Yaşam Nedir? Yaşamak veya Yaşayamamak

yaşam nedir NE ANLAMA GELİR

Doğa tüm canlıları birtakım metafiziksel süreçler sonucu ortaya çıkartır. Ortaya çıkan canlıların yaşam serüveni bu noktadan sonra başlar.

Yaşam, canlılara has bir niteliktir ve canlılar dünyaya geldikten sonra yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirdiği sürece hayatta kalırlar yani yaşamaya devam ederler.

Yaşam ne demek diye soracak olursak cevabı canlıların yaşamsal faaliyetlerini devam ettirdiği sürece hayatta kalması ve varlığını sürdürmesidir cevabına ulaşırız.

Hatta google gibi bir arama motoruna yaşam nedir yada yaşamak nedir diye aradığınızda “doğumdan ölüme değin geçen süre.” cevabını alırız.

Fakat yaşamak yukarıda belirtilen cevap kadar basit ve sığ anlama sahip bir kavram değildir.


Yaşam Nedir Dediğimizde

Yaşam Nedir ile ilgili görsel çalışma ve örnek resim
Yaşam Nedir ile ilgili görsel çalışma ve örnek resim

Bir bitkiye su verip fotosentez yapabilmesi için güneş ışığından mahrum bırakmazsanız o bitkiyi hayatta tutar onu yaşama bağlamış olursunuz.

Bir hayvana yiyecek ve barınacak yer sağlarsanız o hayvanın yaşamsal faaliyetlerini karşılamış ve asgari oranda yaşama bağlamış olursunuz.

Peki ya bir insanın karnını doyurup üstünü giydirmek, başını sokacak bir yer sağlamak yaşam için yeterli mi?

Bir bitkiyi veya hayvanı yaşatmak, ona yaşam alanı sağlamak kolaydır. Hatta bir insan için fiziksel ve psikolojik olarak kendini geliştirmesini, daha iyi hissetmesini sağlar. Bir insanı hayata bağlamak ise zordur. Maalesef asgari yaşamsal edimlerini yerine getirmek bir insanın yaşamını bir bitkinin yaşamından çok farklı kılmayacaktır.


Bitkisel Hayatta Yaşam Mücadelesi

Bitkisel hayat veya bitkisel yaşam kavramı bu konu için çok iyi ve yerinde bir örnek olabilir. İnsanlar geçirdiği birtakım rahatsızlıklar sonucu bitkisel hayat adı verilen duruma girebiliyor.

Gerçek Yaşam ve Yaşam Nedir
Gerçek Yaşam ve Yaşam Nedir

Bitkisel hayatta insanların yaşamını devam ettirebilmesi için yani sadece hayatta kalabilmesi için gerekli asgari ihtiyaçları birtakım makine ve cihazlarla karşılanıyor.

Bitkisel hayattaki insanların hayatta kalması bağlı oldukları cihazlar ile ihtiyaçlarının karşılanmasına bağlı. Solunumu, gıda ihtiyacı ve diğer birçok yaşamsal gereksinimi cihaz ve makineler ile sağlanan insanlar yaşıyor.

Evet, bitkisel hayattaki insanlar için yaşam devam ediyor. Tabii buna yaşamak denirse!


İnsanlar için Yaşam Ne Demek?

Yaşam insanlar için basit bir yiyecek, gıda, barınma ve solunum ihtiyacından öte birtakım psikolojik ve duygusal gereksinimlerinkarşılanmasını gerektirir.

Yaşam Döngüsü Nedir - İnsanlar İçin Yaşamın ve Hayatın Evreleri
Yaşam Döngüsü Nedir – İnsanlar İçin Yaşamın ve Hayatın Evreleri

İnsanlar diğer canlılardan farklı olarak geliştirilebilir zeka ve duygusal yönü olan sosyal varlıklardır. İnsanlara en çok benzeyen canlıların dahi sahip olmadığı birçok özelliği barındıran homo sapiensler duygusal ve psikolojik birçok gereksinim ve ihtiyaç sahibidir.

Sosyal, psikolojik ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilen insanlar için yaşam anlamlı hale gelir. Gerçekten yaşamak ise insanların asgari yaşam gereksinimleri ile birlikte sosyal, psikolojik ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasıyla tam anlamına ulaşır.

Yaşamak Şakaya Gelmez!

Ünlü şair Nazım Hikmet Ran şiirinde ne güzel söylemiş, Yaşamak şakaya gelmez” diye.

İnsanlar için yaşam nedir diğer canlılardan farklı olarak yaşamak anlamı
İnsanlar için yaşam nedir diğer canlılardan farklı olarak yaşamak anlamı

Yaşamak şakaya gelmez ve hafife alınmamalıdır. İnsanlar gibi diğer tüm canlılarında yaşamaya ve hayatta kalmaya hakkı var.

Yaşamak için ise salt metaları bir kenara bırakın ve diğerlerini düşünün. Kimsenin düşünmediğini yada umursamadıklarını.

Mesela küçük bir çocuğa sadece gülümseyin ve o an için mutlu olsun.

Yıllarca zaten yaşamış olan bir ihtiyara sıkıcı da olsa muhabbet edin ve onu dinleyin, bırakın sayenizde biraz daha yaşasın.

Daha fazla yaşamak ve yaşatmak ümidiyle..

Metabilgi / Yaşamak Üzerine

Yaşam Nedir? Yaşamak Ne Demek? İnsanların yaşamı ve diğer canlılardan farkları üzerine yoğunlaşan bu özgün içerik herhangi bir platforma kaynak gösterilerek kullanılabilir.


Ayrıca Bakınız : Doğanın Atıkları Yok Etme Süresi


Ayrıca Bakınız : Daha İyi Uyumanın 4 Yolu


Ayrıca Bakınız : Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Metafizik ve Doğa Ötesi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Başarının Sırrı : Duygusal Zeka


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir