Sosyal Darwinizm Nedir?

sosyal darwinizm nedir

Sosyal Darwinizm Nedir : Sosyal Darwinizm, Charles Darwin’in teorilerini sosyal dinamiklere uygular. Özetle, doğal seleksiyon teorileri yoluyla sosyal etkileşimin gelişimini açıklar.

Sosyal Darwinizm Ne Anlama Gelir?

Sosyal Darwinizm 19. yüzyılda gündeme getirildi ve o zamanın serbest piyasa ortamında kuruldu. Bu teori, bazı grupların sosyal gelişiminin doğal seleksiyonun ürünü ve en güçlülerin hayatta kalması olduğunu belirterek Darwin’in biyoloji hakkındaki hipotezini insan topluma uygular. Bu, bazı sosyal grupların evrim nedeniyle diğerlerinin üzerinde yükseleceği ve bu grupların en uygun olanların hayatta kalabilmeleri için yeni çevre koşullarına adapte olmaları anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız : Sosyal Refah Nedir?

Bu kavramın eksik faire koşulları altında çalıştığı söylenir (bireylerin kendi menfaatlerini takip etmelerini sağlayan hareket özgürlüğü). Bu şartlar altında, sosyal katılımcılar arasındaki etkileşimin, çevre koşullarında hayatta kalma kabiliyetine sahip üstün bir gruba yol açacağı teorisi ortaya konmuştur. Bu teorinin bazı engelleyicileri tarafından, sosyal Darwinizm’in istenmeyen sosyal durumlarının uygulanmasının, ırkçılık gibi kolayca rasyonelleştirilebileceği ve kabul edilebileceği tartışılmıştır.

Sosyal Darvinizm Örneği

İşte bu teorinin bir örneği;

Diyelim ki ormanda yaşayan kırsal bir toplum var. Bu küçük kabile, hayvanları avlayarak kendini sürdürür. Erkekler, vahşi hayvanların avlanmasından sorumluyken, kadınlar ve çocuklar temel tarımsal faaliyetlerden sorumlu olacaklardır. 

Toplumu çevreleyen hayvanlar büyüktür ve yakalamak için olsa da, iyi eğitimli, formda olan bireylerin en çok avlananlar olacağı anlamına gelir. Sosyal Darwinizm’e göre, bu belirli topluluğun sosyal yapısı nasıl olurdu?

Daha önce de açıkladığımız gibi, sosyal Darwinizm, Charles Darwin teorilerinin sosyal dinamiklere uygulanmasıdır. Bu, bu durumda, en iyi avlanma ölçeğine sahip, yüksek eğitimli ve deneyimli erkeklerin, toplumun mevcut koşullarında hayatta kalma şansı en fazla olanları oldukları için toplumdaki diğer grupların üstünde yükseleceği anlamına gelir.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir