Futsal Oyunu Nedir?

Futsal Oyunu Nedir Anlamı Nasıl Oynanır

Adını belkide daha önce duymadığınız, ülkemizde pek yaygın olmayan fakat ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde çok sık oynanan bir oyun olan futsaldan bahsedeceğiz.

Futsal Nedir, spor dünyasında salon futbolu olarak bilinen spor türüdür. Hem kaideleri hem de oynanış biçimi futbola benzemektedir.

Portekizce Futebol de Salao, İspanyolca Futbol de Sala kelimeleriyle dile getirilen bu spor ülkemizde futsal olarak bilinmektedir. Futsalın tarihçesi incelendiğinde bu spor dalının 1930’lu senelerde ortaya çıktığı görülmektedir.

Avrupa ülkelerinin salon sporlarına daha fazla alaka göstermesiyle beraber hızlı bir şekilde popüler hale gelmeyi muvaffak olmuştur.


Futsal Sporunun Tarihçesi

Futsal Oyunu Nedir Anlamı Nasıl Oynanır
Futsal Oyunu Nedir Anlamı Nasıl Oynanır

Futsal, spor dünyasının tanınmış kişilerinden birsi olan olan Juan Carlos Cariani tarafından geliştirilmiştir. Juan Carlos Cariani, gençlerin küçük spor salonlarında beşer kişilik takımlar kurarak futbola benzer bir oyun oynamasını arzuluyordu. Bunun üstüne bunun üstünde çalışarak futbolla büyük benzerlik gösteren futsalın 1930’lu senelerde doğmasını sağladı.

Güney Amerika ve Brezilya futbola ve özellikle futsal sporuna en çok ilgi duyan ülkelerdir. Futsal futbola büyük ölçüde benzediğinden dolayı bu ülkelerde kısa müddet içerisinde popüler olmayı muvaffak olmuştur.

Futsala olan ilgili her geçen gün artınca vakit içerisinde uluslar arası karşılaşmalar tertip etmeye başlandı. Paraguay’ın Güney Amerika Kupasını kazandığı ilk karşılaşma 1965 yılında yapıldı. Sonraki 6 sene tertip eden tüm beynelmilel futsal turnuvasını Brezilya kazanmıştır.

Dünya genelinde futsala alakanın artmasıyla beraber 1983 yılında federasyon heyetti. Federasyon olmadan önce mini futbol ismiyle bilinen bu oyun daha sonra futsal ismini aldı. Her geçen gün popülerliği artan bu eğlenceli sporun ilerleyen yıllarda en çok ilgi duyulan ve sevilen spor dallarından birisi olması beklenmektedir.

Futbol ve Futsal Arasındaki Benzerlikler Farklar Nelerdir?

 • İki değişik takımdan oluşur.
 • Her ikisi de takım halinde oynanmaktadır.
 • Futbolda karşılaşma müddetince maksimum 3 oyuncu farklığı yapılır. Futsalda karşılaşma süresince sınırsız sayıda oyuncu farklığı yapılabilmektedir.
 • Futbolda değiştirilen oyuncu tekrardan oyuna giremez. Futsal sporunda karşılaşma süresince değiştirilen oyuncu tekrardan oyuna girebilir.
 • Futsalda kaleci hem kalecilik hem de oyunculuk yapar. Futbolda kalecinin kalecilikten başka bir şey yapması .
 • Futsalda 20 dakikada 1, futbolda 45 dakikada 1 olmak üzere devre yapılır. Her iki spor dalında da 2 devre vardır.
 • Top oyun alanından çıkınca karşılaşmadaki vakit hem futbolda hem de futsalda durdurulur.
 • Futsalda devrelerin her birinde 1’er dakikalık mola hakkı vardır. Futbolda mola diye bir kavram yoktur.
 • Futsalda oyundan atılan bir oyuncu oyuna giremez ancak 2 dakika sonra atılan oyuncunun yerini başka bir oyuncu alır. Başka bir deyişle karşılaşma daimi olarak 5 kişilik takımlarla devam eder. Futbolda bir oyuncu oyundan atıldığı vakit oyuna tekrardan giremeyeceği gibi yerine başka bir futbolcu da giremez. Takım eksik kişiyle karşılaşmaya devam etmek zorundadır.
 • Top taça çıkınca futsalda taç ayakla kullanılır. Futbolda taç sizin de bildiğiniz gibi elle kullanılmaktadır.
 • Her iki spor dalında da takımlar üstünlük kuramazsa uzatmalara gidilir. Uzatmalarda da netice alınamaması halinde penaltı atışları yapılır.
 • Futsal oyuncularının giydiği formalar uzun kolludur. Futbolda giyilen formaların hem uzun hem kısa kollu olabilmektedir.

Futsal Oynamak İçin İhtiyaç duyulan Ekipmanlar Nelerdir?

Diğer tüm spor dallarında olduğu gibi futsal sporunda da bazı malzeme ve ekipmanlara gereksinim vardır. Futsal ekipmanları sırasıyla şu şekildedir.

 1. Forma
 2. Şort
 3. Çorap
 4. Bacak savunucu
 5. Yumuşak yapılı canvas ayakkabı
 6. Kaleciler için uzun eşofman

Futsal Kaideleri Nelerdir?

Kimi oyunu olan futsalın kendisine has kaideleri vardır. Federasyon kurulmadan önce kabul gören kaidelerin büyük bölümü değişmiş ve dünya genelinde sabitlenmiştir. Futsal federasyonu tarafından belirlenen oyun kaideleri sırasıyla şu şekildedir:

 • Futsal takımının kadrosunda 14 oyuncu bulunur. Kaleci de dahil olmak üzere karşılaşmaya 5 oyuncuyla çıkılır.
 • Maksimum 7 yedek oyuncu olmalıdır.
 • Karşılaşma esnasında sınırsız sayıda oyuncu farklığı yapılabilmektedir.
 • Kaide ihlali yapılınca yapılan ihlale göre sarı veya kırmızı kart gösterilir.
 • Futsalda mücadele müddeti 40 dakikadır. 20 dakikalık 2 devre şeklinde oynanmaktadır. Rakipler birbirine üstünlük kuramazsa mücadele müddeti uzayabilir.
 • Rakiplerin üstünlük kuramaması vaziyetinde penaltı atışları yapılarak galip olan takım belirlenir.
 • Futsal takımlarının her devrede 1’er dakikalık mola yapma hakkı vardır.

Futsal Oyun Alanı Özellikleri Nelerdir?

Futsal, federasyonu olan bir spor dalı olduğu için alanının belirli özelliklerinin olması gerekmektedir. Federasyonun belirlemiş olduğu kaidelere göre daha uzunluğu 38-42, alan genişliği 18-25 metre arasında olmalıdır. Saha tabanının parke döşenmesi olması gerekmektedir. Parke yerine taraflex kullanılması da olasıdır.

Futsal, futsal topu isimi verilen topla oynanmaktadır. Futsal topu futbol topuna benzer özellikte olsa da yapısının daha ufak olduğu söylenebilir. Ayrı olarak futbol topuna oranla tabanla temas ettiğinde daha az zıplamaktadır.

Futsal Oyunu Nedir? Ne Anlama Gelir? Futsal Nasıl Oynanır? başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir