Sosyal Refah Nedir?

sosyal refah nedir

Sosyal refah nedir : Sosyal Refah, bir ülkenin vatandaşlarının refahını sağlamak için tasarlanmış yardım programları grubu olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle, toplum katılımcılarına kaliteli bakım sağlamayı amaçlayan bir sistemdir.

Sosyal Refah Ne Anlama Gelir?

Sosyal Refah hem sistem hem de genel bir çaba olarak tanımlanabilir. Bu, nüfusa yaşamlarının farklı aşamalarında yardımcı olan sistematik bir programlar dizisi olarak tasarlanabileceği anlamına gelir, ancak, bu sistem ilk başta sosyal refah durumunu sağlama çaba ve niyetinden gelir. Genel olarak, sosyal refah, toplumda belirlenen özel ihtiyaçlara cevap vermeye devam eden bir girişim anlamına gelir.

Pek çok farklı sosyal refah programı var ve baktığımız ülkeye bağlı olarak çok farklı şekilde uygulanıyorlar. İşsizlik programları, yaşlılar programları, emeklilik programları; engelli bireylere yardım, dulun bakımı, en çok bu özel durumlara katılmak için bir hükümet gündeminin bir parçası olarak geliştirilen çok çeşitli destek çabaları arasında.

Ayrıca Bakınız : Sosyal Adalet Nedir?

Bu sosyal yardım programları, önce nüfusu araştırmak ve daha sonra dinamikleriyle ilgili araştırma ile tespit edilen sorunları ele almak suretiyle tasarlanmaktadır.

Hadi sosyal refah terimini bir örnek ile inceleyelim;

Sosyal Refah Örneği

Nermin Hanım, 47 yaşında bir matematik profesörü. Lise öğrencilerine matematik öğretimi konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir, ancak son zamanlarda çalıştığı okul federal bütçe kesintileri nedeniyle kapatılmıştır. Bu, Nermin Nanımın şu anda işsiz olduğu anlamına geliyor. Bu durumda, bir sosyal refah sisteminin Nermin Hanım’a yardım etmedeki rolü ne olurdu?

Daha önce tartıştığımız gibi, sosyal yardım bir ülkenin vatandaşlarının refahını sağlamak için tasarlanmış bir dizi yardım programıdır. Nermin Hanım’ın durumu belli değil. Muhtemelen herhangi bir anda aynı durumdan geçen birçok insan vardır ve sosyal refah sisteminin rolü bu insanların refahını sağlamaktır.

Örneğin, bir işsizlik destek programı tasarlayarak, hükümet, bir iş ve diğer arasında geçiş yapmalarında onlara yardım etmek için Nermin Hanım gibi bireylerle ilgilenebilir.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir