Daha İyi Uyumanın 4 Yolu

Daha İyi Uyumanın Yolları Nasıl Deliksiz Uyunur

Uykusuzluk çeken insanlar iyi bir gece uykusu almak için mücadele ederler ve daha iyi nasıl uyuyacaklarını düşünürler. Uyku problemi olan insanlar uykuya dalmakta zorluk çekerler, gece boyunca istenmeyen uyanışlar veya yarım ve kesik uykulardan rahatsız olabilirler. Gündüzleri uyuşuk ve yorgun hissedebilirler. 

Uykusuzluk insanın kendisini endişeli, huzursuz, unutkan ve konsantre olamayan biri olarak hissettirebilir.

Daha İyi Uyumanın Yolları Nasıl Deliksiz Uyunur
Daha İyi Uyumanın Yolları Nasıl Deliksiz Uyunur

Uyku veya uykusuzluk sorununa etkili bir çözüm bulmak, öncelikle nedenleri ve sebepleri ortaya çıkarmayı gerektirir. Uykusuzluk sorunlarının neredeyse yarısı psikolojik veya duygusal sorunlardan kaynaklanmaktadır. 

Stresli olaylar, hafif depresyon veya anksiyete bozukluğu uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırabilir. Genel olarak, uykusuzluğu yaratan nedenler tespit edilip tedavi edildiğinde uykusuzluk sorunu çözülür.

Birinci basamak tedavi: Davranış Değişiklikleri

Daha İyi Uyumanın Yolları Nasıl Deliksiz Uyunur
Daha İyi Uyumanın Yolları Nasıl Deliksiz Uyunur

Uyumakta veya iyi uyumakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki dört teknik daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Uyku kısıtlaması. Uykuya dalmak umuduyla yatakta çok fazla zaman geçirme eğilimiyle savaşın. 

Gerçekte, daha az yatakta yatmak, daha iyi uyumanıza ve yatak odasını işkence odası yerine gerçek bir dinlenme alanına dönüştürür.

Daha İyi Uyumanın Yolları Nasıl Deliksiz Uyunur
Daha İyi Uyumanın Yolları Nasıl Deliksiz Uyunur

Yenileme. Birkaç basit adım uykusuzluk çeken insanlara yatak odasını uykusuzluk ve hayal kırıklığı yerine uyku ile ilişkilendirme konusunda yardımcı olabilir. 

Örneğin, yatağı sadece uyumak veya seks yapmak için kullanın ve sadece uykuluyken yatağa gidin. Uyuyamıyorsanız, başka bir odaya gidin ve rahatlatıcı bir şey yapın. Uykulu oluncaya kadar kalın ve yatağa dönün. Eğer uyku hali çabuk oluşmazsa bu adımları tekrarlayın.

Rahatlama teknikleri. Bir stres kaynağı ya da endişeli bir zihin uykunun düşmanıdır.  

Meditasyon, nefes egzersizleri, ilerleyici kas gevşemesi ve biofeedback gibi rahatlama ve gevşeme teknikleri daha iyi uyumana yardımcı olabilir.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT). Bu terapi uykusuzluk için olumsuz düşünce ve uyku ile ilgili inançlarını olumlu düşüncelere değiştirmeyi amaçlamaktadır. 

Uykusuzluk çeken insanlar uyku ile meşgul olma ve zayıf uykunun sonuçları hakkında endişeli olma eğilimindedirler. Bu endişe, gevşemeyi ve uykuya dalmayı neredeyse imkansız hale getirir. Bu tedavinin temel ilkeleri, gerçekçi hedefler koymayı ve uykuyu etkileyebilecek yanlış düşünceleri bırakmayı öğrenmeyi içerir.


Uyku ve uykusuzluk problemlerini sorun olmaktan çıkartmak için yapılması gereken en önemli 4 kuralın listelendiği bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Kalbinizi Korumak İçin Olumlu Düşünün ve Pozitif Olun


Ayrıca Bakınız : Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?


Ayrıca Bakınız : Ses Telleri Nedir? Ses Tellerine Ne İyi Gelir?


Ayrıca Bakınız : Hepa Filtre Nedir ve Nerelerde Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Kenevir Bitkisi (Esrar) Nedir? Zararları ve Kullanım Alanları


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir