Çekik Gözün Sebebi Nedir?

Uzak Doğu insanlarıyla eşleştirilen ve yalnızca onlara özgü olduğu sanılan bir fiziksel farklılık veya özellikten bahsedeceğiz. Bu özellik çekik gözlü olmak.

Peki nedir çekik Göz, çekik gözlü olmanın sebebi nedir, neden herkes çekik gözlü değil sorularının yanıtlarını birlikte inceleyelim.


Kimler Çekik Gözlüdür?

Çekik gözlü dediğimizde aklımıza ilk olarak Çinliler gelmektedir.

Çinliler, Japonlar, Moğollar, Eskimolar ve birçok ırktan vatandaşın gözleri çekiktir.


Çekik Gözlü Olmanın Sebebi Nedir?

Çekik göz aslında göz yapısı ile değil göz kapaklarının mekanizmasiyla alakalı bir durumdur.

Göz kapaklarında normalde 1 tane askı lifi bulunması gerekirken, bazı kişilerde 2 ayri askı lifi bulunur ve bu lifler goz kapağının daha inik olmasını ve gozlerin yanlardan cekik görünmesini sağlar.

Çekik Gözlü Olmanın Sebep ve Nedenleri Nelerdir

Aşırı soğuk iklimlerde , buzullarda ve kutuplarda yaşayan insanlar buz ve kar kutlelerinden yansıyan ışığın gözleri rahatsiz etmesi nedeniyle evrimsel olarak çekik gözlere sahip olmuşlardır.

Çekik gözlü olanlar doğal bir kar gözlüğüne sahip diyebiliriz.

Aşırı aydınlık, kar ve buzdan yansıyan ışık çekik gözlüleri aşırı derecede rahatsız etmez.

Tabii şu an dünyadaki çekik gözlü insanların atalarından bahsediyoruz, yüz yıllar önce buzullarda ve kutuplarda yaşayan ve çekik gözlü olarak evrilen insanların torunları günümüzde uzak doğu ve çevresinde konumlandığı için o bölge çekik gözlü çoğunluktadır.


Canlılar Doğal Şartlara Ayak Uydurmak Zorundadır

Tüm canlılar doğaya ayak uydurmak zorundadır. Dogal şartlara ayak uyduramayan zayıf canlılar dogal seleksiyon adı verilen ayrım ve ayıklama sonucu yok olurlar.

Aşırı soğuk bölgelerde yaşayan insanlarda göz yapılarında meydana gelen bu değişim ile doğaya ayak uydurmuşlardır. Bazı insanların çekik gözlü olmasının sebebi budur.


Çekik gözlü olmanın sebebi nedir, neden bazi insanların gözleri çekiktir konulu bu yazi tamamen bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hiçbir ayrım ve ırkçı söylem gözetilmemektedir.

Çekik gözün sebebi farklılıkları ve özellikleri insanlar arasındaki cesitlilikleri ifade etmekte ve her farklılık Gökkuşağının renkleri gibi insanlığa güzellik katmaktadır.


Ayrıca Bakınız : Distopya ve Ütopya Nedir?


Ayrıca Bakınız : Cumhuriyetin ilk milyoneri kimdir?


Ayrıca Bakınız : Türkiye’ye İlk Yatırımı Hangi Ülke Yapmıştır?


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir