Hipertimezi Nedir?

hipertimezi hastalığı nedir

Hipertimezi dünyada çok nadir görülen sinirsel bir rahatsızlıktır. Unutmama hastalığı olarak ta bilinmektedir.

Hipertimezi hastası kişilerin hafızası muazzam derecede kuvvetlidir ve yaşadıklarını, duyduklarını ve gördüklerini unutamazlar. Hipertimezi hatası olan kişi yaşamış olduğu olayları önemsiz olsada hatırlar.

Hipertimezi hastası olan bir kişiye geçmişte spesifik bir zamanda ne yaptığını sorarsanız tüm detaylarıyla birlikte size anlatacaktır.

Hipertimezi Hastalığı Nedenleri?

Hipertimezi hastalığı, beynin hafıza bölümünün normale oranla büyük olmasından kaynaklanır.

Kişi yaşananları unutamama problemi olduğunu dile getirip nöroloji servislerine başvuracak olursa çekilen MR sonucunda Hipertimezi sendromu kolay bir şekilde tespit edilecektir.

Hipertimezi vakalarında beynin sol sağ alın korteksinde, ön singlut kıvrımında, kaudat çekirdek ve temporal lob bölümlerinde büyüme gözlemlenir. Yaşan bu durum da kişinin unutamama sorunu yaşamasına neden olur.

Çukur Dizisi Aliço'nun unutamama hastalığı : Hipertinezi Sendromudur.
Çukur Dizisi Aliço’nun unutamama hastalığı : Hipertinezi Sendromudur.

Hipertimezi Nasıl Tespit ve Teşhis Edilir?

Hipertimezi, tıp dünyasında belleğin aşırı derecede güçlü olması olarak tanımlanır. Beyinde yer alan hafıza kısmı diğer insanlara oranla daha büyük olunca kişi yaşadıklarını asla unutmaz. Bu durum da hipertimezi sendromu adı verilen sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olur.

Hipertimezi sendromu en nadir görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalığın tanısı da yaklaşık olarak 10 yıl önce konuşmuştur. Jill Price adlı kişi üstünde yapılan gözlemlemeler sonucunda bu kişinin çok eski tarihlerde olan olayları en ince ayrıntısına kadar hatırladığı saptanmıştır. İlgili durum normal olarak karşılanmayınca araştırmalar yapılmış ve bu kişinin beyinde yer alan bellek kısmının normal insanlara oranla daha büyük olduğu saptanmış. Unutmama sorunun bundan kaynaklı olduğu tespit edilince ilgili sağlık problemine hipertimezi adı verilmiştir.

Dünya genelinde yaklaşık olarak 30’a yakın insan hipertimezi sendromuyla mücadele ediyor. Özel bir güç olarak algılansa da insanın bazı şeyleri bir türlü unutmaması emin olun acı verici bir durumdur. En yakınlarının ölmesini sürekli olarak hafızasında yaşaması, acı olaylarının eskimeden ilk günkü gibi kalması bu özel gibi görünen durumun acı verici bir durum haline gelmesine sebep olmaktadır.

Hipertimezi sendromu yaşayan kişiler Google arama motoruna benzetilmektedir. Yaşanmışlıklar ilk günkü tazeliğiyle belleklerinde kaldığı için bir soru sorulduğu zaman aynı Google gibi anınca cevap verebilmektedirler. Her ne kadar özel bir yetenek gibi görünse de sizlere bu bellek sorununun avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Hipertimezi Avantaj ve Dezavantajları

Hipertimezi, alınan bilgilerin bir daha asla unutulmamasını sağladığı için bu sendromu yaşayan kişiler eğitim yaşamlarında aşırı derecede başarılı olur. Okul hayatında aldıkları bilgiler ilk günkü tazeliğiyle kaldığı için devlet tarafından ve okul eğitmenleri tarafından müfredatla alakalı sorulan tüm sorulara doğru bir şekilde cevap verebilirler.

Belleğin aşırı derecede güçlü olması sayesinde kişi hayatında olan özel günleri asla unutmaz. Evlilik yıl dönümü, ilkokul arkadaşının doğum gününü ya da 3 yıl sonra 17 Haziranda ödenmesi gereken faturayı hipertimezi sorunu olan kişiler asla unutmaz. Bu da sosyal yaşamda başarılı olmayı sağlar.

Hipertimezi sendromunda bilgiler ilk günkü tazeliğiyle kaldığı için kişi bugünü rahat yaşamaz çünkü büyük ölçüde zaman kavramı yok olur.

Hayatta her zaman güzel şeyler olmamaktadır. Acı şeylerle de karşılaşılması kabul gören bir gerçektir. İnsana bahşedilmiş olan en büyük lütuflardan birisi de unutkan olmasıdır. Yoksa acılar unutulmasaydı yaşam gerçekten de ızdırap verici olurdu. Hipertimezi sendromunda acı olaylar da ilk günkü tazeliğiyle hatırlandığı için kişi tüm yaşamı boyunca ilk günkü acıyı yaşamaya devam eder. Bu da hayatın gerçekten de çekilmez bir hal almasına neden olur.

Hipertimezi sendromu her ne kadar özel bir yetenek olarak görülse de ayrıntılara inildikçe gerçekten de zor bir sağlık problemi olduğu görülüyor. Hafızanın bu acıları kaldıramamasından dolayı hipertimezi sendromu olan kişilerde daha farklı psikolojik sorunlar da görülmektedir. Şizofreni ve panik atak bu hastalığa sahip olan kişilerde sıklıkla gözlemlenen sağlık problemleridir.

Bir çok kişinin hayali olan hiç unutmamak, her şeyi hatırlamak beynin fonksiyonlarından biri olduğu da görülmekte. Unutkanlığın aslında çokta kötü bir şey olmadığını Hipertimezi olan kişilerin anlattıklarını okuduğunuzda içinizden geçireceksiniz. Belki ilk okuduğunuzda kulağınıza hoş gelen hiç unutmamak, sonrasında bir acıya dönüşebiliyor. Yaşamı adeta bir loop yani döngüye çeviren Hipertimezi hastalığındahatırlama bir anı tetiklenirse diğerini otomatik olarak canlandırıyor. Hayatında bir davranış yapsa geçmişteki bir anı ile tekrar canlanıyor. Mesela kitap okurken ilk okuduğu kitapları ardından diğer kitapları bir bir sıralanıyor. Bu yüzden de düşünmeye çok zaman ayırırlar.


Hipertimezi (HSAM) Nasıl anlaşılır? Tedavisi var mı?

Hafızam çok güçlü demek ayrı 15 sene önce yaşanılan bir tren binme olayındaki ayrıntıları hatırlamak ayrı bir şey. Eğer bundan 15 sene önce okuduğunuz bir kitabı hangi tarihte alıp, hangi tarihte bitirip ve bunun hangi güne denk geldiğini biliyorsanız bir sorun var demektir. Günümüzde gelişmiş MR cihazları fiziki olarak Hipertimezi hastalığına sahip olunup olunmadığını belirleyebiliyor.

Hipertimezi (HSAM) Tedavisi ise şu an için bilimsel ve tıbbi bir yöntem bulunmuyor.

Hipertimezi hastalığına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız veya çevrenizde bu rahatsızlığa sahip olabilecek kişiler için herhangi bir hipertimezi testi yoktur.

Bu gibi durumlarda uzman psikolog hekimlere başvurmanız gerekmektedir.


Ayrıca Bakınız : Nevrotik Kişilik Bozukluğu Nedir?


Metabilgi tarafından yayınlanan “Hipertimezi hastalığı nedir” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir