Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

Topraklı Priz Nasıl Takılır? Montajı Nasıl Yapılır?

Evde elektrik işleri her Türk erkeğinin meraklı olduğu konular arasındadır. Birçok insan evindeki eksiklikleri kendisi gidermek isterler fakat özellikle elektrik ve priz bağlantılarında dikkatli olmak gerekiyor.

Yüksek akımlı elektrikli aletinizi çalıştırmak istiyorsanız topraklı priz kullanmanız daha güvenli olacaktır. Güvenlik açısından topraklı prizleri kullanmak daha faydalıdır. Ama topraklı priz kullanmak için binanızda toprak hattı olması gerekmektedir.

Topraklı Priz Nedir? Ne Anlama Gelir?

Topraklı Priz : Faz ve nötr ucun dışında bir de toprak hattına bağlı bir uca sahip olan prize topraklı priz denir.

Topraklı priz en çok elektrikli ve dış yüzeyi metal olan hane aletleri için gereklidir.

Zira bu aletlerde rastgele bir elektrik kaçağı olduğu takdirde dış yüzeyleri de metal olduğu için elini değen bir insanın çarpılma rizikosu vardır. Oysa topraklı prize takılan toprak hatlı bir fiş dış yüzeydeki bu kaçağı vakit kaybetmeden toprağa iletir ve nötrleştirir, böylelikle çarpılmaları önler.

Başka bir deyişle toprak hattından normal koşullarda akım geçmez. Ne vakit bir kaçak olursa işte o zaman toprak hattı kaçağı toprağa iletir!.

Topraklı prizin montajını yapmak için binanızdan hanenize veya iş yerinize gelen kabloları kullanabilirsiniz.

Topraklı Priz Montajı

Binanıza ekseriyetle 4 tane elektrik kablosu girer. Bunlardan 3 faz’dır. Başka bir deyişle elektrik akımı olan kablolar. 1 tanesi ise nört’dür. Başka bir deyişle elektrik olmayan kablolar. Bu 3 faz hattı her kata eşit olarak dağılır. Nötr olan kablo ise, binanın ana elektrik hattında her daire erişir.

Topraklama hattı ise; binanın elektrik sistemi döşenirken, bir bakır çubuk veya levha gömülür. Bu bakır çubuk veya levha binanın ana elektrik hattına kadar getirilir ve oradan katlara eriştirilir. Böylelikle topraklama hattı oluşur.

Topraklı Priz Nedir? Nasıl Kullanılır?
Topraklı Priz Nedir? Nasıl Kullanılır?

Topraklı priz montajı için ise, dairenize gelen 3 adet kabloyu prize bağlamaktan geçer. Bu kabloların biri faz, biri nötr ve biride toprak hattıdır. Toprak hattı genellikle sarı veya sarı-yeşil renktedir. Faz ve nötr hatlar genellikle gri renkte olur.

Topraklı prizi elinize aldığınız vakit yukarıdaki gibi 3 tane vida karşınıza gelecektir. Kırmızılar faz ve nötr kablolar için, ortadaki yeşil ile gösterilen ise topraklama hattı içindir.

– Her zaman ilk işiniz sigortaları kapatmak olmalı. Önce sigortaları kapatıyoruz.
– Yukarıda göstermiş olduğumuz vidaları gevşetiyorsunuz
– Daha sağdan başlayarak önce faz veya nötr kabloyu, vidanın yukarısında yer alan delikten geçirerek vidayı sıkıyorsunuz.
– Sonra topraklama hattını yeniden vidanın yukarısında yer alan delikten geçirerek vidayı sıkıyorsunuz.
– En son soldaki vidanın üstünde yer alan delikten faz veya nötr kabloyu geçirerek vidayı sıkıyorsunuz ve topraklı priziniz hazır hale gleiyor.

Topraklı Priz Nedir? Nasıl Monajı Yapılır?
Topraklı Priz Nedir? Nasıl Monajı Yapılır?

– Duvara montajı için, evvela yukarıda kırmızı ile gösterdiğimiz vidaları gevşetiyorsunuz.
– Daha sonra yanlardan tutarak, duvardan çıkan kablo yuvasına prizi oturup, gevşettiğiniz vidaları tekrar sıkıyorsunuz ve prizi duvara sabitlemiş oluyorsunuz.
– Daha sonra kapağını takmak için metal mandallar alt ve üste gelecek şekilde, prize oturtuyorsunuz.

Topraklı Priz Nedir? Nasıl Kullanılır?
Topraklı Priz Nedir? Nasıl Kullanılır?


– Yukarıda kırmızı ile göstermiş olduğumuz vidayı sıkarak, prize sabitliyoruz ve topraklı priziniz kullanmaya hazır hale geliyor.
– Sigortaları açtıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Priz Çeşitleri Nelerdir? Hangi Prizler Kullanılır?

Prizler kullanım alanlarına göre ve yapılarına göre kendi içlerinde bazı sınıflara ayrılmaktadırlar.Bu sınıflar aşağıda sırasıyla verilmiştir;

 Yapılarına Göre;

  1. Topraklı Priz
  2. Topraksız Priz
  3. UPS Priz

Kullanım Yerlerine Göre;

  1. Sıva altı Priz
  2. Sıva Üstü Priz
  3. Nemli yer (etanş)Priz

Prizler yapıldığı malzeme bakımından iletken bağlantı noktaları bakır veya bakır alaşımlı sert metalden,yalıtkan kısımları ise PVC, termoplastik gibi malzemelerden yapılmaktadır.Dış çerçeveleri tedarik edilen firmanın üretim modellerine göre değişmektedir.

TOPRAKLI PRİZ NEDİR?

Nötr ve faz iletkeni dışında birde toprak iletkeni bulunan prizlere denilmektedir.Olası elektrik kaçaklarını önlemek amacıyla daha çok topraklı priz tercih edilir.Kullanılan cihazların prize temas eden kısımları metal vb. malzemeden yapılmış olabilir.Bu cihazlarda oluşabilecek kaçaklarında topraklı priz sayesinde önlemi alınmış olur.

TOPRAKSIZ PRİZ NEDİR?

Topraklama için ayrı bir kısmı bulunmayan ,sadece nötr ve faz iletken bağlantı kısımları olan  priz modelidir.Topraklı prize göre daha az tercih edilir.


Topraklı Priz Nedir? Nasıl Montajı Yapılır? başlıklı bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Hepa Filtre Nedir ve Nerelerde Kullanılır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir