Doğanın Atıkları Yok Etme Süresi

Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri

Bildiğiniz gibi atık olarak nitelendirilen her maddenin doğada bir yok olma yada çürüme zamanı vardır. Bu süre atık maddenin molekül yapısına ve ihtiva ettiği diğer bileşenlere göre değişir. Kimi maddeler birkaç yılda moleküllerine ayrılarak doğada yok olurken bazı maddeler maalesef yüzyıllarca çöp olarak oradan oraya savrulurlar.

Atıkların Dünyaya Verdiği Zarar Ve Atıkların Yok Olma Süreleri

Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri
Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri

Dünyamız, üzerinde yaşayan bütün canlılara ev sahipliği yaptığı gibi, insanların ürettikleri milyonlarca eşyaya da evsahipliği yapmaktadır.

Bu eşyaların, belli bir kullanım müddeti bulunmaktadır. Tabiata atılan bir takım eşyalar, dünya üzerinde aylarca, yıllarca kalır ve yok olmaz. Bu da hem etraf kirliliğine sebep olduğu gibi, dünyaya da zarar vermektedir. Hangi atık, tabiatta ne kadar müddette kaybolur, bilinmesi gerekir.

Son senelerde ülkemizde yapılan, geri dönüşüm çalışmaları sayesinde, cam, kâğıt gibi atıklar, hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de dünyanın bu atıklardan zarar görmesini engellemek için çeşitli yerlerde geri dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. Atıklar, tabiata ve suya zarar vermektedir. Suya atılan atıklar balıklar tarafından yutulmakta veya saçtığı mikroplar nedeniyle suyu kirleterek, canlıların yaşamasına namüsait bir ortam yaratmaktadır. Aynı şekilde, tabiata atılan atıklar da toprağı kirleterek verimliliği azaltmaktadır.

Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri
Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri

Atıkların etrafa zarar vermesini engellemek için yapılacak birkaç şey bulunmaktadır. Sözgelişi cam şişeleri ayrı, kâğıtları ayrı, plastik şişeleri ayrı koyarak, geri dönüşüme gitmesini sağlamak bunların başında gelmektedir. Etrafa atıklar atılmamalıdır.

Fabrika atıkları, hanesel atıklar, sağlık kurumu atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar ehemmiyetli olduğu ve tabiata çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir. Atıklar, Hanesel Ve Şehirsel Atıklar, Endüstriyel Atıklar diye ikiye ayrılır. Endüstriyel atıklar çevreyi en çok kirleten atıkların başında gelir. Fabrika gibi yüksek hacimli atık üreten sistemlerin atıkları, döküldükleri yeşillik alan, dere veya göl gibi tabii güzelliklerin ve içerisinde yaşayan hayvanların yok olmasına kapı aralar.


Cam Malzemenin Doğada Yok Olma Süresi

Cam atıklar, tabiatta en geç kaybolan üründür. 4000 sene sonra, tabiattan anca kaybolurlar. Cam atıkların kesinlikle geri dönüşüme kazandırılması ve hem etrafa hem de ekonomiye katkısı sağlanmalıdır.


Plastik Malzemenin Doğada Yok Olma Süresi

Plastik tabiatta, en az 1000 sene gibi bir müddette kaybolur. Ayrı olarak plastik atıklar, etrafa en çok zarar veren atıklardandır. Plastik poşetler, plastik şişeler de tabiatta geç kaybolur.


Hangi Atık Malzemenin Doğada Yok Olma Süresi

Atıkların tabiatta kayboluş müddetleri, aslında malzemesinin ne kadar kaliteli veya sağlam olduğuyla ilgilidir. Atılan atık ne kadar sağlam ve kaliteliyse, tabiatta o kadar geç kaybolur. Aşağıda hangi maddelerin, tabiatta ne kadar müddet içerisinde kaybolacağının bilgileri bulunmaktadır.

 • Poliüretan Maddeler ( sentetik fiberler, kondomlar, yapıştırıcılar, halıların alt bölümü ve sert plastik contalar); 1000 yıl
 • Strafor malzemesi; +2.000.000 yıl
 • Telefon kartları; 1000 yıl
 • lastik Torba; 1000 yıl
 • lastik tabaklar; 500 yıl
 • Bebek Bezi; 550 yıl
 • Pet şişeler; 400 yıl
 • Alüminyum; 100 yıl
 • Çakmak; 100 yıl
 • Kutu kola; 10 yıl
 • Sakız; 5 yıl
 • Sigara İzmariti; 1 yıl
 • Gazete; 3 ay
Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri
Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri

Atık malzemelerin kaybolma sürelerini bir kenara bırakıp en az atıkla yaşamaya alışmamız gerektiğini unutmayalım.

Doğayı ve çevreyi koruma konularında bilinçlendiğimiz sürece atıkların doğada kaybolma süreleri yalnızca güzel bir genel kültür bilgisi olarak zihinlerde kalacaktır.


Atıkların ve çöplerin doğada kaybolma süreleri ile ilgili hazırlanan bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?


Ayrıca Bakınız : Fore Kazık Nedir?


Ayrıca Bakınız : Zemin Mühendisliği ve Geoteknik Uygulamaları


Ayrıca Bakınız : Geoteknik Proje ve Zemin Etüdü Nedir?


Ayrıca Bakınız : Zemin İyileştirme Yöntemleri : Jet Grout


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir