli yorumlarını ilgililere aktarmaktadır.
Meta Bilgi içerik yazarı ve ekonomi editörü Tanju Çapancıoğlu, uzmanlık alanı olan ekonomi ve finans konularında yayınladığı yazı ve makalelerde, toplum yararına toplumu bilgilendirmek için çalışır. Yazılarında hiçbir yatırım tavsiyesi bulunmaz, maddi yönlendirmeler yapmaz, insanların hayatını etkileyebilecek tavsiye ve öneriler vermez.

Latest posts by Tanju Çapancıoğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir