Proofreading Nedir? Nasıl Yapılır?

proofreading-nedir

Günümüz kitle iletişim araçları çoğunlukla görsel kaynaklara doğru eğilim göstermeye başladı. Görsel kaynaklara olan bu eğilim ise yazılı kaynakların kelime, imla, düzen ve proofreading adı verilen redaksiyon hizmetlerini arka plana itmesine neden oldu.

Yazılı kaynaklar tarihimizin en eski iletişim araçları olarak bilinmektedir. Yazılı kaynaklara olan güven diğer birçok görsel, sözlü ve işitsel kaynağa göre çok daha fazladır.

Yazılı kaynaklar oluşturulurken birçok yöntem kullanılır ve sonucunda ortaya çıkan makale birtakım düzeltme işlemlerinden geçirilir.

Proofreading nedir, proofreading ne demek, nasıl yapılır, proofreading kime yaptırılır (proofreading hizmeti veren şirketler), proofreading neden önemlidir gibi soruları bu yazımızda sizlerle birlikte inceleyeceğiz.

Proofreading Nedir? Ne Anlama Gelir?

Proofreading İngilizce kökenli bir kelimedir. Tam çevirisi uzman okumasıdır.

Gerçekte ise sadece basit bir okuma değildir.

Yayına hazırlanan bir makale, yazı, ödev, tez veya içerik gramer ve cümle yapısı bakımından incelenir. Dil bilgisi açısından yapılan bu detaylı inceleme ve analiz işlemleri sonucu yapılan gerekli düzeltmelere proofreading denir.

Proofreading Ne Demek? : Proofreading bir yazının yayınlanmadan önce yazım kuralları, imla hatalarına ve dil bilgisi – gramer açısından düzeltilmesi işlemine denir.

Proofreading adı verilen uygulama ülkemizde redaksiyon olarakta kullanılmaktadır.

Bir meslek olarak ta kullanım alanı bulan proofreading yazılı basının en önemli kontrol ve düzeltme unsurlarından birisidir.

proofreading nedir anlamı nedir nasıl yapılır
Proofreading Nedir anlamı nedir nasıl yapılır

Özellikle bilimsel makale ve tez yazımında sıklıkla proofreading ve redaksiyon işlemleri uygulanır. Tıp makaleleri ve biyoloji literatürü ise en çok proofreading çalışması yapılan alanlardandır.

Proofreading Nerelerde, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Proofreading adı verilen ve redaksiyon olarak ta bilinen yazım, imla ve dil bilgisi düzeltmeleri işlemi tüm yazılı kaynaklarda kullanılmaktadır.

En sık proofreading yapılan alanlar:

  • Yazılı kaynaklar,
  • Makaleler,
  • Literatüre geçmesi beklenen değerli yazılar,
  • Haber içerikleri,
  • Roman ve öyküler,

Proofreading nedir? Proofreading ne demek? Nasıl Yapılır? Ne Anlama Gelir? Redasiyon ile olan İlişkisi Nedir? sorularına yanıt aradığımız bu içerik, herhangi bir kaynakta, kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir.

Proofreading Neden Önemlidir?

Yeni ve etkileyici bir içerik oluşturmak için hazırlanacak içerik konusunda detaylı bilgiye ve bu bilgiyi yazıya dökebilme kabiliyetine sahip olmak gerekir.

Fakat etkileyici içerik yaratmak için bilgi ve yazıya dökmek yeterli değildir. Bu noktada hazırlanan içerik, yazı veya makalenin imla kurallarına uygun, akıcı bir dil ve doğru gramer özellikleri barındırması gerekir.

Proofreading yukarıda sıralanan amaçlar doğrultusunda özgün, etkileyici ve okunaklı bir yazı, makale ve içerik üretmek için en önemli unsur ve işlemlerden birini oluşturmaktadır.

Redaksiyon Nedir? Proofreading ile Bağlantısı

Redaksiyon’da proofreadingle aynı anlamı taşıyan yazı, içerik ve makalelerin dilbilgisi, gramer ve imla hatalarını düzeltmeye yönelik işlemler bütünüdür.

Redaksiyon = Proofreading

Redaksiyon ve proofreading süreçleri aynı aşamaları içerir. İçerik ve yazıya yaklaşımı, yapım yöntemi ve uyguladığı metodolojiler birbirinin aynısıdır.

Proofreading ne demek sorusunun yanıtını aradığımız bu makaleyi herhangi bir mecrada kaynak göstererek kullanabilirsiniz.


Ayrıca Bakınız : Wabi Sabi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Diksiyon Nedir? Ne Anlama Gelir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir