Kendir Nedir? Faydaları Nelerdir?

kendir tohumu nedir

Son zamanlarda hükumetin kenevir üretimindeki yasakları kontrollü olarak kaldıracağı haberi fazlaca etrafta dolanmaya başladı.

Kenevirin kontrollü serbestisi ile birlikte unutulmaya yüz tutan fakat faydaları saymakla bitmeyen kenevir bitkisinin ve kendir tohumu gibi türevlerinin işlevleri öncelikli inceleme konusu haline geldi.

Peki kenevir otu türevleri olarak tanımlanan kendir tohumu nedir, kendir tohumu ne anlama gelir ve kendir tohumunun faydaları nelerdir birlikte inceleyim.

kendir nedir nerelerde kullanılır,
kendir nedir nerelerde kullanılır,

Kendir Nedir? Ne Anlama Gelir?

Öncelikle kendir kelimesinin anlamını bilmemiz gerekiyor. Halk arasında kendir kelimesi kenevir ile eş anlamlı ve kenevirin diğer söyleniş biçimi olarak kullanılmakla birlikte kenevirden yapılan her şeye kendir veya kendir özlü de denilmektedir.

Kendir diğer bir deyişle kenevir veya kenevirden yapılan anlamına gelmektedir.

Kendirin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kenevir bitkisi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Endüstri alanında; ip, halat ve çeki malzemeleri yapımında, bitkisel tedavi amaçlı lif, çiçek ve yaprakları kullanılmaktadır.

Kendirin ve Kendir Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kendir romatizma hastalıklarında ve karın ağrılarında da faydalı bir baharat çeşididir.

Kenevir tohumu, biyolojik olarak yararlı ve kolay sindirilebilen protein için inanılmaz bir bitkisel kaynaktır. Kenevir tohumları esansiyel 10 amino asidin hepsini içerir. Ayrıca 3 çorba kaşığı kenevir tohumunda, 11 gram protein bulunur.

GLA (Gama Linoleik Asit Nedir?)

Kendir ve kenevir tohumları çok yararlı, özel bir omega-6 yağ asiti olan gama linoleik asit (GLA) içerir.

GLA enflamasyon karşıtı hormonların üretiminde önemli bir yapıtaşıdır. Maalesef bu özel yağ asidi genellikle gıdalarda bulunmaz. GLA’nın sağlık faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • GLA sağlıklı bir metabolizmayı destekler ve yağ yakımına yardımcı olur.
  • Sağlıklı bir diyet sürdürmesine rağmen kilo kaybında sorun yaşayan kişiler, diyetlerine GLA ekleyerek zayıflama sürecini canlandırmaktadır.
  • GLA hormonlarla ilgili sıkıntı belirtilerini (PMS gibi) azaltmaya yardımcı olur.
  • GLA saç, tırnak ve cilt sağlığını destekler.
  • GLA genel olarak enflamasyona yatkınlığı azaltır. Bu da astım, MS, fibromiyalji, artrit gibi inflamatuvar (yangılı) durumları olan kişilere yardımcı olabilir.
  • GLA kötü (LDL) kolesterolü düşürmeye yardımcı olur kolesterol oranını iyileştirir.

Kenevir tohumları hastalıklarla savaşan ve bitkilerde bulunan fitokimyasallar açısından, ayrıca yaşlanma karşıtı E vitamini gibi antioksidanlar açısından zengindir. Kenevir ve kendir ayrıca çinko, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir gibi birçok faydalı mineral içerir.


Kendir tohumu görüldüğü üzere birçok faydası olan, sağlığa yararları saymakla bitmeyen bir bitkidir.

Ayrıca birçok endüstri alanında hammadde ve yan ürün olarak kullanılmaktadır. Kendir tohumu ve kendir tohumu yağı damak tadımıza uygun birçok yemekte tatlandırıcı ve aroma verici olarak kullanılmaktadır.

Kavrulmuş kendir tohumları ise kendir tohumu çerezi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kuş ve kanarya yemi olarak kendir tohumu ve türevleri tercih edilmektedir.


Metabilgi tarafından yayınlanan Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Küçük Bir Dipnot;

Unutmayın, bilgi paylaştıkça çoğalır!

Bizler, metabilgi ekibi, özgün ve derleme olarak iki farklı şekilde içerik üretiyoruz ve yayınlıyoruz. Hak ve telif sahipleri kendi içeriğinin kopyalandığını veya izinsiz kullanıldığını düşünüyorsa, söz konusu içeriğin altına yorum olarak bu durumu bildirebilirler. Uzman ekibimiz gerekli düzeltme ve tekzip ile gereğini yerine getirecektir.


Ayrıca Bakınız : Distopik Film ve Kitaplar


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir