Endişe ve Kaygı Nedir?

Endişe ve Kaygı Nedir Ne Anlama Gelir

Stres ve koşuşturmaca ile dolu geçen günler ister istemez insanlarda psikolojik olarak birçok konuda haddinden fazla endişelenme ve kaygı duyma durumunu ortaya çıkarıyor.

Kaygı ve endişe normal şartlarda gayet insani hislerdir ve insanların hassasiyetleri ve ciddiye aldığı konularla ilgili olarak derecelendirilir.

Kimi insanlar ölüm, kaza ve hastalık konularında kaygı duyarken kimileri ise işe geç kalma, bir sonraki gün üzerine giyecekleri ve genel olarak geleceği konusunda kaygı duyabilir.


Kaygı nasıl giderilir? Endişe ve kaygıdan kurtulmak için pozitif olman ve ihtimallere değil mevcut vaziyete odaklanman gerekir. Yıllarca seni belirli bir alana hapsetmiş olan hissin ne olduğunu biliyor musun? Hareket alanını kısıtlamış ve kendi güvenli bölgenden çıkmana olanak tanımayan bu hislerin tamamı korku, kaygı ve kaygılardan oluşur.

Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Bugün seni hapseden duvarları yıkmanın ve seni hareketsiz bırakan zincirlerden kurtulmanın olası olabileceğinden söz edeceğim. Tüm bunlardan söz ederken en yakın arkadaşımız kitaplardan nasıl faydalanabileceğimizi göstereceğim. Böylelikle, endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim sualine hep beraber yanıt bulmaya çalışacağız.


Endişe nasıl ortaya çıkar?

İlk olarak endişe ve kaygılardan biraz söz etmek istiyorum. Kaygı natürel bir histir. Beynin mücadele edemeyeceğin kadar kuvvetli bir sinyal aldığı vakit bunu kaygıya dönüştürür. Karanlık bir sokakta ilerlerken aniden önüne çıkabilecek bir kedi seni korkutabilir değil mi? Bu meselenin yanıtı pek çok şartta evet olur. Korkarsın zira aniden oluşan bu vaziyet karşısında o an çaresiz vaziyette olursun.

Bu örnek kaygı vaziyetinin ortaya çıkmasına kolay bir örnektir. Çok daha ciddi vaziyetlerle karşı karşıya kalabilirsin. Kitaplığında bir kitap ararken kitapların bir anda yere yığılması sırasında kaygı ve korku hissiyle baş başa kalırsın. Ağır çekimde kendini izleme fırsatı bulsan kitapların düşmeye başladığı andan itibaren vücudunun verdiği reaksiyonu daha rahat gözlemleme talihine sahip olursun.


Düşüncelerin dışarıya yansıdığında ne olur biliyor musun?

Endişe ve kaygılar yalnızca anlık olarak yaşadığın olaylar neticesinde ortaya çıkmaz. Bu duygular bu arada belirli bir öğe ile ilgili düşüncelerinin dışa yansıması gibidir. Daha basit bir ifadeyle, evvelce tasarılanmış hislerdir. Zihninde yer alan düşüncelerin birer yansımasıdır.

Endişe ve kaygılar, anlık olaylar veya birikmiş düşünceler yoluyla ortaya çıkmayabilir. Bunun yerine ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek olaylara ve olabilecek durumlara karşı da beslenebilirler. Bir konuda “hata” yapmışsan er veyahut geç bu hatanın negatif geri dönüşüyle karşılaşacağını düşündüğün için endişe ve kaygılara sahip olabilirsin.

Endişelerinize Hakim Olun!

Endişe ve Kaygı Nedir Ne Anlama Gelir
Endişe ve Kaygı Nedir Ne Anlama Gelir

Bu tür endişelerde kendine hakim olmalısın. Geleceğin senin elinde olmadığını kabul etmeli ve kendini şimdiki zamanda kalmaya ikna ederek gelecekte yaşanabilecek durumlarla alakalı endişe ve kaygılarını azaltmayı tecrübelisin. En başta atacağın en tesirli adım bu olacaktır.

Zihnini yeteri kadar kontrol edemiyorsan kaygı ve kaygıların çok daha fazla olacaktır. Zira, zihnini kontrol etmeyi muvaffak olamayan insanlar kontrolü tamamiyle ona bırakmışlardır.

Bu vaziyette zihnin neyi uygun görüyorsa onu yaşarsın. Yaşanan bir olay karşısında normal koşullarda korkman gerekse dahi korkmama talihine sahipsindir.

Zihnin olası bir durum veya bir unsur hakkında fikrini sen onunla karşılaşmadan önce ortaya koyar. Ağır ağır endişe ve kaygıların kendini göstermeye başlar çünkü zihninin arayışı bu istikamettedir.


Endişe ve Kaygılara Mesafe Koyun

Sahip olduğun korku, endişe ve kaygılar ile mücadele edebilmenin en iyi yolu bu hislerle aranda mesafe oluşturmaktır. Bir durumla karşı karşıya kalman ve neticesinde endişe hissine kapılman normal bir durumdur.

Buna karşın, pozitif düşüncelerle kendinizi ikna etmeyi muvaffak olduğun sürece alakalı histen uzak durmayı muvaffak olabilirsin.

Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Korku, kaygı veya kaygı ile ilgili aklına takılan bir şeylerin olmadığını düşünüyorum. Bu hislerin ortaya çıkmasıyla alakalı hemen hemen olası olabilecek tüm ihtimalleri ortaya koymuş vaziyetteyim. Artık bu hislerle mücadeleye başlayabilirsin fakat öncesinde ileriye doğru ufak bir adım atmalısın.

  • Birkaç dakikalığına yalnız kal. Seni rahatsız edebilecek hiçbir öğe olmasın. Telefon gibi rahatsızlık duymanı sağlayacak veya dikkatinin dağılmasına kapı aralayacak etkenlerden uzaklaş ve düşünmeye başla. Düşünmeye başlar başlamaz aklına gelen her şeyi ezberlemeye çalış.
  • Birkaç dakika sonra gözlerini aç ve düşüncelerini tek tek not etmeye başla. Aklında kalan her şeyi not etmelisin. Teferruatlar dahil olmak üzere birkaç dakika içerisinde aklından geçen her şey önünde kağıtta olmalıdır. Bu işlemi bitirdikten sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsin.
  • Orada mısın? Birkaç dakikalığına aklından geçen her şeyi not aldın değil mi? Bunu yaptıysan az önce aklından geçen tüm düşünceleri izlemeyi muvaffak oldun demektir. Senin dışında bu düşünceleri bilen birisi var mı? Çevrenine iyice bakın, kimse yok öyle değil mi? Evet yok!
  • Bu adım bildiklerimizi gözden geçirme adımıdır. Tekrar ediyorum, düşüncelerini sadece sen izleyebilirsin. Zihnin kendi kendini izleyemez veya kafanın içinde yer alanları senden başkası bilemez. Dolayısıyla düşünürken düşüncelerini takip faktörü sağlayan bir etken söz konusudur. Bu etken şuurlu olmaktır.

Endişelere sebebiyet veren durum ise düşünceleri takip eden kişi ile gerçekte olan kişinin değişik kişiler olarak nitelendirilmesidir. Daha izah edici dile getirmek gerekirse; düşüncelerini belleğinde tutmaya çalışan kişi ile dışarıda kalan kişinin farklı fertler olduğunu düşünürsün.

Fazla Düşüncelere Dalma!

Bunu düşünmeye başladığın andan itibaren o an ne yapıyorsan onu bir tür döngüye sokmaya başlarsın ve her iki kişinin de kendin olduğundan emin olana kadar bunu sürdürürsün.

Bu durumdan kurtulmak için düşüncelerin ve düşünceleri ortaya çıkaran zihnin sen olmadığına inanman gerekir. Çünkü bu noktada sen dışarıda kalan şuurlu kişi olursun.

Şuurlu kişi olmak ise sana mükemmel bir fırsat sunar. Düşüncelerini rahatsız edip onları değiştirebilir veya farklı noktalara yönlendirmeyi muvaffak olabilirsin.


Korku, endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

Korku, endişe ve kaygıların neler olduğundan söz ettim. Hemen peşinden kafanın içinde oluşan düşünceler ve şuurlu olma durumunun ne olduğu konusunda bilgi verdim. Bu noktadan sonra söz edeceğim konu ise daimi olarak rağmene çıkan negatif düşünceleri pozitif düşüncelerle değiştirebilmek ve kendini şu an yaşanan noktada tutmayı muvaffak olarak endişe ve kaygılardan kurtulabilmektir.

Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Mevcut durumunu olabildiğince izah edici olacak şekilde ve ayrıntılara yer vererek tanımlaman gerekir. Burada başkalarının örneklerinden değil tamamiyle kendi örneklerinden ilerlemen gerekir. Şimdi seni tekrardan düşünmeye bırakıyorum. Seni endişelendiren şu anda içinde bulunduğun vaziyet mu? Yoksa bu vaziyetten dolayı ortaya çıkabilecek olası vaziyetler mı?

Sana bir iyilik yapayım. Aslında şu andaki vaziyeti kabullenmiş bir haldesin fakat geleceğe yönelik tasarılar içerisinde olduğun için mevcut vaziyet hasebiyle ortaya çıkması olası hemen hemen her şey ile ilgili kaygı duyuyorsun. Bu kaygıların her birisi her şartta sana negatif düşünce olarak geri döndüğünden her seferinde biraz daha kaygılanmaya başlıyorsun.

Düşüncelerini Değiştir!

Negatif düşüncelerden pozitif düşüncelere doğru hareket edebilmek pek kolay değildir. Bunun için ihtiyaç duyulan bilgilere ve yeteneğe sahip olmalısın. Bu konuda size kitapların nasıl yardımcı olabileceğinden birazdan söz edeceğim fakat şimdi hikayemizi yenileme ile ilgili bir adım atmalıyız. Yapman şart olan en başta yazdığın hikayeyi negatif düşünceler olmadan tekrar yazmaktır.

Her nasıl düşünürsen düşün negatif ihtimallerden kurtulmak temel hedefin olmalıdır. Bunu yapabilmenin en iyi yolu ise şimdiki vakte başka bir deyişle şu an yaşanan meseleye odaklanmaktır. Gelecekte ortaya çıkması muhtemel olan vaziyetler konusunda kafanı meşgul edip kaygıların ve kaygıların yaşanmasına sebep olmamalısın.


Kaygılı düşünceleri nasıl kabullenebilirim?

Bir takım vaziyetlerde kaygının ve kaygının yoğunluğuna göre ondan kurtulmak çok kolay olmayabilir. Bu tip vaziyetlerle karşı karşıya kaldığını düşünüyorsan ilk yapman şart olan kaygılı düşünceleri kabullenmek olmalıdır. Kaygıyı kabullenmeyi reddedersen onu yenmeyi veya kaygıyı gidermeyi hiçbir şekilde muvaffak olamazsın.

  • Asla neden kaygılı olduğunu tam olarak bilemeyeceğini kabullenmek zorundasın. Her şartta önümüze çıkan problemi çözmek için gayret gösteririz. Ancak önümüze çıkan her problemin tek evreli olacağının garantisi yoktur. Seni kaygıya iten düşünceler ansızın fazla etkenin bir araya gelmesiyle oluşmuşsa asıl sebebi bulabilmen çok güç olacaktır.
  • Kaygının tamamiyle zarar veren veya tamamiyle faydalı olmadığını kabul etmelisin. Geniş açıdan bakacak olursan duyduğun kaygının neticesinin iyi veya kötü olacağını asla bilemezsin.
  • Herkesin bir tür kaygıya sahip olabileceğini kabul etmelisin. Kaygılı olduğun vakit kendini hep evrenin merkezinde hissedersin. Yaşadığın kaygıyı, kaygıyı ve korkuyu kimsenin yaşamayacağını düşünürsün. Bu yaklaşım baştan aşağı yanlıştır. Dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın bir bölümü senden daha fazla kaygılı olma potansiyeline sahiptir.
  • Kaygıya sahip olmama fikrini kafandan atmalısın. Her insan kaygıya sahip olabilir ve aslına bakarsan kaygı hayatın bir parçasıdır. Kaygılı olmaktan değil hayat boyu rastgele bir endişeye sahip olmamış olmaktan korkmalısın. Kimi şeyleri çok daha iyi hale getirmek için ara ara endişe fazlasıyla işe yarayan bir harekete geçirici unsurdur.
  • Endişe ile mücadele ederken ondan bıktığını hissetmelisin. Bu bıkkınlığı hissetmezsen ondan kurtulman çok daha zor olur. “Endişe nasıl giderilir?” diye düşünmek yerine “endişeden nasıl bıkılır?” diye düşünmenin yollarını bulmalısın. Yaşadığın endişeden bıktığın gün ondan kurtulmak için ihtiyacın olan gücü keşfetmeyi muvaffak olabilirsin.

Endişelerden kurtulmak için hangi kitaplardan yardım alabilirim?

Kitaplar psikolojik açıdan en büyük destekçin olabilirler. Yeri geldiğinde kafa dinlemeni sağlayacak bir mekan olabilirler, yeri geldiğinde ise düşüncelerini farklılaştırma konusunda size destek verirler. Birbirinden farklı karakterlerin hayat hikayeleriyle kendine yeni bir mana beklentisi sunabilirsin.

Kitapların gücünü hafife almamalısın. Kişisel gelişim kitaplarına müracaat etmeyi tecrübe ederek gelişimini sürdürebilirsin. Kurgusal olan ve edebiyat dünyasında yer edinmiş kitaplara göz atarak yazarların hayal gücüyle ortaya konmuş karakterlerin hayat hikayelerine konukluk edebilirsin.

Bunların hepsi düşüncelerinin çok daha kararlı ve pozitif olmasını sağlayacaktır. Belirli meselelerle yüzleşmeden önce bu meselelerin benzeriyle karşılaşan karakterlerin hikayeleri sana yol gösterebilir ve yeri geldiğinde esin verebilir. Endişe ve kaygı gibi sürekli peşinde olan duygusal meselelerin varsa kendini farklı dünyalarda yapacağın yolculuklarla biraz olsun deşarj olabilirsin.


Endişe ve kaygılarınızdan kurtulmak konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Bu duygusal meselelerden kurtulmak için yapmanız gereken pozitif düşünmeye önem vermek ve mevcut duruma odaklanmaktır.

Şayet pozitif düşünme konusunda etkin olamıyorsanız kitaplara müracaat edebilir ve daha iyi bir okuyucu olarak pozitif düşünme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Bunu muvaffak olamazsanız endişe ve kaygılarınızdan kurtulmanız mevzubahis dahi olmayacaktır.


Endişe ve kaygı ile ilgili olarak, endişe nedir, kaygı nedir,fazla endişelenmek, aşırı kaygı duymak, her şeye kaygılanmak, her gün kaygı ve endişe sorunu yaşamak konuları kesinlikle çözümü olmayan sorunlar değildir.

Endişe ve kaygı problemlerinden kurtulmanın yegane yolu kendinizi bilmek, anlamak ve sevmekten geçer. Ayrıca kaygıdan kurtulmak için yapılacak düşünsel ve fiziksel çalışmalar için aşağıda bağlantısı verilen Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler


Endişe ve kaygı nedir? Ne Anlama Gelir? Günlük hayatımızda endişe ve kaygı sorunları, Fazla endişe duymak aşırı kaygılanmak bir hastalık mıdır? sorularının cevabını sorguladığımız bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.

Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler


Ayrıca Bakınız : Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Metafizik ve Doğa Ötesi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Başarının Sırrı : Duygusal Zeka


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir