Sosyokültürel Ne Demek?

sosyokültürel nedir

Sosyokültürel ne demek :  Sosyokültürel, bir nüfus grubunda var olan ortak gelenekler, alışkanlıklar, örüntüler ve inançlar anlamına gelen sosyal ve kültürel faktörlerle ilgili bir terimdir. 

Sosyokültürel terimi, çoğunlukla sosyolojik ve pazarlama bağlamlarında kullanılır ve insanların bir toplumda karar alma şeklinin arkasındaki en dikkat çekici itici güçleri ifade eder.


Sosyo-Kültürel Nedir?

Sosyo-kültürel faktörlerin anlaşılması iş için anahtardır. Mal veya hizmet sunmayı amaçlayan herhangi bir firma, uygun bilgi veya en azından hedef kitlesi hakkında temel bilgiler gerektirir. 

Bu özellikle yeni bir coğrafi pazara girerken önemlidir. Bir şirket ihracata başlamak istediğinde potansiyel müşterilerin ürünlerini nasıl kabul edip nihayet satın almadıklarını anlamak yararlı olacaktır.

Bir toplumda normal ve düzenli olarak görülen şey sıradışı olabilir, hatta başkalarında abartılı ve ahlaksız olabilir. 

Sosyokültürel faktörlerin değerlendirilmesi aşağıdaki gibi sorulara cevap verir: İnsanlar günlük olarak sebze yemek için kullanılıyor mu? Açık hava sporlarına karşı tutumu nedir? Ev hanımları, evde mikrodalga fırın yapmak için lüks mü düşünüyor? Şirketler bu soruları sorarak ve sosyal davranışlar ve kültürel gelenekler üzerine araştırma yaparak, hizmet etmeye çalıştıkları pazardaki başarı şanslarını artırabilirler.

Sosyokültürel Yapıya Örnek

Kamuran Selen, Türkmenistan’da yaşayan ve yeni bir fast food markası olan Kamusel Food’u yaratmayı planlayan Türkmenistan uyruklu bir girişimci. Üç aylık bir süre boyunca orta büyüklükteki bir Türkmen kasabasında beş satış noktası açmayı planlıyor.

Kamuran, Afganistan’da benzer bir proje izleyen Afgan bir arkadaşın başarısıyla teşvik edildi. Bu yatırımı yapmadan önce, Kamuran, gayri resmi olarak iş dünyasını sosyokültürel bir araştırma öneren bir pazarlama danışmanıyla paylaştı.

Kamuran, bu nedenle Türkmenistan halkının yemek ve genel beslenme alışkanlıklarına karşı ortak tutumlarını açıklayan bir rapor aldı. Şaşırtıcı bir şekilde, küçük ve orta kasabalardaki insanların ev yapımı yemekler yemeyi sevdiklerini ve yeni, egzotik tatlar denemek için kullanılmadıklarını keşfetti.

Bu kültürel özellikler, insanların dışarıda yemek yemeyi ve geleneksel olmayan restoranları ziyaret etmeyi sevdiği büyük şehirlerde yaşarsanız farklılık gösterir. Sosyokültürel değerlendirmenin ardından Kamuran, iş yerini orijinal yer yerine en büyük iki Türkmen şehrinde geliştirdi. Başarılı oldu ve zinciri üç yıl içinde on satış noktasına çıkarabilirdi.

Ayrıca Bakınız : Sosyal Adalet Nedir?

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir