Süpervizyon Nedir?

süpervizyon nedir

Alanında uzman kişilerin danışmanlık yoluyla destek olma sürecinde kendi hayatlarını ve alışkanlıklarını kenara bırakarak objektif bir süreç yaratma çabalarına süpervizyon denir.

Konusunda uzman kişilerin kendisinden daha tecrübeli ve subjektif bakış açısından arındırılmış kişilerce denetlenmesi süpervizyon anlayışının temelini oluşturur.

Türk Dil Kurumunda (TDK) bulunmayan bu sözcük dilimize ingilizceden geçmiştir.

Süpervizyon; daha yetkin mercilerce objektif bir denetleme ve değerlendirme sürecidir.


Psikolojide Süpervizyon

Terapi süreci, terapistlerin kendi kimliklerini bir yana bırakmaları şart olan bir süreçtir. Müracaat edenlerle objektif bir ilişki kurmaları gerekmektedir. Ancak bu ilişkiyi kurmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Uzmanlar, danışman olma yolunda geniş bir eğitim alıp uzun bir hazırlık süreci bile geçirseler, küçüklük travmalarını, şahsi yaşantılarını, önyargılarını hasılı kimliklerini bir kenara bırakmakta zorlanabilirler. Böyle durumlarda terapistler terapinin negatif etkilenmesini engellemek, objektif kalmayı muvaffak olabilmek için kendilerinden daha tecrübeli bir terapistten danışmanlık müddeti süresince destek alırlar. Bu süreç süpervizyon olarak tanımlanır. Akran süpervizyonu olan intervizyon ile karıştırılabilen süpervizyon, benzerlikleri olsa dahi danışmanın da değerlendirildiği bir süreç olması noktasında intervizyondan net olarak ayrılır.

süpervizyon modelleri
süpervizyon modelleri

Başka bir deyişle süpervizyonu tanımlama şu şekilde sürdürülebilir: ”Tecrübeli bir terapistin kendinden daha az tecrübeli terapisti rehabilitasyonla alakalı oluşabilecek durumlarda,

  • Himaye altında tutması,
  • Denetlemesi,
  • Nezaret etmesi,
  • Desteklemesidir.

Süpervizyon Nedir?

Süpervizyon başka şekilde de söylenecek olursa,

Süpervizyon, tecrübeli danışmanların yaptıkları danışmanlığın kalitesini ve yetkinliğini, bu hizmetin sunduklarının daha tecrübeli danışmanlar tarafından değerlendirilmesidir.

Süpervizyon, eğitim alan psikolojik danışmanların alan bilgilerini, alanda yetkin bir şekilde kullanmaları için tecrübeli bir psikolojik danışman (süpervizör) tarafından, danışmanın seyrinin objektif kalması ve kaliteli olması için yapılan denetlemedir.

Bir danışmanın mesleğinde yetkin olması uzun ve meşakkatli bir yoldur. Bu yolda terapist yalnızca danışman olarak değil, yeri geldiğinde bir müracaat eden olarak da yürüyebilmelidir. Buradan yola çıkılarak, süpervizyon müracaat edene, danışmana ve terapi sürecine yardımcı, çok ehemmiyetli bir kritik kontrol noktasıdır. Genel olarak, bu denli ehemmiyetli süpervizyonun yararlarından da söz etmek işin daha ayrıntılı anlaşılabilmesi için gereklidir.

Süpervizyonun Yararları

  • Kendinden daha tecrübeli birinin kılavuzluğunda olduğunu bilen uzman, kendini daha güvende hisseder.
  • Psikolojinin etik kaidelerinin belirlenmesi ve uygulanması kolaylaşır.
  • Danışman bilgi ve maharetlerini gözden geçirebilir, ihtiyaç duyulan görülen vaziyette revize edebilir.
  • Çalışma süreci kendisi içinde bir kılavuzluk ve eğitim süreci haline dönüşür, bilgilerini daha iyi özümser.
  • Danışman, müracaat edenin problemine karşı bir karşı aktarım gerçekleştirip duygularını belli edip sürecin balansını bozduğu vakit, süpervizör (üst denetçi), danışmanın geri çekilmesini ve balansı tekrar kurarak farkındalık yaratmasını sağlar.
  • Süpervizyon sayesinde, süreç boyunca kendini de gözlemleyen danışman için bu süreç, müracaat eden-danışman ilişkisine benzer bir seyir alarak kendi duygularının da farkına varır.

Süpervizyon süreci hayatın her anlamında uygulanması gereken önemli bir yöntemdir.


Metabilgi tarafından yayınlanan “Süpervizyon Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir