Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?

deprem nedir nasıl oluşur

Deprem nedir konusuna girmeden önce dünyanın jeolojik ve stratigrafik yapısına kısaca değinmek gerekiyor.

Dünya adını verdiğimiz gezegen yada diğer adıyla yer yuvarı ayak bastığımız tabanın altından çekirdeğe kadar birçok katmandan oluşmaktadır.

Yer yuvarının içindeki katmanlar birbiri ile bağlantılı ve çoğu zaman girift yapıdadır. Bu katmanların içinde kayaçlar, ince kumlu killi tabakalar, gaz ve su birikintileri, petrol, doğal taş ve mineraller, çekirdeğin ana malzemesi olan magma ve daha birçok bileşen bulunmaktadır.

Yer yuvarının oluşumunu ve katmanlarını inceleyen bilim dalı Jeoloji’dir.

Yer küre içindeki katmanların oluşumu milyonlarca yıl süren jeolojik olaylar sonucu gerçekleşmiştir. Levha hareketleri günümüzde devam eden jeolojik kütlesel hareketleri ifade eder.

Deprem sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiştir.

Türk Dil Kurumuna (TDK) göre Depremin sözlık anlamı Nedir?

TDK’ya göre Deprem Nedir? : Başlangıç noktası yerin içinde, derinlerinde bulunan, yer kabuğu katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi, yanardağların püskürme durumuna geçmesi gibi doğal bir nedeni olan yer kabuğu sarsıntısı. Zelzele.

deprem nedir nasıl oluşur
deprem nedir nasıl oluşur

Yer küreyi oluşturan katmanlar arasındaki boşlukların hareketi nedeniyle deprem adı veren sarsıntılar meydana gelmektedir.

Deprem Nedir? Deprem Çeşitleri ve Etkileri
Deprem Nedir? Deprem Çeşitleri ve Etkileri


Ayrıca Bakınız : 17 Ocak 1995 Kobe Japonya Depremi


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir