Nevrotik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Nevrotik kişilik bozukluğu nedir anlamı

Nevrotik kişilik bozukluğuna girmeden önce nevrotik ve nevroz kelimelerinin anlamlarını inceleyelim.

Nevrotik Nedir? : Sinirsel veya nörolojik anlamına gelen bir psikoloji terimidir.

Nevroz Nedir? : Kişinin topluma karışmasını ve sosyalleşmesini engelleyen ve kendisini sürekli içten bir sinirsel rahatsızlığa sahip olduğuna inandıran psikolojik rahatsızlıktır.

Kişilerin, duygu ve kaygı bozukluğu yaşaması vaziyetine nevrotik bozukluk denir.

Nevrotik kişilik bozukluğu gösteren insanlarda gözlemlenen belirleyici davranışlar vardır.

Nevrotik Kişilik Bozukluğu Olanlar Nasıl Davranır

Nevrotik kişilik bozukluğu olanların davranış şekilleri;

 • Daimi bir alaka ve şefkat isteği,
 • Beklentileri gerçekleşmediğinde şiddet gösterme eğilimi,
 • Saldırganlık, fazlaca alınganlık,
 • Güvensizlik hali,
 • Baş edemediği durumları artması,
 • Etrafındaki insanlardan beklenen fazla alaka,
 • Bu alakanın eksilmesi veya hoşa gitmeyen vaziyetlerin yaşanması halinde en yakınlarını dahi gözden çıkarmak

şeklinde sıralanabilir.

Bu kişiler vaziyetinin farkındadır. Odalarına kapanabilirler, ataklar geçirebilirler. Tüm bunlara rağmen, nevrotik kişilik bozukluğu yaşayan kimseler gerçekle irtibatlarını koparmaz, bu vaziyet için üzülürler ancak kolay bir şekilde baş edemezler. Sıralanan vaziyetler, pek çok bu konudan muzdarip kişilerde görülen nevrotik kişilik bozukluğunun duygusal belirtileridir. Nevrotik kişilik bozukluğu kalp çarpıntısı, titreme baş dönmesi, ishal gibi belirtiler de gösterebilirler. Bunlar da bu rahatsızlığın fiziksel belirtileri olarak nitelendirilmektedir.

Nevrotik Kişilik Bozukluğunun Çeşitleri

Nevrotik kişilik bozukluğu sendromunun psikolojik olarak oluşum ve gelişim süreçlerine bağlı ortaya çıkan çeşitleri ve türleri vardır. Bu çeşitlerden hastada biri veya birkaçı görülebilir.

 • Kaygı Bozukluğu Hali: Kişinin kaygı halini kontrol edememesidir. Yaşanılan bu kaygı bozukluğu bunalımlara, obsesif kompülsif rahatsızlık gibi başka psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.
 • Somotoform Bozukluklar: Sebebi belli olmayan ağrıların gözlemlendiği kaygı bozukluğuna vücudun reaksiyon vermesi halidir. Psikolojik ağrılar oluşur.
 • Dissosiyatif Bozukluklar: Kişinin kaygı ve baskı halinden kaçmak için sıkıntıyı örtbas etme gayretinin unutkanlığa veya kişilik ayrılmalarına sebep olası durumudur. Ufak çapta geçirilebilen bu durum ciddi boyutlara da erişebilmektedir.
 • Duygudurum Bozuklukları: Kişi sürekli olarak mutsuz, huzursuz, bunalımda ve umutsuzdur. Etrafındaki kişiler ile ilişkiler ağır ağır kopmaktadır. Yaşanılan bu kaygı bozukluğu bunalımlara, obsesif kompülsif rahatsızlık gibi başka psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Bipolar bozukluk, panik bozukluk, obsesif kompülsif bozukluk, sosyal fobi, özgül fobi, ağrı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, kaygı bozukluğu da nevrotik kişilik bozukluklarına örnek olarak gösterilebilir.

nevrotik kişilik bozukluğu
nevrotik kişilik bozukluğu

Tedavi Süreci Nasıldır? Tedavisi Varmı?

Nevrotik kişilik bozukluğu mümkün olan bir rahatsızlıktır. Genetik yatkınlık ve diğer çevresel faktörler ve etkiler nevrotik kişilik bozukluğu için uygun koşulları oluştursa da sonradan oluşan bir rahatsızlık olması sebebi ile tedavi edilebilir.

Tedavi sürecinde psikolojik ve fiziksel semptomlar için ilaç tedavisi çok ehemmiyetlidir. Ancak tek başına yeterli değildir. Nevrotik kişilik bozukluğunun rehabilitasyonunda ilaç rehabilitasyonu ve yetkin bir psikologdan düzenli bir terapi süreci ile rehabilitasyon süreci bitirerek tam bir iyileşme sağlanabilmektedir.

Kişiler umutsuzluğa kapılmamalı, olasıysa yakın etraf desteği sağlanmalı ve yakın etraf rehabilitasyon sürecine katılmalıdır.


Ayrıca Bakınız : Yutkunurken Zorlanmanın Sebebi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Hipertimezi (Unutmama – Sınırsız Hafıza ) hastalığı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Kafeinizm Sendromu Nedir?


Metabilgi tarafından yayınlanan “Nevrotik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Mümkün mü?” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir