Gotik Edebiyat Nedir?

Gotik Nedir Gotik Edebiyat nedir Anlamı

Gotik kavramı uzun zamandır halk dilinde siyah giyinen, karanlık görünen kişileri betimlemek için kullanılmaktadır. Ancak asıl çıkış alanı mimaridir. Mimariden sonra ise edebiyatta gotik akımı bulunmaktadır.

Mimaride, resimde, müzikte ve edebiyatta karanlık, gizemli ve karamsar kavramlar harmanlanarak gotik adında bir tür yaratılmıştır.


Gotik Akımı ve Edebiyatı Nedir?

1764 senesinde sanatın ilk gotik eseri olan “The Castle Of Otranto” Sir Horace Walpole tarafından yazılmıştır. Ancak bu yapıt daha çok bir tecrübi roman özelliği göstermektedir. Gotik edebiyatı tanıtan bir önsöz ile başlayan bu romanda yazar gotik mimarinin özelliklerini kullanmıştır.

Romanın ana mekanı olan kale, gotik tarzı simgelemektedir. Kale dışarıya kapalıdır ve korku öğelerini de içinde barındırmaktadır. Romanda ferdi bir yalnızlık yerine bir aile dramı yer almaktadır. Bunun yanı sıra feodalizmi bir dram ve hayaletler eşliğinde sivri bir şekilde tenkit eden yazar, nihayetinde feodalist yapıyı da çökertme cesaretini gösterir. Bunun yanı sıra ileriki senelerde da yazılan gotik yapıtlarda göreceğimiz kişilik çatışmaları romanın dikkat çeken bir diğer unsurudur.

Gotik edebiyat nedir
Gotik edebiyat nedir

Gotik Edebiyat denilince akla gelen bir diğer isim ise Ann Radcliffe’dir. Radcliffe, bu türü bir adım daha öteye götürerek kır hayatı, insan yalnızlığı, yabancılaşma ve çağdaş hayatın tesirleri gibi tam terslikleri eserlerine yansıtmıştır. Yeniden bu dönemde kimi yazarlar hayalet imgesini kullanarak bir korku unsuru yaratmışlardır.

18.asırda Gotik tür bu şekilde edebiyatta doğmuş ve gelişmiştir. Aydınlanma çağı ile beraber edebiyatta büyük bir değişim yaşanmış ve Gotik tür de bu vaziyetten etkilenmiştir. Doğaüstü olayların fazlaca olduğu eserler bir kusur olarak, bir tenkit noktası olarak görülmüş. Yeni bir çağ ile bir bedene sahip olan akılcılık görüşü Gotik yapıtlara de yansımıştır. Buna en büyük örnek ise Mary Shelley tarafından kaleme alınan “Frankestein” isimli romandır.

Romanın ana kahramanı, doğaüstü güçler yerine ilmi bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yazar bu şekilde Gotik romanın hayalet imgesini görmezden gelerek yeni çağın Gotik türünü barizleştirmiştir.
Gotik türün en ehemmiyetli temsilcisi ise Amerikalı yazar Edgar Allan Poe’dur. Poe, bu türün en kuvvetli ismi olmasının yanı sıra yazdığı eserler yalnızca türün sevenleri tarafından değil tüm dünya tarafından benimsenerek okunmuştur.


Gotik Edebiyatının Karakteristik Özellikleri

Gotik tür, edebiyatta kendisini korku arka fonu ile gösterir. Bu korku, fantastik hikayeler ile ve bazı vakit da tabiat üstü olaylar ile ortaya çıkmaktadır. Gotik türde hakim olan kavram karanlık ve derin kişilik çatışmalarıdır. Kimi yazarlar hiçbir fevkalade olaya yer vermeden kişiyi yalnızca kendi fikirleri ile kendi kişilik çatışmaları ile vererek bir derin bir korku kavramı yaratırlar bunun en çağdaş örneğine Edgar Allan Poe’nun öykülerinde rastlamak olasıdır.

Gotik türde romanların ve öykülerin kahramanları acı, yalnızlık, kötümserlik gibi hisleri derinlemesine yaşarlar. Kahramanlar korkuları ile sanki kendi kendilerini ele verirler. Onlar için tamamiyle hastalıklı tipler demek yanlış olacaktır, onlarında korkuları esasen her insanda olabilecek sıradan korkulardır. Ancak, bu daha çok kişilik çatışmaları ile örülen öykü ve romanlarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mistik olayların bulunduğu romanlar fiziki bir korku unsuru ile hareket etmektedir.

Gotik edebiyat nedir
Gotik edebiyat nedir

Psikolojik ve fizyolojik meseleler de Gotik türün vazgeçilmez nitelikleri arasındadır. Gotik Edebiyat içinde daha çok romantik akımın tesirleri hissedilmektedir. Ancak bazı Gotik eserlerde topsal niteliklerde söz konusudur. Gotik türün ilk eserlerinde olduğu gibi bazı sistemleri ağır bir şekilde tenkit eden bunun kişide yarattığı tesiri çeşitli çatışmalarla ifade eden yapıtlar de bulunmaktadır.

Gotik yapıtlarda, mekanlar da en az kahramanlar kadar ehemmiyetli bir yer tutmaktadır. Bilhassa de yapıtlarda kaleler ve şatolar fazlaca kullanılmaktadır. Yeniden bu türe ait eserlerde ürkütücü koridorlar, soğuk ve karanlık zindanlar bulunmaktadır.

Gotik kavramı günden güne değişmeye devam ediyor. Gördüğümüz her karanlık giyim türüne veya her iç karartıcı edebiyat yapıtını gotik diye adlandırmaya başladık. Asıl olarak mimari alanda ortaya çıkan gotik kelimesi vakit geçtikçe edebiyata da damgasını vurdu.

Son zamanlarda “Twilight” gibi romantik-korku türünde gençlik serilerini gotik olarak adlandıranlara Can Yayınları çok güzel bir cevap veriyor. Dünya edebiyatının en ehemmiyetli gotik edebiyat eserlerini dilimize kazandırıyor.

Edebiyatta gotik kavramı 1764 seneninde Horace Walpole tarafından yazılmış olan Otranto Şatosu isimli kitapla başlamıştır. İlk gotik edebiyat eseridir.

Carmilla ise ilk kadın vampir karakter olarak edebiyatta bir çığır açmıştır ve halefleri Vampirella gibi eserlere yol açmıştır. Bu arada lezbiyen bir karakter olmasıyla da edebiyat dünyasına başka bir hava getirmiştir.

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde eseri de insanın içindeki karanlık yüzü yansıtırken Londra’nın karanlık sokaklarını ve gotik havasını da en güzel şekilde yansıtmıştır.

Bu türün en iyi eserlerini ülkemizin en iyi yayınevlerinden biri olan Can Yayınları kalitesi ile okumanız olası. Birbirinden iyi tercümeler ile dilimize sunulan bu gotik edebiyat eserlerini okuyarak 18. asır ve 19. yüzyılın karanlık sokaklarına geri dönerek o dönemin fantastik edebiyatına tanıdık olabilirsiniz.

Can Yayınları’nın bu Gotik Serisini okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Gerçek gotik mananını işte o zaman kavrayacaksınız.


Ayrıca Bakınız : Google Bana Para Bul!


Ayrıca Bakınız : Kandil Nedir? Ne Anlama Gelir?


Ayrıca Bakınız : Doğanın Atıkları Yok Etme Süresi


Ayrıca Bakınız : Daha İyi Uyumanın 4 Yolu


Ayrıca Bakınız : Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Metafizik ve Doğa Ötesi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Başarının Sırrı : Duygusal Zeka


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir