Dacia Ne Demek? Kelime Alamı Nedir?

Dacia Nedir Anlamı Ne Demek

Birçok kelime arasından seçilen ve öncesinde küçük bir otomobil firması iken daha sonrasında satışları tüm dünyaya yayılan bir markadan ve o markanın kelime anlamından bahsetmek istiyoruz. Dacia markası adını aldığı dacia kelimesi ne demek ve ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi?

Dacia bir otomobil markası olarak biliniyor. Bu otomobil markası son yıllarda Renault ile yapılan birleşme sonucu adını tüm dünyaya duyurmaya başladı. Özellikle az yakıt tüketen , ekonomik ve tasarruf sağlayan araçları ve ucuz arabalar üretmesi Dacia markasını hızlı bir şekilde en çok satan arabalar listesine taşıdı.

Peki asıl menşei Romanya olan Dacia otomobil markasının adı nereden geliyor? Dacia nedir? bir anlamı var mı?

Dacia kelimesi etimolojik olarak Latince kökenli olduğu biliniyor.

Dacia kelime anlamından ziyade ilk olarak Romanya bölgesini tanımlamak için kullanılmış bir kelime. Yani aslında ilk kullanımına bakarak Dacia = Romanya diyebiliriz. Tabii bu isim o zamanlarda adı henüz Romanya olmayan bölgedeki Roma uzantısı krallıklarda da kullanılmıştır. Mesela Dacia Krallığı bunlara en güzel örneklerden birisidir.

Dacia ne demek : Dacia şu anda Romanya olarak bilinen bölgede orta çağ’da kurulmuş bir medeniyet ve aynı zamanda bölgenin adı olarak biliniyor.


Dacia Kelimesi Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

Günümüzde birçok sözlük artık dijital olarak hizmet vermeye devam ediyor. Durum böyle olunca eskisi gibi ansiklopedi ve sözlük sayfaları karıştırmak zorunda kalmıyoruz.

Vikisözlük’e Göre Dacia Kelimesinin Anlamı

Vikisözlük internet dünyasının en çok kullanılan, popüler sözlüklerinden biridir. Dacia nedir sorusunu vikisözlük üzerinden arattığımızda aşağıdaki sonuçlara ulaşıyoruz.

  1. Dacia (Özel İsim) Bölgede bulunan eski bir krallık, şimdi Romanya olarak da bilinir. Dacian krallığı Romalılar tarafından fethedildi ve daha sonraları Romanya olarak adlandırıldı.
  2. Dacia ( Özel İsim )Danimarka (Dacia, Danimarka için eski bir Ortaçağ Latince adıdır).
  3. Dacia (Özel İsim)Romanya’da üretilen bir otomobil, Dacia.

Nuttall Ansiklopedisine Göre Dacia

  1. Dacia bir Roma eyaleti, Tuna Nehri N. ve Karpatlar S.

Kaynaklar :

  • tr.wiktionary.org
  • vikisözlük
  • Nutall Ansiklopedi
  • https://thefutureofeuropes.fandom.com/wiki/The_Kingdom_of_Dacia

Ayrıca bakınız : Mac ve Pc Arasındaki Fark Nedir?


Ayrıca Bakınız : Narsist Ne Demek? Anlamı – Tanı ve Teşhisi – Tedavisi


Ayrıca Bakınız : Mümessil Ne Demek? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir