Ekrem İmamoğlu’na Oy Verilir mi?

Ekrem İmamoğlu Kimdir - Oy Verilir Mi - 31 Mart 2019 Seçim Rehberi

Türkiye Cumhuriyeti belirli periyotlarla yerel seçim adı verilen ve tüm Türkiye genelinde belediye başkanlarının ve mahalli yönetimlerin belirlendiği seçimler düzenlemektedir.

Tüm partiler özellikle hükumeti kuran ve yöneten iktidar partisi ve ana muhalefet partisi bu yerel seçimlerde en fazla belediyeyi almak için yarışırlar.

2019 yerel seçimleri 31 Mart tarihinde Türkiye genelinde tüm illerde gerçekleştirilecek.

Bu seçimin en önemli bölgeleri şüphesiz büyük şehir belediyeleridir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Cumhuriyet Halk Partisinden son dönemde Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapmış tecrübeli bir belediyecidir.

Yerel Seçimler Kişileri Seçmek İçindir

Mahalli ve yerel seçimler ülkemizde daha çok siyasi parti propagandası hat safhada yürütülen seçim kampanyaları ile tanıtılmaktadır. Bu çok büyük bir yanlış ve uzun vadede ağır sonuçlar doğurabilecek bir hatadır.

Ekrem İmamoğlu yıllarca belediye yöneticiliği yapmış halk tarafından sevilen, bölgesine kazandırdıkları ve üstün hizmet anlayışıyla bilinen bir kişidir.

Yerel seçimlerde particilik yaklaşımının ne kadar yanlış bir yaklaşım olduğundan bahsetmiştik.

Yerel seçimlerde parti değil en iyi yönetici kişiler seçilir!

Bu seçimlerde en iyi ve doğru hizmeti verecek, halk ile bütünleşebilecek ve bölgesine gerçekten hizmet edecek adayları seçmek en doğru tercih olacaktır.

Siz de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bölgenize en iyi hizmeti verebilecek adayı seçmelisiniz.

Bu nedenle daha önceki belediye yöneticiliği geçmişi sağlam temellere dayanan Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için rakiplerinden önde bir aday olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ekrem İmamoğlu ile ilgili daha detaylı bilgiye, seçim stratejilerine, mesleki ve belediye yöneticiliği geçmişine Ekrem İmamoğlu Resmi Web Sitesinden ulaşabilirsiniz.


Söz konusu büyükşehir adayının yanında İstanbul’un en büyük ve yoğun merkez ilçesi olan Şişli Belediyesi adaylarından da daha önceki belediye yöneticiliği döneminde halkın sevgisini kazanmış Mustafa Sarıgül bölgeye en doğru hizmeti verecek aday olarak göze çarpmaktadır.

Siyasi partilerin etkisi altında kalmak ve tercihlerinizi partilerin adayları doğrultusunda oluşturmak yerel seçimler için mantık dışı bir yaklaşımdır.

Bu nedenle yerel seçimlerde siyasi partileri bir kenara bırakın, tercihinizi bölgeyi iyi tanıyan, doğru hizmeti verecek, halka karşı duyarlı ve saygıdeğer adaylar tarafında kullanın.


31 Mart 2019 Yerel Seçim Rehberi

31 Mart 2019 Yerel Seçim Rehberi
31 Mart 2019 Yerel Seçim Rehberi

Politik partiler 31 Mart’taki Yerel İdareler Seçimi seçimlerde yarışacak adaylarını belirledikten sonra propagandalarını faaliyetlerini hızlandıracak.

Mahalli seçimlere ittifaklar, ortak adaylar, kayyum belediyeleri gibi kavramlar damga vuruyor.

Seçimlere sayılı kala merak edilen suallere cevap aradık.

Seçimde Kaç Pusula Olacak?

Mahalli seçimler 30 büyükşehir belediyesi, 51 şehir belediyesi, 922 kaza, 32 bin 105 semt, 18 bin 306 köyde yapılacak.

Seçmenlerin kullanacağı oylar, yaşadıkları yerleşim yerinin türüne göre değişecek.

Büyükşehir’lerde seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanı, Kaza Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Azalığı, Muhtarlık ve İhtiyar Kurulu için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan şehirlerde Şehir Genel Meclisi Azalığı, Kaza Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Azalığı, Muhtarlık ve İhtiyar Kurulu için oy kullanılacak.

Köylerde yaşayanlarsa Şehir Genel Meclisi Azalığı ve Muhtarlık ve İhtiyar Kurulu için oy verecek.

Oy pusulaları Şehir Genel Meclisi Azalığı için turuncu, Kaza Belediye Başkanlığı için mavi, Belediye Meclisi Azalığı için sarı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de beyaz renge sahip olacak.

Seçmenler bu oy pusulalarını aynı renkli zarflara koyarak sandığa atacak.

Köy ve semtlerde muhtar ve ihtiyar kurulu seçimi için de muhtar tarafından beyaz kağıda hazırlanan, üzerinde muhtar ve ihtiyar kurulu azalarının isimlerinin beraber yazdığı pusulalar bulunuyor. Seçmenler istedikleri adayın rey pusulasını alıp mor renkli zarfla sandığa atacak.

Nerede Oy Kullanacağım?

Seçmenlerin oy kullanacakları sandıkları öğrenmesinin üç ayrı yolu var.

Bunlardan biri, Yüksek Seçim Heyeti’nun sitesinde yer alan Nerede Oy Kullanacağım sayfası.

Bu adreste T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan şehir ve daha önceki nüfus cüzdanlarında nüfus sıra numarası, çipli nüfus cüzdanlarında ise seri numarası bilgisini girerek rey verilecek sandığı öğrenmek olası.

YSK verilerine göre 5-19 Şubat tarihleri arasında 532 binden fazla seçmen bu sistemi kullanarak rey verecekleri sandığı öğrendi.

Bu sayfanın dışında e-devlet portalından ve YSK’nın Seçmen Sorgulama iOS ve Android mobil uygulamalarından da sorgulama yapmak mümkün.


Oy kullanma saatleri

Seçmenlerin oy kullanabileceği saatler yaşadıkları illere göre değişiyor.

Çoğu ilde bu saat 08:00 – 17:00 arası.

Lakin İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan kimi illerde sandık açılış ve kapanış saatleri bundan birer saat önce.

07:00 – 16:00 arası oy kullanılacak iller şöyle:

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Antep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Silahlı güç, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.


Nasıl Oy Kullanacağım?

Seçmenlerin oy kullanmaya giderken yanlarında kimlik, ehliyet veya pasaportlarını götürmesi gerekiyor.

Seçmen kağıtlarını sandığa götürmek ise oy kullanmak için şart değil.

Kullanılan oyun geçerli sayılması için ‘evet‘ yazılı damganın alakalı alana basılması ve pusulaların zarflara koyularak sandığa atılması gerekiyor.


Pusulada partiler hangi sırada?

Yüksek Seçim Heyeti 27 Ocak tarihinde mahalli seçimlerde kullanılacak oy pusulalarında partilerin yerlerini belirlemek için kura çekti.

Partinin Pusuladaki Yeri
1Saadet Partisi (pusulanın en solunda)
2Bağımsız Türkiye Partisi
3Türkiye Komünist Partisi
4Vatan Partisi
5Büyük Birlik Partisi
6Hür Dava Partisi
7Cumhuriyet Halk Partisi
8Adalet ve Kalkınma Partisi
9Demokrat Parti
10Milliyetçi Hareket Partisi
11İYİ Parti
12Halkların Demokratik Partisi
13Demokratik Sol Parti (pusulanın en sağında)

16 Nisan 2017’deki referandumla kabul edilen anayasa farklığı genel seçimlerde ittifak yapmaya imkan sağlasa da yerel seçimlerde benzer bir ittifak sistemi bulunmuyor.

Bu yüzden AKP-MHP‘den oluşan Cumhur İttifakı ile CHP-İYİ Parti‘den oluşan Millet İttifakı genel seçimdekinden daha değişik işleyecek.

Partiler kendi aralarında yaptıkları pazarlıklarla belli il ve ilçelerde ortak aday çıkarmaya karar verdi.

AKP ve MHP 51 ilde ittifak yapıyor. 30 büyükşehirin 27’sinde AKP; Mersin, Adana ve Manisa’da ise MHP adayları ittifak hesabına yarışacak.


Bu Seçimin Önemi Nedir?

Bu seçimde Türkiye’de ilk kez, son seçimde en çok oyu alan 5 büyük partiden 4’ü kendi aralarında yaptıkları ittifakla yerel seçime giriyor.

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, iki ittifak için de en ehemmiyetli hedeflerin başında geliyor.

2017’deki referandumda bu illerde “Hayır” oyunun çoğunlukta çıkması, o dönem bu oy için kampanya yürüten Ulus İttifakı partilerine bu şehirleri almak için umut veriyor.

Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı AKP ise öncül partileriyle birlikte 1994’ten beri yönettiği Türkiye’nin en büyük iki ilini yönetmeye devam etmek, bunun üzerine de 3. büyük il İzmir’i ilave etmek istiyor.

AKP İzmir’de son yerel seçimde oyunu yüzde 32’ye çıkararak CHP ile arasındaki farkı yüzde 13’e indirmişti.

2018’deki genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçiminde de arada benzer bir rey farkı kalmıştı. Bir takım yorumculara göre Cumhur İttifakı’nın rey oranının düşmesi, seçmenlerin 24 Haziran 2018’deki genel seçimin hemen peşinden yaşanan ekonomik sıkıntılar hasebiyle iktidara ders vermesi, oy oranının artması ise seçmenlerin iktidarın ekonomik meselelerle mücadelesinden hoşnut olduğu mananına gelecek.

Son seçimde Türkiye’nin en çok oy alan 3. partisi olan HDP’nin hedefi ise kayyum atanan tüm belediyelerini tekrardan kazanmak ve bunların üstüne yenilerini ilave etmek. HDP bu belediyeleri kazanarak 2014’ten günümüze kadar bölgede yaşanan olaylara karşın bölgedeki gücünü kaybetmediğini göstermek istiyor.


Seçim Takvimi Nasıl İşleyecek?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sitesinde yer alan seçim takvimine göre seçime kadar takvimdeki ehemmiyetli günler şöyle:

  • 21 Şubat: Politik partilerin aday listesindeki eksiklikleri bitirmeleri için son günü.
  • 23 Şubat: Kaza seçim heyetlerinin, politik partiler ve bağımsız adayların istifade edecekleri ticari emelli sabit duyuru ve reklam yerleri ile süresini belirlemesi için son gün. Aynı duyuru ve reklam yerleri için siyasi parti ve bağımsız adayın talepte bulunmaları ve anlaşma sağlanamaması halinde isim çekme işlemi yapılacak.
  • 27 Şubat: Hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağımlı seçmenlerin portatif sandıklara işlenmesi için son gün.
  • 3 Mart: Net aday listeleri il ve ilçe seçim kaideleri tarafından izah edecek.
  • 9 Mart: Kaza seçim heyetleri propaganda için miting alanları belirleyecek.
  • 21 Mart: Seçim propagandası ve seçime konusunda çeşitli yasakların başlangıcı.
  • 30 Mart: Seçim propagandası sonlanacak.
  • 31 Mart: Mahalli seçim günü.

31 Mart 2019 Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Net olmayan neticelerin 31 Mart gecesi belli olması bekleniyor.


2019 Yerel seçimlerinde oy kullanacak tüm vatandaşlarımıza doğru tercihler yapmayı ve tüm adaylara seçimlerde başarılar dileriz.

Ayrıca Bakınız : Popüler Kültür Nedir? Anlamı ve Günlük Hayatımızdaki Yeri


Ayrıca Bakınız : Google Adını Nereden Alıyor?


Ayrıca Bakınız : Mümessil Ne Demek? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?


Ayrıca Bakınız : Mac ve Pc Arasındaki Fark Nedir?


Ayrıca Bakınız : Google Nedir, Google Tarafından Geliştirilen Uygulamalar Nelerdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir