Noel (Christmas) Nedir? Niye ve Nasıl Kutlanır?

noel krismıs kutlama

Beklenen gün geldi çattı. Noel yani christmas 2018 yılı için nefesler tutuldu ve saatler sayılmaya başlandı. Peki neden noel kutlanıyor. Birlikte inceleyelim.

Noelin Kelime Manası (Etimolojik Olarak Noel) Nedir?

Noel sözcüğü orijin olarak Latince Natalis (doğum) kelimesinden gelmektedir. Türkçe’ye Fransızca Noël (Noel sezonu) sözcüğünden geçmiştir. Fransızca “haber” veya “yeni” mananındaki “nouvelle” kelimesinden geldiği de düşünülmektedir. Ayıca Galya dilinde “noio” başka bir deyişle yeni mananına gelen kelime ile “hel” güneş mananına gelen kelimenin birleşmesiyle oluşan “Yeni Güneş” mananına geldiği düşünülmektedir.

Noel kelimesi o devrin neredeyse bütün toplumlarında yeni seneye giriş ve yeni yıl kutlamalarının isimi olarak kullanılmış. Roma imparatorluğu döneminde ise mutlu bir olayın karşılanması vaziyetlerinde halkın “Noel noel” diye bağırdığı bilinmektedir. Bu konuda başka bir tespit ise Noel sözcüğünün Fransızca haber veya yeni mananına gelen “Nouvelle” kelimesinden türediğidir.

Noel’le aynı manada ve bilhassa İngilizce konuşan ülkelerde kullanılan Christmas, Yunanca “Khristos (Mesih)” ve avam Latincesindeki “Messa” (Efkaristiya ayini) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Messa sözcüğünün orijini Latincede”missa” yollama, Gönderme Mananına da gelmektedir. Ayinlerin nihayetinde cemaatin dağılması mananında kullanıldığı düşünülmektedir.

Noel Ne Zaman ve Neden Kutlanır?

Hristiyan olan ülkelerde her sene 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumu olarak kutlanan Noel, Doğuş Bayramı, Mukaddes Doğuş veya Milât Yortusu isimleriyle de bilinmektedir. Hristiyan olmayan toplumlarca da büyük bir sevinç ve heyecanla kutlanan Noel, dini muhtevası olmayan, yalnızca eğlence emelli, armağanlaşma ve yeni bir yılı karşılamak emelli kutlanmaktadır.

Noel, Hristiyanların çoğu tarafından 25 Aralık tarihinde kutlanır. 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlayan kutlamalar, kimi ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam etmektedir. Doğu Ortodoks Kiliseleri (Ermeni Kilisesi), Jülyen takviminde 25 Aralık’a eşit gelen 6 Ocak tarihini Noel olarak kutluyorlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir. Ülkemizde ise 31 Aralık’ta yeni yıl kutlamaları yapılır ve 1 Ocak tarihi resmi olarak “Yeni Yıl Tatili” duyuru edilmiştir.

Türkiye’de noel kutlanmamaktadır. Ülkemizde yılın son günü yeni yıl olarak resmi tatil olmuş ve yeni yıl ismiyle çeşitli kutlamalara ev sahipliği yapmaktadır.

Noel Nasıl Kutlanıyor?

Hristiyan ülkelerde, Müslüman olan ve diğer inançlara sahip ülkelere göre daha renkli ve heyecanlı bir şekilde kutlanan Noel hazırlıkları aylar öncesinden başlar. Bu hazırlıklar büyük bir özen içerisinde gerçekleştirilir. Advent döneminde yani Hristiyanların İsa’nın doğum tarihi olan 25 Aralık öncesinde 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanır. Bu takvimlerde her pencerenin ardına resimler veya şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır.

Bazı ülkelerde advent mumları yakılır ve okullarda İsanın doğumunun ve doğudan gelen üç müneccimin İsa’ya armağanlar getirişinin canlandırıldığı oyun ve gösteriler sahnelenir. Kiliselerde ve sokaklarda korolar halinde Noel ilahileri söylenir. Noel öncesindeki hafta sonlarında Noel partileri verilir. Noel ağaçları süslenir. Caddeler, sokaklar, alışveriş merkezleri, hanelerin bahçeleri ve iç mekanları ışıklarla ve yeniyıl süsleriyle süslenir. Noel ağaçları büyük bir görkemle süslenir. İnsanlar birbirlerine armağanlar alırlar. Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişi simgesel olarak canlandırılır. Çocuklar Noel Baba’nın getireceği söylenen armağanları heyecanla beklerler. İnsanlar Noel gecesinde süslenen Noel ağaçlarının altına koydukları armağanları birbirlerine verirler.

Çoğu ülkede Noel’in yeni yılla birleştiği 31 Aralık tarihinde, yeni bir yılı karşılamak geride bırakılan yılın yorgunluğunu atmak ve gelen yeni sene için umut beslemek emeliyle “Yılbaşı Kutlamaları” yapılmaktadır. Bu kutlamalar

Hristiyanlardaki dini emelinden sıyrılmış ancak “Noel Ananesi” içerisinde yer alan armağanlaşma, sofralar hazırlayarak akraba ve arkadaşlarla kutlama yapma, noel ağacı süsleme, hanelerin cadde ve alışveriş merkezlerin süslenmesi, “Noel Baba” kıyafetleri giyen insanların alışveriş merkezlerine müşteri çekmek emeliyle küçük armağanlarla doldurdukları torbalarından çocuklara küçük armağanlar dağıtması gibi eylemler gerçekleştirilmektedir. Bu vaziyet, değişik kültürlerden alınan davranış alışkanlık ve ananelerin bizim kültürümüze eğlence ve aile ve arkadaş bağlarının güçlendirilmesi emeliyle geçmesi olarak izah edebilir.

Noelde Yenen Yiyecekler Nelerdir?

Bir hayli ülkede 25 Aralık öğleden sonrası Noel Yemeği hazırlanır ve yemekler ailece yenir. Sofralarda her ülkenin kendi kültürüne göre farklı yemekleri bulunur. Ancak en çok Hindi Kızartması ve Sosis tüketilmektedir. Bazı ülkelerde yemekten sonra tatlı olarak kekin üzerine Noel Pudingi dökülerek servis edilir.

Noel arifesi gecesi hanelerde Noel Baba ve geyikleri için yiyecekler bırakılır. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de süt ve kurabiye bırakılırken ülkemizde ise likörlü şarap (şeri), meyveli tart ve havuç bırakılır.

Ülkemizde yeniyıl sofralarında yok yoktur. Hindi,pilav,börek, dolma,çeşitli şerbetli ve pudingli tatlılar,rakıya meze olacak yiyecekler (Rus Salatası, Haydari, Tarator, Peynir), diğer içkiler ve içeceklerle yenmesi için kuruyemiş veya tuzlu fıstık, içki tüketilmiyorsa meyve suyu ve asitli içecekler ve daha sayamadığım bir hayli yiyecek ve içecek yeni sene sofralarında yerini alır. Genç nüfusun yoğun olduğu bir ailede, gençler çoğunlukla dışarıda eğlenmeyi seçenek ettiklerinden bu yiyecekler bir çoğu ebeveynlere kalır.

2018 – 2019 için özel olarak hazırlanan 1 saatlik enstrümantel noel kutlama müziği. (Piano, Violin & Orchestra)

Bibliyografi:
tr.wikipedia.org/wiki/Noel

Dünyaca Popüler ve En Çok Dinlenen Noel Kutlama Şarkıları

1 Jingle Bells Bing Crosby
2 The Chipmunk Song The Chipmunks
3 Rudolph, The Red Nosed Reindeer Gene Autry
4 I Saw Mommy Kissing Santa Claus Jimmy Boyd
5 Jingle Bell Rock Bobby Helms
6 The Christmas Song Nat King Cole
7 Snoopy’s Christmas The Royal Guardsmen
8 Here Comes Santa Claus Gene Autry
9 Little Drummer Boy Harry Simeone Chorale
10 Donde Esta Santa Claus Augie Rios

11 Rockin’ Around The Christmas Tree Brenda Lee
12 You’re All I Want For Christmas Brook Benton
13 Baby’s First Christmas Connie Francis
14 Santa Claus Is Coming To Town Bruce Springsteen
15 Home For The Holidays Perry Como
16 Santa Claus Is Coming To Town Four Seasons
17 Do They Know It’s Christmas Band Aid
18 Happy Christmas (War is Over) John Lennon and Yoko Ono
19 Thank God It’s Christmas Queen 
20 Grandma Got Run Over By A Reindeer Elmo and Patsy
21 Jingle Bell Rock Chubby Checker & Bobby Rydell
22 White Christmas Bing Crosby
23 Frosty the Snowman Gene Autry
24 Merry Christmas Darling The Carpenters
25 Little St. Nick The Beach Boys
26 Please Come Home For Christmas Charles Brown
27 It’s Beginning to Look Alot Like Christmas Perry Como 
28 Feliz Navidad José Feliciano
29 Santa Baby Eartha Kitt
30 Do You Hear What I Hear Bing Crosby


Ayrıca Bakınız : Yılbaşı Tatili ve 2019 Resmi Tatil Günleri


Ayrıca Bakınız : Atatürk’ün Yılbaşı Gecesi Yapmış Olduğu Bir Konuşma


Ayrıca Bakınız : Noel Ve Yılbaşı Arasındaki Fark Nedir?


Mutlu, huzurlu, barış içinde ve başarılarla dolu nice noeller!


What is the meaning of Noel? Noel Nedir İngilizce Açıklaması

Question: “What is the meaning of Noel?”

Answer: Every year, people sing songs like “The First Noel” at Christmas, and many wonder what a “noel” is. In French, joyeux noel means “Merry Christmas.” Our modern English word comes from the Middle English nowel, which Webster’s 1828 Dictionary defined as “a shout of joy or Christmas song.” The roots of the word are the French noel (“Christmas season”), which may come from the Old French nael. This, in turn, is derived from the Latin natalis, meaning “birth.” Since Christmas is the celebration of the birth of Christ, it was natural for people to refer to the celebration as the “nativity” or the “birth.”

Another possible root for noel, also from the French, is the word nouvelles, meaning “news.” As the popular carol says, “The first noel the angels did say / Was to certain poor shepherds. . . .” The meaning of “news” certainly makes sense in that context; however, the early usage and definition of noel seem to focus more on the idea of birth, and that is probably the more accurate meaning.

There are very few records giving the details of the earliest Christmas practices, but at least as early as the 4th century, some Christian groups were celebrating natus Christus on December 25. Since their almanac referred to the day as “the birth of Christ,” it would be natural to see derivative words like nael and noelused in the same way.

In the Middle Ages, several English carols began with nowell, and French carols similarly used noel. Since early songs often used the first word as the title, a “noel” came to refer to any song about the birth of Christ. Because of this, the word now carries the dual meaning of a Christmas song and the Christmas celebration itself.

Our English carol “The First Noel” was first published in a book titled Carols Ancient and Modern, edited by William Sandys in 1823. The message of the song is the joyous pronouncement that the King of Israel has been born. When we sing the song or wish someone a joyous noel, we are following the example of the angels, announcing the good news that Jesus Christ was born, not just for Israel, but for all mankind, so we could receive forgiveness of sins through Him.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir