Türkiye’nin İlk Anonim Şirketi Ne Zaman Kuruldu?

Türkiyede ilk anonim şirket

Ülkemiz topraklarında kurulan ilk anonim şirket 1851 yılında Şirket-i Hayriye ismiyle kurulmuştur.

Türkiyedeki İlk Anonim Şirketinin Hikayesi

19.yüzyılın ilk yarısının sonlarına doğru açılan iş hayatı ve devlet gelirlerindeki artış, üst gelir tabakalarında sadece Batı mallarının değil, Batı usulü hizmet tüketimi anlayışını da körüklüyordu.

Türkiye’nin ilk anonim şirketi olan Şirket-i Hayriye’nin kuruluşu ve gelişiminde geçirdiği süreç, aslında Osmanlı ülkesinde Avrupalı bir şirket anlayışının giriş ve gelişme süreciyle aynı paralelliği taşıdığını gösteren canlı bir örnektir.

Şirket-i Hayriye Nedir?

1851 yılında kurulan, Şirket-i Hayriye’nin kuruluş fikri de bu sırada doğdu. Fuat Paşa ile Cevdet Paşa, bir aylığına Bursa’daki kaplıcalara gittiklerinde bu şirketi kurma fikri ortaya çıktı. Şirketin hisse senetleri, padişah, annesi Bezmia-lem Valide Sultan, Reşit Paşa ile dönemin ileri gelen bürokrat, asker, tüccar ve bankerleri tarafından satın alındı.

şirket-i hayriye nedir, ne zaman kuruldu, şirket-i hayriye ne demek
şirket-i hayriye nedir, ne zaman kuruldu, şirket-i hayriye ne demek

Sadrazam Mustafa Reşit Paşa, bu tarz yatırımlar konusunda yeterli bilgi ve tecrübeden yoksun olan sermaye sahiplerini teşvik ediyor, çoğu kişi de Reşit Paşa’nın hatırı için hisse senedi alıyorlardı.

Osmanlı Devleti’nde Avrupa örneğine uygun ilk yerli anonim şirket (Şirket-i Hayriye)in kurulması, Türkiye ekonomisi açısından farklı anlamlar taşır. Bu girişimleriyle, Osmanlı padişahı ve bürokrat aydınları; şirketleşme, onun da ötesinde kapitalistleşme yönünde bir düşünce ve hareket birliğine yöneldiklerini gösteriyordu.

İlk Anonim Şirketin Akıbeti

Kapitalist bir toplum düzeni, kalkınmanın gerekli ve yeterli şartı olarak kabul ediliyordu. Bundan böyle, kapitalistleşme arzusunda birleşen Osmanlı aydınları bunu gerçekleştirmenin iki ayrı (liberal ve himayeci) yolunu gündeme getirip tartışacaklardı.


Ükemizde kurum ve okullar tarafından yapılan kpss benzeri sınavlarda sıkça soru sorulan ve değinilen “Türkiyede ilk anonim şirket nedir? Şirketi Hayriye Nedir, Neden Kurulmuştur, Ne Zaman Kurulmuştur?” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.

Türkiyede ilk anonim şirket nedir? Şirketi Hayriye Nedir?  başlıklı bu yazıyı dilerseniz pdf dosyası olarak kullanabilir, ppt formatında slaytlara dönüştürebilir, her türlü sınav, ödev ve tez çalışmasına dahil edebilirsiniz.


Ayrıca Bakınız : Cumhuriyetin ilk milyoneri kimdir?


Ayrıca Bakınız : Türkiye’ye İlk Yatırımı Hangi Ülke Yapmıştır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir