Wabi Sabi Nedir?

Wabi Sabi Nedir Ne Anlama Gelir

Japonlar tarafından geliştirilen ve günümüzün alışveriş çılgılınlığını adeta tokatlayan bir yaşam felsefesinden bahsedeceğiz. Bu felsefenin adı wabi sabi tarzı veya felsefesi.

Peki nedir wabi sabi?, hikayesi nedir?, wabi sabi kullananlar varmı?, wabi sabi hakkında bilinmeyenler nelerdir? birlikte inceleyelim.

Wabi Sabi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Wabi-Sabi tıpkı Feng Shui gibi bir yaşam felsefesidir. Ancak Feng Shui gibi katı kurallara sahip değildir, aksine ılımlı ve sakin bir duruşu vardır.

Wabi – Sabi görüşü; gösteriş ve şatafattan uzak, son derece doğal ve mütevazi bir hayat vadediyor.

Özgürce düşünmeyi, hissetmeyi, küçük ayrıntıları fark etmeyi engelleyen her türlü kuraldan, daha da önemlisi başkalarıyla rekabet etmekten kurtulmak, kalbi, içinde doğayı, yaşanmışlığı, sevgiyi, mutluluğu hatta kederi ve hüznü barındıran derin duygulara açabilmek Wabi-Sabi’nin kapsamına giriyor.

Wabi Sabi Nedir Ne Anlama Gelir
Wabi Sabi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Wabi Sabi Hikayesi

Geleneksel Japon estetiğinden ortaya çıkan Wabi-Sabi, kusurlu ve geçiciliğin kabulü üzerine odaklanmış bir bakış açısıdır. XV. yüzyılda süslemelere ve zengin malzemelere tepki olarak ortaya çıkmıştır.

Öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • Asimetri,
  • Basitlik,
  • Alçakgönüllülük,
  • Samimiyet
  • Doğal nesneler

Eğer Japoncanın geleneksel estetik duyarlılığını özetleyen bir deyim varsa, o da Wabi-Sabi olabilir. Üst üste binen tanımlarla iki eski kelimenin bir kombinasyonu olan wabi-sabi, varoluş gerçeklerinin Budist görüşüdür.

Hem yaşam hem de sanat, kusursuz ve ebedi oldukları için değil, kusurlu ve geçici oldukları içindir. Mahayana Budist yaşamı, acı ve nihayetinde boş olarak işaretlenmiş, geçici bir yaşam anlayışı olarak doğmuştu, Wabi-Sabi bu tanıma, Japonların doğal süreçlere ve materyallere olan duyarlılığını, sadeliğini ve zevklerini ekledi. Klasik Batı’nın estetik idealleri; güzelliği, mükemmelliği, simetriyi ele almaktır. Wabi-sabi ise sağlam ve gerçekçidir. Hiçbir şey sürekli, hiçbir şey mükemmel değildir. Bu zor gerçekleri kabul etmek, daha derin bir güzelliğin gerçekçi takdirine kapı açmaktır.

Wabi aslında, doğadaki yaşamın yalnızlığını toplumdan uzak bir şekilde tanımladı; Sabi yalın ya da solmuş, açan bir çiçek anlamına geliyordu. Fakat XIV. yüzyılda, iki kelime daha pozitif anlamlar almaya başladı. Wabi, doğada yalnız yaşayanların daha olumlu yönlerine vurgu yaptı. Bu sessiz, rustik bir sadelikti. Öte yandan Sabi, yaşlılıkta güzelliği, yıpranmış bir karakterde, zamanla gelebilen huzura, kaçınılmaz aşınmanın patinaya dönüştüğü ve yara izlerinin deneyim bulgusuna dönüştüğü güzelliğe ulaşmaya başladı. Kyoto’daki toplumun üyeleri bu gerçekliğin aydınlanmaya karşı olumlu bir adım olarak kabul edildiğini öngördüler. Aynı zamanda, Wabi-Sabi olarak bilinen basit, zarif işçilik, Japon yüksek kültürünü doğuran Çin sanatının ve kültürünün abartılı mükemmelliğine bir tepki olarak geldi. Böylece, Japonya kendine özgü bir estetik iddia etti.

Japonya’da, Wabi-Sabi’nin belirtileri ve etkileri her yerde kendini gösterdi. Kyoto’nun tapınaklarının yıpranmış odununda; yaprakların yosunlu zeminini örttüğü Japon bahçelerinde ve yüzyıl boyunca kayda değer bir değişim geçirmiş yaşlıların yüzlerinde.

Wabi Sabi Kullanım Alanları

Wabi-Sabi günümüzde tasarım konferanslarında, sanat galerilerinde, sempozyumlarda, ev dekorasyon dergilerinde tartışılmaktadır. Modern tasarım ve mimarinin temiz, pürüzsüz çizgileri, Wabi-Sabi’nin düzensiz, asimetrik ve her zaman kavisli hatlarının karşıtıdır. Modernin teknolojik cilası ve görsel berraklığı, Wabi-Sabi’nin doğallığı ve belirsizliği gibi bir şey değildir. Japonya’da, diğer kültürlerde olduğu gibi, teknolojik mükemmelliğin yükselişi, doğal materyallerin ve organik süreçlerin mukayeseli bir şekilde değerlendirilmesini sağlamıştır. Dünyadaki sınırlamalarının farkındalığı arttıkça -Wabi-Sabi gibi bir kavrayışta yenilenmiş bir takdir kazandı. XXI. yüzyılda Japon kültürünün bir parçası oldu.

Evlerde Wabi Sabi Kullanımı

Nedense bir Japon felsefesi hanelere dokununca hayat çok daha sıcak, candan ve konforlu bir hale geliyor. Bunun bir örneğini Feng Shui felsefesiyle yaşadık ve sırada Wabi Sabi trendinin yükselişinin hemen peşinden yatan sır da bu işte…

Bembeyaz bir mutfak, çevrede tek bir fazlalığın dahi bulunmadığı minimal bir salon, daha önceki süsü verilmiş shabby chic mobilyalar…

Bunlar her ne kadar göze güzel gözükse de, gerçek hayatta uygulaması veyahut uyarlaması ekseriyetle pek olası olmuyor. Wabi Sabi ise, hanelerinizi sahiden yaşanan bir alana dönüştüren ve kusurların mükemmelliğini vurgulayan tertemiz bir dekorasyon trendi.

Dekoraston trendi dedik, ancak Wabi Sabi Japonların daha önceki bir hayat felsefesi aslında. Wabi, sadelik, alçak gönüllülük, tabiatla uyumlu hayat gibi özellikleri temsil ediyor. Sabi ise geçen vaktin kattığı güzelliklerin ve bu ilerlemeyle ortaya çıkan kusurları kucaklamanın yansıması. Bu felsefe bu iki kavramın balanslı uyumundan doğuyor.

Ev Dekorasyonunda Wabi Sabi Galerisi

Ev Dekorasyonunda ve Eşya Düzeninde Wabi Sabi felsefesi nasıl kullanılır?

Wabi Sabi felsefesi nasıl bir hane dekorasyon trendine dönüştü?

Aslında Wabi Sabi tam olarak bir tarzı veyahut belli kaideleri dayatmıyor. Emeli, evlerin mükemmel yerler değil, yaşanan yerler olduğunu kabullenerek buna göre dekore etmek. Başka bir deyişle kusurluluk ve geçicilik istikametleriyle Wabi Sabi’nin evlere yansıması, daha tabii materyallerin seçenek edilmesi, kırılan bir eşyanın onarılarak kullanılmaya devam edilmesi gibi şekillerde oluyor.

Wabi Sabi felsefesi günümüzün inorganik toplumlarında gerçekten fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir bakış açısı ve düşünce sistemidir.

Wabi Sabi Nedir? Ne Anlama Gelir? Nerelerde Kullanılır. Wabi Sabi Dekorasyon Önerileri Nelerdir? Wabi Sabi nasıl yapılır? başlıklı bu yazımız birtakım alınılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Hepa Filtre Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Ayrıca Bakınız : Stagflasyon Nedir? Türkiyede Stagflasyon Var mı?

Ayrıca Bakınız : Yılmaz Özdil – Mustafa Kemal Kitabı

Ayrıca Bakınız : Çekik Gözün Sebebi Nedir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir