Mümessil Ne Demek? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Mümessil Ne Demek Nasıl Olunur Şartları ve Anlamı

Mümessillik ülkemizin en eski meslek alanlarından birisidir. Aslına bakarsanız mümessiller satış ve pazarlama alanında çalışan iletişimi kuvvetli ve sosyal kabiliyeti yüksek olan kişilerdir.

Türkiye ‘de bilhassa yeni mezun üniversite mezunları tarafından seçilen popüler , popüler olduğu kadar geçmesi zor mertebelerden oluşan halk deyimiyle reprezant olarak ta bilinen son zamanda ÜTE (Ürün Tanıtım Elemanı) olarak adlandırılan bir meslektir.

Yazımızda tıbbi mümessil ne demek, nasıl mümessil olunur , tıbbi mümessillerin görevleri ve mümessillik mesleğinin avantajları ve zorlukları nelerdir bunlardan söz edeceğiz.


ÜTE NEDİR ( ÜRÜN TANITIM PERSONELİ )

Yazımıza başlamadan önce şu terimin açıklamasını da konumuzla alakalı olduğu için yapmamız gerekiyor ; Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç mümessillerine bir eğitim programı uygulanmış olup bu eğitimler esnasında ,  tıbbi mümessiller Ürün Tanıtım Elamanı olarak adlandırılmaktadır.

Üte = tıbbi mümessil = reprezant bu kelimeler aynı manalarda kullanılmaktadır.


TIBBİ MÜMESSİLİN İŞ TANIMI

Tıbbi Mümessillik , Türkiye ‘ de faaliyette bulunan bir ilaç firmasının firmaya ait olan ruhsatlı ürünlerini başka bir deyişle ilaçlarını belirli kaideler çerçevesinde doktor ve eczacıya tanıtımını yapan mesul kişilerin yaptığı iştir.

Eğitimi alınan tüm ürünler profesyonel şekilde tüm özellikleriyle doktor ve eczacıya ulaştırılarak satışı gerçekleştirilmektedir

Mümessillik bir pazarlama alanıdır. Mümessiller satış ve pazarlama konusunda diğer pazarlama alanlarındaki tüm yöntem ve stratejileri kullanarak tıbbi ürünlerinin satışını gerçekleştirir.

Aşağıda sunulan infografik, mümessillik mesleğinin tanımını, anlamını ve ülkemizdeki yoğunluğunu gösteren verilerin grafik sürümüdür.

Mümessil Nedir? Ne demek? Anlamı ve Çalışmar Şartları Hakkında Bilgi infografik metabilgi
Mümessil Nedir? Ne demek? Anlamı ve Çalışmar Şartları Hakkında Bilgi infografik metabilgi

TIBBİ MÜMESSİL NASIL OLUNUR?

Mümessil Ne Demek Nasıl Olunur Şartları ve Anlamı
Mümessil Ne Demek Nasıl Olunur Şartları ve Anlamı

Türkiye ilaç piyasası oldukça büyük ve gelişen bir pazardır. Bu manada bu piyasada eğitimli insanlara her geçen gün ihtiyaç artmaktadır. Bu sebepten dolayı kimi üniversitelerde Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümleri bile açılmıştır.

Ancak sektörde bulunan firmalar bu bölümlerden personel müracaatlarını kabul edecekleri gibi birçoğu kendi insan kaynaklarının yapmış olduğu kurslardan eleman ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu firmaların kendi açtıkları eğitimlere çağırılacak mümessil adayları için kimi kriterlerin olması gerekmektedir bunlardan kısaca söz edeceğiz.


TIBBİ MÜMESSİL OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Üniversitelerin 4 senelik bölümlerinden mezun olmak. Bazı firmalar 2 senelik mezunları da kabul etmektedir.

  • Erkek adaylar için askerliği yapmış olmak.
  • Prezantabl olmak , dış görünümüne ehemmiyet veren ve sunum yetenekleri gelişmiş.
  • Diksiyonu düzgün olmak. Akıcı ve etkileyici konuşmak
  • Ehliyet sahibi olmak , firmalar işe alım sürecinde ileri sürüş teknikleri testine tabi tutmaktadır !
  • Yolcu meselesi olmamak , çalışma alanlarına göre , firmaların uygun gördüğü otellerde konaklama yapılabilir.
  • İnsanlarla kolay iletişime geçebilmek , insanların karakterlerini iyi çözümleyerek vaziyete göre hareket edebilmek.
  • Sosyal. Etkileme gücü yüksek olmak , karşıdaki kişiye değerli olduğunu ve yaptığı işin önemli olduğunu hissettirebilmek
  • Bilgisayar kullanabilmek , büro uygulamaları , sayısal data işleme ve sunum programlarını kullanabilmek

FİRMALARIN MÜMESSİL SEÇİMİ

Sağlık ve tıp sektörde bulunan ilaç firmaları, pazarlama ve satış personeli ihtiyaçları olduğu vakit bu ihtiyaçları için gazetelerin insan kaynakları sayfalarına (eski adıyla sarı sayfalar) ve kariyer sitelerine iş duyuruları vermektedirler.

Yukarıda bahsedilen kriterlere uyan adaylar ilk üzüntüye için firmaların bölge bürolarına davet edilirler, bir takım firmalar bürolara çağırmadan önce büyük bir imtihan yeri bularak ki bu çoğunlukla bölgede bulunan en büyük otel olabilir genel kültür ve genel yetenekten oluşan bir dizi imtihan yaparlar.

Bu evre takriben beş gün ve bir hafta içinde sonuçlanır.

Pozitif olan adaylar takriben 30 ve 45 gün süren (firmaya göre bu tarihler değişim gösterebilir) medikal ve mesleki eğitime gönderirler. Bu eğitimler profesyonel şekilde ilerlemektedir.

Bu eğitimler sırasında da kedereler devam etmektedir.Yaklaşık eğitime giden adayların yüzde 40 ve 50 si bu eğitimler esnasında elenirler. Bu elemeleri geçen adaylar ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilir ve alakalı bölümlerde çalışmaya başlarlar.


Mümessil Olmak Üzerine

Eğer mümessillik alanına ilgi duyuyor ve mümessil olmak istiyorsanız birtakım yeteneklere sahip olmanız gerekiyor. Mümessil ücretleri genelde maaş + prim şeklinde çalışmaktadır. İşinde uzman ve satış kabiliyeti yüksek mümessiller bu meslekten hatırı sayılır miktarlarda para kazanmaktadır.

Mümessil mesleği ile ilgili olarak ülkemizde Mümessil Dayanışma Derneği isimli faaliyet gösteren meslek yapılanması mevcuttur.

Mümessil Dayanışma Derneği – Resmi Web Sitesi

Video İçerik – Mümessil Ne Demek?

Mümessil Ne Demek? başlık bu içerik için özel olarak hazırlanan youtube videosu:

Mümessil Ne Demek? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? youtube videosu.

Mümessillik Mesleği Üzerine Merak Edilenler

Mümessil ne demek? Mümessil diğer adıyla reprezant herhangi bir ürünün tanıtım ve satışını gerçekleştiren ve mesaisinin çoğu zamanını müşteri ziyareti ve ürün tanıtımı yaparak geçiren satış ve pazarlama elemanıdır.

Tıbbi mümessil nedir? İlaç, hap, krem gibi tıbbi ürünlerin, protez – ortez ve benzeri tıbbi araçların ve hastane malzemelerinin satışını ve pazarlamasını yapan firma çalışanlarına tıbbi mümessil adı verilir.

İlaç mümessili nasıl olunur? İlaç mümessilleri tıbbi ilaç üretimi ve satışı yapılan firmaların pazarlama elemanlarıdır. İlaç mümessili olmak için genel geçer şartlar dışında her firmanın kendine özgü insan kaynakları politikaları ve işe alım süreçleri bulunmaktadır.

Üte sertifikası nedir? Üte kelimesi ürün tanıtım elemanın kısaltmasıdır ve günümüzde mümessil kelimesinin yerine kullanılmaktadır. Ürün tanıtım elemanlarının iş başvurularında bazı firmalar üte sertifikası isteyebilmektedir.

Üte sertifikası nereden nasıl alınır? Ürün tanıtım elemanı (üte) iş ilanları ve işe alım süreçlerinde bazı firmalar üte sertifikası şartı aramaktadır. Üte sertifikası ülkemizde birçok özel eğitim ve sertifikasyon kuruluşu tarafından belirli eğitim programları dahilinde verilmektedir.


Mümessil Kelimesinin Anlamı Nedir? Mümessil Ne Demek? Nasıl Mümessil Olunur? ve Mümessil Ne İş Yapar? sorularının cevaplandığı bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : James Chadwick Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir