Masa Tenisi Oyunu Hakkında Bilinmeyenler

masa tenisi nedir nasıl oynanır

Masa Tenisi : Dünyanın en çok oynanan, en popüler ve belkide en kolay ve bir o kadar da zevkli oyunudur.

Masa tenisi, yaygın şekilde oynanan bir salon sporudur. Pinpon olarak da bilinen masa tenisi oyunu, 19. asrın sonları ile 20. asrın başlarında, İngiltere’de gelişmiştir.

Masa tenisi, 1900’lü senelerde İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde selüloit yapılı bir özel top ve tef benzeri gergin raketlerle oynanmıştır. Topun raketlere teması neticesi çıkan “ping-pong” sesleri sebebiyle, yansıma kaynaklı bu isimle de anılmaktaydı. Vakit geçtikçe oyuna alaka azalmış, ancak 1. Dünya Savaşı’ndan sonra, bilhassa İngiltere’de tekrar fazlaca oynanmaya başlanmıştı.

Masa Tenisi Nedir

Ping-Pong Birliği, federasyona benzer bir yapıyla, 1902 seneninde heyetmiş ve 1905 seneninde dağılmıştır. Aradan geçen yıllar sonra, Masa Tenisi Birliği ismiyle, 1920 – 1921 senelerinde yine vücut bulmuştur. Beynelmilel Masa Tenisi Federasyonu (FITT) isimiyle, 1926 seneninde kurularak günümüze kadar gelen oluşuma ise, 110’dan fazla ülkenin masa tenisi birlikleri aza olmuştur. Sporcu sayısı olarak ise, bu birliklere üye olan 1 milyondan fazla masa tenisi sporcusundan söz etmek olasıdır.

masa tenisi nedir nasıl oynanır
masa tenisi nedir nasıl oynanır

Oyun Alanı Ve Kullanılan Materyaller İle ilgili Bilgi

Masa tenisi sporu, sert, düz, ve çoğunlukla yeşil veyahut mavi renkte olan, uzunluğu 274 santimetre, genişliği ise 152 santimetre boyutlarında yapılan, geometrik şekli dikdörtgen biçiminde ve de yerden 76 santimetre yüksekliğinde ayarlanmış ve özelleştirilmiş bir masada oynanır. Oyunun tabiatında hızın var olması nedeniyle, sporcular geniş ve rahat bir alana ihtiyaç duymaktadırlar. Bundan dolayı masa tenisi şampiyonalarında, her masa için eni en az 6 metrelik, boyu ise en az 12 metrelik bir alan sağlanır. Görme vaziyetinde sıkıntı yaşanmaması için de, masa çok iyi bir şekilde aydınlatılır.

*Masanın uzun kenarlarının ortalarını birleştirecek şekilde gerilen ağ, 15 santimetre yüksekliğindedir ve masadan çok az daha geniş boyutlardadır.

*Beyaz renge sahip selüloit veya plastik malzemeden yapılmış içi boş topun çapı, 38 mm’dir. Bu topun ağırlığı ise takriben 2,5 gramdır.

*Genel olarak tahtadan yapılan raketlerin üzeri pütürlü kauçuk ya da plastik kaplı yapıdadır.

Masa Tenisi Oyununun Kuralları ve Şartları

Genel olarak masa tenisi oyun kaideleri, tenis oyun kaideleriyle bir hayli benzerlik gösterir. Raket aracılığıyla vurulan top, alan dışına çıkmamak suretiyle, ağın iki yanı arasında gidip gelir. Evvelce belirlenmek şartıyla, üç ya da beş set olarak oynanan oyun, servisle başlar. Kendi sahasına gelerek en fazla bir defa zıplayan topa raketiyle vuran oyuncu, topu rakip sahaya göndermeye çalışır.

masa tenisi kort ve masa ölçüleri
masa tenisi kort ve masa ölçüleri

Bunu kaideler çerçevesinde muvaffak olamayan oyuncunun rakibi, bir sayı kazanır. Her sayıdan sonra, oyuna tekrar başlamak için servis atılır. Toplam beş sayıda bir, servis atan taraf değişir. Yeniden toplamda 21 sayı kazanan taraf, seti de kazanır. Ancak, set sonuna doğru 20-20’lik beraberlik yakalanırsa, bu mertebeden sonra servis her sayıda değişir ve rakibine iki sayı fark atan taraf seti kazanır. Oyuncular servis atarken, açık avuçla havaya attıkları topa raketle vurmak zorundadırlar. Yalnızca servis atarken, top servisi atanın sahasında bir kere zıplayarak rakip sahaya gitmelidir.

Çiftler karşılaşması olarak adlandırılan, her iki tarafta da ikişer oyuncunun bulunduğu mücadelelerde, servis atışını her vakit masanın sağ yarısındaki oyuncular gerçekleştirirler. Top, çapraz şekilde karşı sahanın sağ yarısına gelecek şekilde atılır. Eşler, sırasıyla değişerek servis kullanırlar.

Masa Tenisi İle Tenis Kortu Arasındaki Farklar

Masa tenisinde kullanılan falsolu vuruş tekniği, teniste kullanılan türevi vuruşlardan çok daha ehemmiyetlidir. Bu tip vuruş tarzlarının tesirleri ve avantajların dezavantajlara dönüşebileceği vaziyetinden dolayı, masa tenisi oyuncularına tenis oynamamaları salık verilir.

Buna ek olarak, masa tenisinde bilekten hareketler ön tasarıda iken, teniste kol ve omuz odaklı vuruş tekniklerinin olması da, bir başka farklılık noktasıdır ve bazı zaman bu iki sporu beraber yapmaya engeldir. Tüm bunlara karşın, 18 yaşındayken Dünya Masa Tenisi Şampiyonu olup, bu arada döneminin en büyük tenis oyuncusu olan Fred Perry gibi, her iki spor dalında da başarılı oyuncular yetişmiştir.

En çok tanınan ve ünü bütün dünyaya dağılan masa tenisi oyuncularından birisi, beş sene müddetince Macaristan için Dünya Şampiyonluğu’nu kazandıktan sonra, başka bir Dünya Şampiyonası’na İngiltere hesabına katılmış olan Victor Barna’dır.


Metabilgi tarafından yayınlanan “Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır ve Kuralları Nedir?” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir