Şamar Oğlanı Deyimi Nerden Geliyor?

Sevgili Metabilgi Ziyaretçileri,

Genel Kültür kategörisinde söz konusu gün Şamar Oğlanı Deyimi Nerden Geliyor? başlıklı yazıyı ve hakkındaki birçok bilgiyi sizlere sunacağız.

Şamar oğlanı; herkesin azarladığı ve hıncını aldığı, Devamlı suçlu bulunan ve Bütün bunlar karşısında ‘gıkının çıkmadığı’ kimse anlamında kullandığımız bir deyim. Bir nevi ‘günah keçisi’ anlamına da gelen şamar oğlanı deyimin nerden geldiğini biliyor musunuz? Öğrenince Çok şaşıracaksınız…

‘Şamar oğlanı’nın ilginç bir hikayesi var.

16. ve 17. yüzyıllarda feodal düzenin hakimiyeti sonucu, üst Derslik ve alt tabaka arasındaki Uçurum iyice açılmıştı. Öyle ki Asil kesim, kendisini halktan Çok üstün görüyor ve onlarla herhangi bir yakın temas kurmaktan kaçınıyordu.

Dolayısıyla saray mensubu ve asilzade çocuklarının halkın arasına karışıp, onlarla aynı dersliklerde eğitim almaları düşünülemezdi. Doğal olarak en iyi hoca ve alimler, saray, şato ve konaklara bu çocukların ayağına getiriliyordu.

Ancak o dönem eğitim sırasında dayak ve cezalandırma Çok yaygındı ve tabi ki bu yöntemin Asil çocuklar üzerinde kullanılması mümkün değildi.

“BİRİ SUÇ İŞLİYOR, DİĞERİ DAYAK YİYOR”

İşte buna çözüm olarak alt tabakadan olan bir çocuk, ders sırasında bu dayağı Aş için hazır bulunuyordu. Asilzade çocuğunun işlediği her hatada şamar ve sopayı bu çocuk yiyordu.

Başka bir ayrıntı da, derse katılan bu halk çocuğunun birşeyler öğrenmemesi için sağır kimseler arasından seçilmesi ya da Özellikle bu iş için sağır edilmesiydi. Şamar Oğlanının İngilizcesi “Whipping boy” dur.

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir