Keçiboynuzu ve Harnup Pekmezi Faydaları Nelerdir

Keçiboynuzu ve Harnup Pekmezi Faydaları Nelerdir

Keçiboynuzu veya diğer adıyla harnup ülkemizde daha çok ege bölgelerinde yetişen yeşil yapraklı bir ağaç türüdür. Meyvesinin son dönemlerinde aldığı renk ve şekli nedeniyle adına keçiboynuzu denilmektedir.

Diğer İsimleri : Harnup, Carob, Caroube, Ceratonia siliqua

Bir hayli kişi tarafından harnup denilen keçiboynuzu, bilhassa pekmezi yapılarak tüketilen bir nebat türüdür. 

Botanik Bilgiler : Baklagiller familyasından olan harnup; Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişen 6-10 metre boyunda, kışın kesinlikle yaprak dökmeyen bir ağaç ve onun meyvesine verilen isimdir.

Yaprakları oval şekilde, kenarları düz, yeşil renkte, ortada ana damar ve ondan sağlı solu ayrılan yan damarlar vardır. Yaprakları 4-5 santimetre büyüklüğünde olup parlak, alt yüzeyi kırmızımsı esmer renkte ve çok kısa saplıdır. Çiçekleri yeşilimtıraktır. Meyvesi (Keçiboynuzu); 10-20 santimetre boyunda, yassı şekilli, etli, zor açılan ve koyu renklidir.

Keçiboynuzunun Yetiştirildiği Yerler : Vatanı doğu Akdeniz ülkeleri olup, buradan önce Hindistan, Brezilya, Arjantin, Avusturalya, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, doğu ve güney Afrika ülkelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’nin ise Akdeniz ve Eğe bölgesinin sahil şeridinde yabani olarak yetişir.

Keçi Boynuzunda Ne Bulunur : Keçiboynuzunun vasati %35 i düşük moleküler yapılı karbonhidratlardan oluşur. Gallik asitte vardır.  Yeniden takriben %40 ı yüksek moleküler yapılı nişastadan oluşur. Yağ oranı ise oldukça düşük olup yaklaşık %1 civarındadır.

Keçiboynuzu Neye Yarar :

  • Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir olanaktır.
  • Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan rehabilitasyon edici gücü çok fazladır.
  • Sigara içenlerin, akciğer kanserine karşı önleyici gücünden dolayı büyük yararlar vardır.
  • Keçiboynuzu hareketli sperm sayısını artıran özelliğe sahiptir.
  • İktidarsızlığa karşı sanki mucize çözüm keçiboynuzudur.
  • İyi huylu prostat büyümesi (benigne prostate hyperplazy) yakıntısı olanların ara ara keçiboynuzunu çiğ olarak tüketmeleri çok yararlıdır.

Keçiboynuzu yararları keşfedilmesi çok eski dönemlere dayandığı için bu bitkinin tüketimi çok eskilere dayanmaktadır. Dünyanın bir hayli yerinde yetiştiriciliği yapılan keçiboynuzuna ülkemizde güney bölümde yer alan şehirlerde rastlamaktadır ve burada üretilen keçiboynuzu nebatından pekmez yapılarak tüketilmektedir.

Öksürük için keçiboynuzu bulunmaz bir nimettir. Keçiboynuzu pekmezini sabah ve akşam olmak üzere 2şer yemek kaşığı içerseniz boğazınız rahatlayacak ve öksürük zamanla azalacaktır.

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları bilhassa günümüzde hastalıkların artmasından dolayı daha fazla önem vermeye başlandı. Sofralarınızdan eksik etmemeniz şart olan keçiboynuzu pekmezinin yararları nelerdir gelin öğrenelim.

Keçiboynuzu ağaçta yetişen bir meyvedir.

Keçiboynuzu ağacını incelediğimizde bu ağacın takriben olarak 10 sene kadar meyve vermediğini görmekteyiz. Başka bir deyişle bir ağacın meyve verebilmesi için yeterli olgunluğa erişmesi gerekmektedir. Yeterli olgunluğa ulaşıp en randımanlı dönemlerinde olan ağaçlar bir hasat döneminde yaklaşık olarak 1 ton civarında meyve verir.

Keçiboynuzu yapısal olarak incelendiğinde bu bitkinin bu denli çok yararlı olmasına özellikle içerisinde yer alan gallik asidin kapı araladığı görülmektedir. Bu asidin etkinliğini arttıran promotor ismindeki madde de keçiboynuzu içerisinde bulunmaktadır ve bu sayede keçiboynuzu tam bir şifa deposu haline gelmektedir.


Keçiboynuzu Çeşitleri Nelerdir?

Keçiboynuzu Harnup Nedr Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir
Keçiboynuzu Harnup Nedr Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir

Keçiboynuzu dünya genelinde değişik değişik şekillerde tüketiliyor olsa da bu meyvenin ülkemizde pekmez yapılarak tüketildiği biliniyor. Bu pekmezi diğer pekmezler ile mukayese ettiğimizde keçiboynuzu pekmezinin besin ve kalori açısından daha zengin olduğunu görmekteyiz.

Bu bitkinin içerisinde yoğun bir şekilde demir, fosfor, magnezyum, çinko, bakır, kalsiyum, A, B, B2, B3 ve D vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler ve mineraller de keçiboynuzu pekmezinin tam bir şifa kaynağı haline gelmesini sağlamaktadır.


Keçiboynuzu ve Pekmezinin Faydaları

Keçiboynuzunun yararları ele alınırken bu bitkinin barındırmış olduğu kalsiyum üzerinde uzun soluklu bir şekilde durulmalıdır zira keçiboynuzu süte oranla 3 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Bu nedenden dolayı gelişim çağındaki çocukların kemik gelişimine pozitif istikamette tesiri bulunmaktadır. Keçiboynuzunda hemen hemen hiç kolesterol bulunmamaktadır. Bu özelliği sayesinde kolesterol problemi olan kişiler bile bu meyveyi rahat bir şekilde tüketebilir.

Keçiboynuzu E vitamini açısından çok zengindir. Bu E vitamini sayesinde kansızlığa ve kemik erimesine iyi geldiği bilinmektedir. Soluk açıcı özelliği olan kuşkonmaz ayrı olarak balgam söktürücü tesire sahiptir. Kuru öksürük probleminin de ciddi oranda ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Keçiboynuzu yararları ile ön tasarıya çıktığı kadar tadının güzel olmasıyla da alaka çekmektedir. Bu nebattan yapılan pekmezi sabah kahvaltılarında tüketebileceğiniz gibi ilgili bitkinin yararlarından nasiplenmek yerine akşam yatmadan önce bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi de yiyebilirsiniz.


Keçiboynuzu Hakkında Merak Edilenler

Keçiboynuzu şekeri yükseltir mi? Keçiboynuzu içeriğinde doğal şeker oranı yüksektir bu nedenle şeker hastalarının pekmez yerine keçiboynuzu özü kullanmaları veya kaynatarak tüketmeleri daha doğru olacaktır.

Keçiboynuzu şeker hastalarına zararlı mı? Normal çikolata ile karşılaştırıldığında, keçiboynuzunun şeker ve yağ içeriğinin bir kısmını ve çikolatadaki kalorinin sadece üçte birini içerir. Kan şekerindeki artışları önlemeye yardımcı olabilir ve şeker hastaları için güvenli bir diyet seçimi haline gelebilir.

Keçiboynuzu kansere iyi gelir mi? Keçiboynuzunun polifenol içeriği keçiboynuzu pekmezini de ideal bir antioksidan yapar ve bu faydalı bitkinin bir başka ürünü olan keçiboynuzu ununun doğrudan vücuttaki sitotoksik aktiviteyi önleyebileceği bulunmuştur.

Bu sitotoksik aktivitenin bazı hücrelere karşı zehirli olduğu anlamına gelir, ancak şans eseri keçiboynuzu pekmezi kanserli hücreler için, özellikle de serviks kanseri ile ilgili olanlar için olumlu yönde bir tutum gösterdi. Vücuttaki tehlikeli serbest radikalleri temizleyen ve kanseri ve diğer hastalıkları önleyen polifenollerin antioksidan aktivitesi ile birlikte, keçiboynuzu pekmezi kansere karşı savunma hattına çok yararlı bir katkı yapmıştır.

Keçiboynuzu pekmezi balgam söktürür mü? Keçiboynuzu pekmezi muhtevsında bulunan asit ve mineraller sayesinde astım, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir, öksürüğü keser, boğazı rahatlatır ve boğazdaki iltihabı ve balgamı söktürücü özelliği vardır.

Doğal keçiboynuzu pekmezi nereden alınır? Keçiboynuzu pekmezi günümüzde birçok endüstriyel tesiste üretilmekte olup marketlerden ve doğal organik ürün satışı yapılan dükkanlardan temin edilebilir.

Fakat doğallığı ne organik olması konusunda isim yapmış birtakım markaları tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Hatta eğer imkanınız varsa ege bölgesinde ev yapımı veya köy yapımı olarak nitelendirilen keçiboynuzu pekmezlerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız : Kalbinizi Korumak İçin Olumlu Düşünün ve Pozitif Olun


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir